Przestrzeń stworzona z myślą o wykonywaniu obowiązków zawodowych powinna zapraszać aranżacyjną wielowymiarowością, w której odnajdą się zarówno pragmatyczni minimaliści, jak i miłośnicy nietuzinkowego designu. Jedno nie wyklucza drugiego, czego dowodem jest biuro do pracy hybrydowej MSD Polska, w którym króluje funkcjonalność, ale również estetyczna ponadczasowość. Aż chce się pracować!
Optymalizacja powierzchni kluczem do domowej atmosfery
Organizacja przestrzeni dla pracowników polskiej filii globalnej firmy biofarmaceutycznej MSD Polska wymagała sporej dozy elastyczności, wszak musiała spełnić ona oczekiwania ponad sześciuset osób. Projekt rewitalizacji, ale również optymalizacji, pozwolił na stworzenie funkcjonalnego biura przy jednoczesnym zmniejszeniu jego powierzchni – z 7 tys. m2 do 4,5 tys. m2. Pozwoliło na to między innymi zastąpienie stałych stanowisk różnorodnymi przestrzeniami wspierającymi pracę.
Taki schemat projektowy pozwolił poczuć się użytkownikom biura MSD Polska nieco bardziej domowo, wszak nie każdy pracujący z domu robi to z pozycji biurowego fotela. Z racji tego, że w firmie panuje polityka elastyczności zawodowej, większość pracowników przychodzi do siedziby głównie na spotkania. Właśnie dlatego sercem projektu są nowoczesne alternatywy dla sal konferencyjnych, w których każdy może poczuć się swobodnie.
Podwyższony standard idzie tu bowiem w parze z nieco domową atmosferą, a zespół MSD Polska może nie tylko pracować, ale również odpoczywać czy też zażyć chwili relaksu – na przykład na fotelach do masażu. Motywem przewodnim tej przestrzeni jest chęć stworzenia biura w myśl Activity Based Workplace, zgodnie z którym stanowiska nie są przypisane do danego pracownika, a każdy z nich może codziennie wybrać optymalne miejsce wykonywania obowiązków, które na daną chwilę najbardziej mu odpowiada.
Apteczny klimat w ekologiczno-funkcjonalnej odsłonie
Nie mogło zabraknąć oczywiście nawiązania czysto branżowego, dlatego też w siedzibie polskiej filii firmy biofarmaceutycznej rządzi klimat butikowej apteki z dawnych lat. Jego bazą są drewniane podłogi, szklane ściany ze szprosami, a także inne elementy z czarnego metalu. Elementami ocieplającymi przestrzeń są ceglane ściany oraz kolorowe dywany. Naturalnym akcentem jest prawdziwa moc roślinności. Wszystko to uzupełnia ergonomiczne, przyjazne pracy oświetlenie.
Serce nowej odsłony biura dla MSD Polska znajduje się na szesnastym piętrze. Centrum tej kondygnacji jest recepcja, w której można nie tylko uzyskać cenne informacje, ale również zapoznać się z historią firmy. W strefie konferencyjnej nie mogło zabraknąć mobilnych ścian, które sprzyjają organizacji spotkań, a także ściany multimedialnej, która ułatwia codzienną pracę. Całość została udekorowana aptecznymi detalami – książkami medycznymi, menzurkami na regałach oraz lampami bibliotecznymi.
Ważną częścią tego projektu jest wsłuchanie się w potrzeby pracowników. Właśnie dlatego w tym wnętrzu pojawiło się wiele bezdotykowych rozwiązań, które są nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu, ale również, jak nauczyła nas pandemia, bezpieczniejsze dla zdrowia. Nie można nie wspomnieć również o ekologicznej wisience na torcie – wiele przedmiotów zyskało swoje drugie życie. Krzesła zostały odświeżone, a wykładzina i fotele ponownie wykorzystane. Ten fakt nie był bez znaczenia również dla budżetu.
Czy biurowa atmosfera może przywodzić na myśl spokój i swobodę domu? Nowoczesne przestrzenie do pracy właśnie tym powinny się charakteryzować. Jak widać, zespołowi Workplace udało się stworzyć idealne warunki nie tylko do wykonywania obowiązków zawodowych, ale po prostu do czerpania przyjemności z przychodzenia do miejsca pracy i otaczania się designem w nowoczesno-aptecznym wydaniu.
Projekt: Workplace | workplace.pl
Projekt wayfinding i space branding: Damian Bieniek – SpaceID | spaceid.pl
Zdjęcia: Adam Grzesik
Zobacz również: Konsolidacja biur 3M GSC Poland we Wrocławiu – przestrzeń dla niemal 2000 osób | Biuro PwC Service Delivery Center – przestrzeń opowiadająca historię Katowic