RE: DARK HOUSE – projekt pracowni REFORM Architekt

RE: DARK HOUSE to dom, który wtapia się w otoczenie drzew, a przy tym sprawia wrażenie „pozostającego w ruchu”. O inspiracjach i najnowszym projekcie, opowiedział architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

RE: DARK HOUSE od REFORM Architekt

Inspiracje można czerpać z wielu miejsc, ludzi, przedmiotów czy otaczającej natury. W tym zawodzie kreatywność musi być na najwyższym poziomie, a wie o tym doskonale architekt Marcin Tomaszewski, któremu nie brakuje pomysłów do tworzenia niestandardowych brył i koncepcji architektonicznych. RE: DARK HOUSE to jeden z jego najnowszych projektów. W założeniu miał być niedostępny z zewnątrz, otwarty i bezpieczny dla właściciela.

RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
RE: DARK HOUSE – projekt REFORM Architekt

Funkcje w projekcie Marcina Tomaszewskiego

Położenie domu jest zawsze jednym z ważniejszych czynników, które architekt sprawdza przed rozpoczęciem prac projektowych.

Przed projektowaniem zawsze chce zobaczyć teren, gdzie ma stanąć dom – to zdecydowanie ułatwia pierwsze kroki podczas tworzenia projektu. W tym przypadku teren jest lekko nierówny i skarpowaty oraz mocno zalesiony. Nie chciałem, by dom wyglądał jak wbity w teren. Pomimo prostego, wręcz prostolinijnego rzutu, elewację postanowiłem więc nieco rozbrylić i wprawić w ruch. W praktyce oznacza to, że raz wysuwa się na 1,5 m do przodu, innym razem do tyłu. Wszystko miało na celu uniknięcie wycinki drzew, które są nieodzownym elementem krajobrazu wokół domu. Wspomnianą ruchomą strukturę budynku osiągnąłem dzięki licznym przesunięciom” – mówi Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
RE: DARK HOUSE – projekt REFORM Architekt

Działka liczy 3000 m² powierzchni, a budynek będzie posiadał 320 m². Bryła została zaprojektowana na różnych wysokościach, jednak nieodczuwalnych dla domownika. Poprzez wspomniane nierówności, architekt naśladuje drzewa, które także wyrastają na różnych poziomach.

Na zewnętrznej elewacji zostanie wykorzystany jeden materiał – tynk w oryginalnym kolorze Grigio Naturale RF stworzonym specjalnie do tej realizacji przez Marcin Tomaszewskiego, który w zależności od płaszczyzny ściany będzie w różny sposób zarysowywał się na elewacji. Raz w pionie, raz w poziomie, a innym razem pod ukos i tym sposobem osiągnie zamierzony efekt „zadrapania”. Dzięki temu zabiegowi budynek zyskał niepowtarzalną fakturę oraz pewna funkcjonalność obiektu została w niego wtopiona tak jak np. wrota garażowe, wejście do budynku oraz inne elementy na elewacji.

RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
Dom projektu Marcina Tomaszewskiego

Skromny dla niechcianych gości dom, ma być przede wszystkim bezpieczny dla inwestora, dlatego dopiero na tyłach domu widoczne są okna i wszelkie zaplanowane wewnątrz funkcje. Układ wewnętrzny został zaprojektowany w prosty, schematyczny sposób z podziałem na trzy strefy – dzienną (open space), nocną (sypialnie i łazienki) oraz techniczną (garaż i inne pomieszczenia techniczne).

Budynek kameleon

Frontowa elewacja mimo wrażenia ciemnej szarości, w rzeczywistości będzie wpadała w różne odcienie ciemnego brązu oraz naturalnej szarości – w zależności od pory dnia oraz pory roku, co nawiązuje do kolorystyki otaczającej natury i terenu. Wspomniany krajobraz stanowił dużą inspirację w projekcie, w którym powstała bryła ma być jak kameleon – wtapiać się w otoczenie. Projekt został od razu zaakceptowany przez klienta.

RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
Dom projektu Marcina Tomaszewskiego

Prezentacja efektów mojej pracy to przede wszystkim przekazanie idei w formie wizualizacji fotorealistycznych wkomponowanych w zdjęcia działki, które sam osobiście wykonuję, robią zawsze piorunujące wrażenie” – mówi Tomaszewski.

Architekt z doświadczenia wie, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim rozmowa oraz wywiad z Klientem odnośnie jego oczekiwań. Dopiero tę wiedzę architekt może zestawić ze swoją wizją, której zarys powstaje już na pierwszym spotkaniu.

RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
Dom projektu Marcina Tomaszewskiego

Pracownia REFORM Architekt

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.

Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award.

Zobacz również: RE: HOUSE IN THE ROCKRE: BIAS HouseRE: JOSHUA TREE HOUSE, RE: STARK HOUSE lub RE: TRIANGLE HOUSE.

RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
RE: DARK HOUSE - projekt pracowni REFORM Architekt
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter