Restauracja Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie

Naprzeciwko najstarszej z warszawskich hal targowych – Mirowskiej, przy ulicy Jana Pawła II otwarta została czwarta już w Warszawie włoska restauracja Semolino. Wnętrze zaprojektował zespół Kdesign Architekci. W środku zawisły lampy Reflex marki TAR wykonane z naturalnej miedzi.

Restauracja Semolino – wnętrza

Restauracja zajmuje dużą, przeszkloną, łatwo dostępną przestrzeń na poziomie ulicy w Atrium Tower. Wysokie wnętrze pełne jest bieli, roślin i dobrych polskich mebli. Minimalistyczna elegancja tworzy nastrój spokoju i uporządkowania.

Wnętrza restauracji Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie
Wnętrza restauracji Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie

Obok doskonałego jedzenia, sukcesem Semolino jest projekt wnętrza spójnie i konsekwentnie tworzący identyfikację miejsca w kolejnych lokalach. Właściciel od początku współpracuje z architektami z KDesign. Pierwsza restauracja powstała 9 lat temu na ul. Woronicza na Mokotowie. W długiej i wąskiej przestrzeni przejętej po poprzednim lokalu była potrzeba rozjaśnienia wnętrza. Biel została uzupełniona roślinami oraz miedzią. Kolejne miejsca – w Hali Koszyki, a następnie na ul. Obrzeżnej – były urozmaicane, ale tematem przewodnim i identyfikacją miejsca pozostała biel, naturalne rośliny oraz kolor naturalnej patynującej miedzi.

Tu nie chodziło o nawiązanie do tradycji, do kuchni włoskiej. Szukaliśmy materiału, który ociepliłby sterylną biel. Miedź to wielość kolorów: od jasnej, złotoróżowej poprzez ciemną, aż po zieloną patynę. Patyna jest czymś, co nie szkodzi produktowi, ten proces jest bardzo powierzchowny. Natomiast daje głębię, zmienia się wraz z czasem. Nawet odciski palców mogą być ciekawym i atrakcyjnym elementem – mówi Przemek Maziarz z KDesign Architekci.

Miedziane lampy TAR

W restauracji na JPII, obok innych miedzianych elementów wystroju wnętrza takich jak rurki czy fragment ściany wyłożony miedzią, wybrane zostały lampy Reflex, oryginalnie zaprojektowane przez Tomasza A. Rudkiewicza w 1981 roku.

Miedziana lampa Reflex Copper projektu Tomasza A. Rudkiewicza
Miedziana lampa Reflex Copper projektu Tomasza A. Rudkiewicza

Klosze lamp Reflex Copper wykonane są z najwyższej jakości solidnej blachy miedzianej. Wykończenie polega na ręczno-maszynowym szlifowaniu i polerowaniu. Na koniec klosz jest zabezpieczony naturalnym woskiem, który chroni powierzchnie przed zbyt szybkim patynowaniem i przebarwieniami. Tak wykończona miedź jest zdrowa i ekologiczna.

Naturalność i autentyczność

Elementy z patynującej miedzi, czy piękne żywe drzewka oliwne to coś więcej niż dekoracja. Naturalność i autentyczność są motywem przewodnim Semolino. Właściciel, rodowity Włoch, osobiście dba o świeże i oryginalne składniki włoskiej kuchni. Dlatego też kluczowa dla restauracji jest otwarta kuchnia. Było to podstawowe założenie wpisane od początku w identyfikację tego miejsca.

Kucharze gotują na widoku, goście mogą zobaczyć, że używane są autentyczne składniki – prawdziwa włoska szynka, czy włoska mąka. Kucharze chodzą swobodnie po sali, przynosząc składniki z półek ulokowanych pomiędzy stolikami. Sam właściciel, szczególnie w pierwszym okresie po otwarciu nowej restauracji osobiście gotuje i jest obecny pośród gości dbając o dobrą atmosferę wspólnego jedzenia.

Wnętrza restauracji Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie
Wnętrza warszawskiej restauracji Semolino naprzeciwko hali Mirowskiej

Jak przyznają architekci, lokalizacja nowego Semolino w bliskiej odległości od świeżo odbudowanych Browarów Warszawskich i zrewitalizowanej Fabryki Norblina stanowiła wyzwanie, budząc wątpliwości czy marka jest już wystarczająco silna, aby przyciągnąć tu klientów. Trzymamy kciuki, z pewnością warto się tu wybrać!


Miejsce: Restauracja Semolino | semolino.pl
Projekt: Kdesign Architekci | kdesign.pl
Zdjęcia: Atelier Kural | atelierkural.com

Zobacz również: SASSY Warszawa | Punkt Cafe Restauracja w Szczecinie

Wnętrza restauracji Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie
Wnętrza restauracji Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie
Wnętrza restauracji Semolino przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie
Miedziana lampa TAR we wnętrzach warszawskiej restauracji Semolino
Miedziana lampa TAR we wnętrzach restauracji Semolino
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter