Przebudowa części dziennej w 100-metrowym apartamencie na Żoliborzu

Dom rodziny z trójką dzieci jest dynamiczny nie tylko ze względu na mieszankę temperamentów i nieustającą zabawę, ale także za sprawą zmieniających się wraz z dorastaniem potrzeb domowników, za którymi przestrzeń powinna nadążyć. Przebudowa części dziennej w 100-metrowym apartamencie na warszawskim Żoliborzu pozwoliła przeorganizować układ całego domu tak, aby każde z dzieci miało własny pokój, a rodzice nie stracili swojej sypialni. Odświeżoną strefę dzienną inspirowaną stylem skandynawskim zaprojektowała Joanna Lemka-Wójcik z JLW Studio, a efekt finalny sfotografowała Ula Mróz.

Jak nadążyć za zmieniającymi się potrzebami?

Apartament na Żoliborzu należy do rodziny z trójką dzieci, a impulsem do przeprowadzenia metamorfozy części dziennej, była chęć przekazania najmłodszemu synowi własnego pokoju przez rodziców. Do tej pory dziecko mieszkało wspólnie z nimi, w ich sypialni, jednak teraz konieczna była zmiana organizacji domu. Przemiana objęła dwa z sześciu pomieszczeń, czyli około połowę metrażu apartamentu. Podczas remontu udało się zachować istniejącą, piękną drewnianą podłogę oraz odświeżyć pozostałe pokoje.

Przestronny salon połączony z błękitną kuchnią
Przestronny salon połączony z aneksem kuchennym

Nowa sypialnia dla rodziców została wydzielona z części dziennej, co było możliwe dzięki dużej ilości okien. Dawna jadalnia została zamieniona w strefę wypoczynkową, a otwarta kuchnia z wyspą zmieniła kształt i estetykę, aby stać się nowoczesną i funkcjonalną przestrzenią ze stołem dla całej rodziny na środku. Ściana rozdzielająca nowopowstałe pomieszczenia została w całości pokryta zabudową z regałem, który mieści pokaźny księgozbiór rodziny oraz telewizor – zawieszony na tle drewnopodobnej płyty meblowej. Wymiary poszczególnych półek zostały dopasowane do sprzętu muzycznego inwestorów.

Funkcjonalna kuchnia w kolorach złamanego błękitu – nowe serce domu

Sercem nowej części dziennej apartamentu stała się funkcjonalna kuchnia z wpisaną w narożnik zabudową w kolorach złamanego błękitu i szarości. Dzięki temu, że sprzęty kuchenne zostały ukryte wewnątrz zabudowy, całość pozostaje uporządkowana. W lakierowanej, matowej płycie meblowej, zostały wyfrezowane otwory umożliwiające wentylację. Rytm i porządek udało się zachować także dzięki zastosowaniu wielkoformatowych płytek nad blatem, które sprawiły, że w całym pasie międzyszafkowym są tylko dwie fugi.

Błękitna kuchnia
Błękitna kuchnia we wnętrzu mieszkania na Żoliborzu

Dopełnieniem zabudowy jest blat kompaktowy HPL w neutralnym, beżowo-szarym kolorze. Inwestorom zależało na tym, aby blat był matowy, gładki i łatwy w utrzymaniu czystości. Ważne było także znalezienie optimum między ceną a jakością. Blat kompaktowy HPL okazał się idealnym rozwiązaniem, dzięki temu, że jest odporny na wilgoć i mikro-zarysowania. Ponadto w porównaniu z blatem laminowanym jest nowoczesny, a jednocześnie cenowo jest dużo bardziej przystępny niż na przykład kamień czy spiek kwarcowy. Warto też zwrócić uwagę na estetycznie wykończony floorbox, który umożliwi pracę z laptopem przy stole.

Strefa dzienna w skandynawskim stylu i subtelna sypialnia rodziców – komfort dla całej rodziny

Aranżacja części dziennej została utrzymana w subtelnej, skandynawskiej estetyce. Biel na ścianach dopełniły drewniane elementy i czarne wykończeniowe detale. Delikatne odcienie zabudowy kuchennej, krzeseł, czy szarej sofy wraz z żywymi roślinami i barwnymi grzbietami książek, nadają całości domowego ciepła. Niezwykle subtelna jest także niewielka sypialnia rodziców, w której mieści się duże, wygodne łóżko oraz pojemna zabudowa na jednej ze ścian. Utrzymane w bieli i szarości pomieszczenie z drewnianą podłogą ożywia wzorzysta tapeta w odcieniach błękitu i szarości na ścianie za wezgłowiem łóżka.

Wzorzysta tapeta w sypialni i biała zabudowa meblowa
Komfortowa sypialnia rodziców

Przebudowa części dziennej w 100-metrowym apartamencie na warszawskim Żoliborzu pozwoliła wykorzystać dostępną przestrzeń w naprawdę funkcjonalny sposób, tak aby odpowiedziała ona na nowe potrzeby domowników, a skandynawska prostota sprawiła, że wnętrza stały się jasne, przytulne i domowe. Projekt, którego autorką jest Joanna Lemka-Wójcik z JLW Studio, pozwolił rodzicom uzyskać intymny kąt, a strefę dzienną uczynił miejscem przyjaznym całej rodzinie.


Projekt: JLW Studio | jlwstudio.pl
Zdjęcia: Ula Mróz

Zobacz również: 100-metrowe mieszkanie na Mokotowie dla rodziny z dzieckiem | 90-metrowe mieszkanie z antresolą na ul. Targowej w Warszawie

Joanna Lemka-Wójcik z JLW Studio
Joanna Lemka-Wójcik z JLW Studio
Błękitny aneks kuchenny w projekcie 100-metrowego wnętrza
Biało-błękitna kuchnia w apartamencie na Żoliborzu
Błękitno-biała kuchnia w apartamencie na Żoliborzu
Biało-błękitny aneks kuchenny
Regał z książkami w 100-metrowym apartamencie na Żoliborzu
Regał z książkami w 100-metrowym apartamencie na Żoliborzu
Wzorzysta tapeta w sypialni
Przebudowa części dziennej w 100-metrowym apartamencie na Żoliborzu - projekt JLW Studio - foto Ula Mróz
Przebudowa części dziennej w 100-metrowym apartamencie na Żoliborzu - projekt JLW Studio - foto Ula Mróz
Przebudowa części dziennej w 100-metrowym apartamencie na Żoliborzu - projekt JLW Studio - foto Ula Mróz
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter