W poszukiwaniu inspiracji. Relacja z arena DESIGN 2017

W poszukiwaniu inspiracji. Relacja z arena DESIGN 2017

W jakiej formie jest design, zwłaszcza ten polski? W dobrej. Zdecydowanie. Pokazała to tegoroczna 9. już edycja areny DESIGN, która cyklicznie od 2009 roku organizowana jest na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trzy dni najlepszego designu w jednym miejscu, dodatkowo wykłady znakomitych, znanych na całym świecie projektantów. Przygotowanie relacji z całego wydarzenia byłoby niezwykle trudno, tam trzeba po prostu być.

Po pierwsze… oświetlenie

Od 2015 roku stałym elementem w programie areny DESIGN jest wystawa VIVA LIGHT. Z każdym rokiem ta strefa jest większa. W tym roku to ponad 400 metrów kwadratowych pięknego oświetlenia. W ramach wystawy VIVA LIGHT prezentowane są nowatorskie produkty, materiały i rozwiązania technologiczne w spójnej formule wystawienniczej. Motywem przewodnim wystawy jest światło, które jest nierozerwalnie związane z odbiorem przestrzeni, kształtów, kolorów, faktur i materiałów. Gwiazdą trzeciej odsłony wystawy VIVA LIGHT był Constantin Wortmann, który opowiadał o swojej drodze w poszukiwaniu inspiracji do projektów. Na wystawie mogliśmy zobaczyć m in: najnowsze lampy Constantina Wortmanna – BLUBB – zaprojektowane dla marki Next, a także złotą Arię projektu Zahy Hadid.

Po drugie… inspiracje

Mieliśmy okazję zobaczyć kilka premier produktów, które zostały pokazane na arena DESIGN. Pierwszą z nich jest system mebli ŁAD projektu Grynasz Studio dla marki FAM FARA. Jest to system mebli modułowych dedykowanych zarówno do przestrzeni domowych, jak i do pracowni czy biur. Różnorodność elementów pozwala na skomponowanie spersonalizowanego biurka wraz z dodatkowym wyposażeniem przestrzeni wokół niego. Plusem rozwiązania jest to, ze sami decydujemy o wielkości i zawartości poszczególnych zestawów. Podczas arena DESIGN projektanci Grynasz Studio mieli dużo pracy – po sąsiedzku, swoją premierę miała tam kolekcja mebli wypoczynkowych CORBU zaprojektowana dla Marbet Style. Projekt oparto na idei wielokrotności kształtu – oparcie, podłokietniki, siedzisko i podstawę stanowi ten sam prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Kolekcja została wyróżniona nominacją do nagrody TOP DESIGN award 2017 w kategorii „Przestrzeń publiczna”. Marbet Style pokazał również premierowo system paneli GROOVE projektu Tomasza Augustyniaka. Panele mają za zadanie skutecznie redukować wady akustyczne występujące we wnętrzach, a jednocześnie tworzyć atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Projekt został wyróżniony w kategorii „Elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz” TOP DESIGN award 2017.

Swoje ekspozycje miały również już dobrze znane marki, jak TAR, LOFTDecora oraz Balma, która swoje siły połączyła z NOTI tworząc wystawę „Bye, Bye office!’. Duże stoisko, a na nim… możliwość poćwiczenia jogi pod okiem profesjonalnego instruktora. Tu już nie chodzi o pokazanie tylko produktu, na pierwszym planie jest idea jaka stoi za projektem. Takie podejście to dobry kierunek i całe szczęście coraz bardziej widoczny wśród innych firm.

W Polsce organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z designem, arena DESIGN nieprzerwanie od wielu lat trzyma poziom. Znajdą tu dla siebie miejsce zarówno te małe marki, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w biznesie, jak i te większe. To wszystko wydaję się kompletne i współgra ze sobą. Wysoki poziom trzyma wystawa Viva Light, tak jak byliśmy zachwyceni nią w zeszłym roku, tak i tym razem nie czuliśmy się rozczarowani. Warto tutaj wspomnieć również o nagrodach TOP DESIGN 2017. Jury doceniło nowe spojrzenie na projekt – ikonę z lat 50-tych polskiego wzornictwa przyznając nagrodę dla marki VZÓR za RM58 SOFT. Naszą uwagę zwróciła również prosta forma ceramiki łazienkowej IVE projektu Marty Gębskiej dla marki Marmite. Kilkadziesiąt ciekawych stoisk i tylko trzy dni, żeby to wszystko zapamiętać. Polski design ma się naprawdę dobrze, cały czas rozkwita. Zaskakuje nowatorskim podejściem, a przede wszystkim jakością. Już czekamy na kolejną edycję arena DESIGN!

PLN Design objął patronat nad tegoroczną edycją arena DESIGN 2017.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter