Nazwisko Beksiński zna chyba każdy Polak. Film o rodzinie Beksińskich w 2016 roku obejrzało ponad pół miliona osób. Ale twórczość Zdzisława Beksińskiego jest znana nie tylko w naszym kraju, wystawy jego dzieł odbywały się m.in. we Francji, Belgii czy Japonii. Ceny za jakie są sprzedawane sięgają setek tysięcy złotych. Nie wszyscy wiedzą, że motywy z prac artysty są też bardzo popularnym… wzorem tatuaży. Kto jednak nie jest gotowy, żeby nosić na ramieniu dzieło mistrza, może ozdobić nim swój dom! Jest to możliwe dzięki drukarni artystycznej BOSZart, która posiada wyłączność na reprodukcje obrazów artysty.
Zdzisław Beksiński – sylwetka
Zdzisława Beksińskiego moglibyśmy określić Da Vincim naszych czasów – był architektem, inżynierem, malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, a nawet projektantem autobusów. W ostatnich latach życia zajmował się również grafiką komputerową.
Opis stylu Beksińskiego jest o tyle trudny, że nie pasuje do żadnej ze znanych historii sztuki stylistyk. Dzieła z pogranicza mrocznej fantastyki i surrealizmu od lat wzbudzają zachwyt i fascynację koneserów sztuki. Wyjątkowe w jego obrazach jest także to, iż prawie żaden… nie ma nazwy. Artysta świadomie powtarzał ten zabieg, uważał bowiem, że każdy widz może je interpretować w dowolny sposób.
Zdzisław Beksiński w latach 60. XX wieku dostał propozycję stypendium Muzeum Guggenheima i wyjazdu do Nowego Jorku, którą jednak odrzucił. Pozostał w Sanoku, by szukać własnej drogi twórczej. Pierwszym znaczącym sukcesem była wystawa zorganizowana w 1964 roku w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Wernisaż przygotowany przez Janusza Boguckiego sprawił, że prace jak i sam artysta stały się modne i popularne.
Był artystą bardzo płodnym. Malował nawet kilkadziesiąt dzieł rocznie. Zazwyczaj w większości obrazy te szybko znajdowały nowych nabywców lub wędrowały w ręce przyjaciół czy rodziny. Jednak niektóre ze swoich dzieł Beksiński zachowywał dla siebie lub ozdabiały ściany mieszkania jego syna Tomka. Ten zbiór malowideł autor ochrzcił mianem „Zwierząt domowych”.
Śmierć artysty
W latach 90. Zdzisław Beksiński powrócił do korzeni swojej twórczości, czyli do rysunku. Kupił kserokopiarkę i za jej pośrednictwem eksperymentował ze swoimi dziełami, kopiując je na różnych etapach tworzenia i dorysowując nowe elementy. Zafascynowany nową technologią stał się również pasjonatem grafiki komputerowej. Co warte dodania jego prace z tego okresu były zawsze jedynie przerabianiem zrobionych przez niego zdjęć, nigdy nie wprowadzał do grafik autorskiego rysunku.
Karierę Beksińskiego przerwała tragiczna śmierć. Został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Służewiu w 2005 roku. W testamencie cały swój majątek, w tym również ogromną kolekcję swoich dzieł przekazał Muzeum Historycznemu w Sanoku. Sam wybrał te, które były dla niego najcenniejsze i które miały go reprezentować. Są to m.in. rzeźby i obrazy z okresu abstrakcyjnego i fantastycznego, kiedy to mieszkał i tworzył w Sanoku czy też późniejsze dzieła, które zdominowane były raczej formą malarską niż motywem.
Reprodukcje dzieł Beksińskiego od BOSZart
Nie każdy wie, że istnieje możliwość posiadania obrazów tego wybitnego artysty w swoim domu. Umożliwia to drukarnia artystyczna BOSZart, która specjalizuje się w wykonywaniu wielkoformatowych reprodukcji. Jako jedyna drukarnia w Polsce dysponuje prawami do reprodukowania prac Zdzisława Beksińskiego na płótnie i innych nośnikach poligraficznych takich jak plakaty, kalendarze czy rysunki, ale również inkografiki, które są certyfikowanymi reprodukcjami najwyższej jakości.
Wykonane na papierze o wysokiej gramaturze cechują się doskonałą trwałością barw czy ostrością obrazu. Mają one wysokiej walory dekoracyjne, ale też artystyczne czy kolekcjonerskie – ukazują się w limitowanych nakładach, a każda z inkografik posiada swój unikatowy numer.
Zobacz również: Biżuteria z talerzy, czyli niezwykłe wyroby Magdaleny Ziółkowskiej | Mezzo Collection – meble inspirowane stylem mid-century