Projekt WYWIAD – Roland Stańczyk opowiada o kulisach swojej pracy

Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli się podejmuje decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Czym jest dla niego projektowanie? Jak powinno przebiegać, by dało najlepszy efekt? Gdzie szukać istoty twórczego rozwoju? Odpowiedzi na te i inne pytania zarówno zawodowe, jak i osobiste przynosi nowy odcinek cyklu rozmów „Projekt WYWIAD”.

Projekt WYWIAD z Rolandem Stańczykiem

„Projekt WYWIAD”, autorski cykl rozmów z utalentowanymi i doświadczonymi architektami wnętrz, pozwala poznać ich z innej niż zwykle strony. Pokazuje, w jaki sposób na ich twórczość wpływają wyznawane wartości, przeżycia osobiste, refleksje o świecie oraz szersze dążenia zawodowe. Naświetla nie tylko główne zadania czy podstawy warsztatu, ale również rolę przedstawicieli tej profesji w kształtowaniu obrazu świata. Założenia te wynikają z idei przyświecających działalności Stowarzyszenia Architektów Wnętrz – pomysłodawcy i producenta cyklu. Misją organizacji jest bowiem ukazywanie wagi zawodu bezpośrednio związanego z tworzeniem przestrzeni funkcjonowania człowieka – jego życia prywatnego, edukacji, pracy, rozrywki, komunikacji czy zdrowia.

Roland Stańczyk
Roland Stańczyk

Bohaterami wcześniejszych rozmów byli: Magdalena Smolanka, Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra oraz Jacek Tryc. W czwartym odcinku głos zabiera Roland Stańczyk. Jak ocenia, aby projektowanie pomieszczeń dało dobry efekt, musi uwzględniać szereg odniesień.

Wnętrza powinny funkcjonować w kontekście otoczenia, korespondować z nim. A moja praca polega właśnie na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań i godzeniu pragnień klientów z zastaną sytuacją – ocenia bohater nagrania, architekt wnętrz i członek zarządu SAW. – Bardzo mi zależy, by mieszkania odzwierciedlały upodobania i były wypełnione osobowością osób, dla których je tworzę – podkreśla.

Nie ma dobrej architektury wnętrz bez dialogu

Zdaniem Rolanda Stańczyka nie ma zatem dobrej architektury wnętrz bez dialogu, porozumienia między architektem a inwestorem. – Musimy poznać oczekiwania klienta. Sposób, w jaki żyje. Jak patrzy na świat. Co mu się podoba. Co sprawia mu przyjemność. W jakich rytmach dnia funkcjonuje. Bardzo ważne jest, by spróbować zaangażować inwestora w proces projektowy – tak by stał się partnerem współtworzącym przestrzeń dla samego siebie. Wtedy ona będzie miała największe szanse zadowolić go w przyszłości.

Projekt WYWIAD - Roland Stańczyk opowiada o kulisach swojej pracy
Projekt WYWIAD – Roland Stańczyk opowiada o kulisach swojej pracy

W odczuciu bohatera nagrania kluczową cechą dobrego architekta wnętrz jest wrażliwość na piękno wewnątrz i wokół człowieka. Co poza tym?

Bardzo solidna wiedza, stale pogłębiana. Przydaje się odrobina talentu i trudnego do uchwycenia wyczucia, które się po prostu ma albo nie ma. Uważam jednak, że ogromnie ważne jest wykształcenie kierunkowe. Daje bardzo mocne podstawy. Wiedzę techniczną. Wiedzę z teorii funkcjonalności. Wiedzę historyczną. Uczymy się kompozycji, uczymy się o kolorach, przede wszystkim umiemy dobierać proporcje – wymienia.

Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka - foto Aneta Tryczyńska
Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka – foto Aneta Tryczyńska

Ale, jak zaznacza Roland Stańczyk, rozwój architekta wnętrz nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu.

W naszym zawodzie jest tak, że w pewnym momencie to my sami musimy sobie ustalać standardy i stawiać przed sobą wyzwania. Nie wolno zaprzestać pracy nad sobą – podkreśla. 

W czym upatruje najlepiej zaprojektowany przedmiot świata (zdradzimy – odpowiedź jest bardzo nieoczywista)? Jakiego rodzaju nadzieje wiąże z postępem technicznym? Co niepokoi go w świecie, a gdzie z kolei odnajduje ukojenie? Jakiego typu emocje budzi w nim sztuka? I co (aż do teraz) niewiele osób o nim wie? Te oraz liczne inne interesujące wątki Roland Stańczyk porusza w najnowszym odcinku cyklu „Projekt WYWIAD”. Zapraszamy do oglądania!

Odcinek możesz obejrzeć na naszym Facebooku!


Zobacz więcej: Magdalena Smolanka opowiada o kulisach swojej pracy | SAW prezentuje rozmowę z JAM KOLEKTYW

Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka - foto Aneta Tryczyńska
Foto Aneta Tryczyńska
Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka - foto Hanna Długosz
Foto Hanna Długosz
Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka - foto Jacek Kucharczyk
Foto Jacek Kucharczyk
Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka - foto Tomasz Markowski
Foto Tomasz Markowski
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter