Przytul Polskę – wystawa w ramach Łódź Design Festival

Jak rozmawiać z dziećmi o Polsce? Co składa się na nasze wyobrażenie kraju: język, symbole, krajobrazy, historia, kuchnia? Czy w czasach globalizacji tożsamość narodowa ma jeszcze znaczenie? Co warto pielęgnować i przekazywać dalej? Na te i inne pytania wystawa “Przytul Polskę” nie odpowie. W każdym razie nie wprost.

“Przytul Polskę” to projekt składający się z wystawy i serii warsztatów dziejący się w ramach Edukreacji na Łódź Design Festival 2018 w dn. 19-27 maja 2018. Kuratorki wystawy, kolektyw Mamy Projekt w składzie: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny, wpisując się w temat tegorocznego festiwalu, czyli “Refleksje”.

Polskość, patriotyzm, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dziećmi, dlatego skupiłyśmy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem i poszukać własnych odpowiedzi na ważne pytania”- mówią autorki.

Wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający do aktywności i kreatywności – zgodnie z celami Edukreacji. Zwiedzający mogą układać mozaikę z polskich symboli czy proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju. Łowiąc rybki z drobnymi zadaniami dzieci obserwują związek swoich codziennych działań ze stanem otaczającego nas świata. Warto spojrzeć na Polskę z odrobiną dystansu, zastanowić się co w niej lubimy i z czym ją kojarzymy: jakie smaki, widoki czy pojęcia łączą Polaków?

“Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru” – deklarują Mamy Projektu

Tworząc wystawę przymrużyły oko: deszcz pierogów w dziale “Kuchnia Polska”, możliwość przebrania się w czapkę-skocznię w “Kąciku Kibica” czy gra w klasy z językowymi łamańcami wywołują uśmiech na twarzach dorosłych i maluchów. Przygotowane na wystawę poduchy w kształcie Polski, w dodatku z różnymi jej twarzami, zapraszają do tytułowego Przytulania Polski.

Wystawie na Łódź Design Festival jak zawsze towarzyszą warsztaty dla rodzin, przygotowano też nowy program dla placówek edukacyjnych – od poniedziałku do piątku animatorzy oprowadzają zapisane grupy dzieci z łódzkich szkół i przedszkoli.

 

PRZYTUL POLSKĘ

Kuratorki: Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska, Małgosia Żmijska)

Projekt: Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak

Ilustracje: Patricija Bliuj-Stodulska

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter