Nadrzeczny obszar Pragi jest przestrzenią publiczną wpływającą na funkcjonowanie całego miasta, ponieważ umożliwia wyjątkową symbiozę miasta z Wełtawą. W odrestaurowanej części brzegów architektura nadrzeczna staje się centralnym punktem rekreacyjnym, przez co wpływa na układ całej metropolii.
Obszar nadrzeczny Pragi
Nie jest on zbudowany na modłę pompatycznych, monumentalnych pomników, a jest lekką i estetyczną formą, idealnie wpisujące się w życie kulturalne Pragi. Rewitalizacja wpływa na tę warstwę życia miasta i tworzy funkcjonalne miejsce na przecięciu miejsca publicznego i zapewniającego ochronę przed rzeką, szczególnie istotną w razie powodzi.
Rozległy zrewitalizowany obszar nad rzeką rozciąga się wzdłuż trzech wałów Pragi: Rašín, Hořejší i Dvořák o długości prawie 4 km. Ukończony pierwszy etap jest największą inwestycją w przestrzeń publiczną w Pradze po rewolucji w 1989 r.
Podziemne krypty będą służyć jako kawiarnie, kluby, studia, warsztaty, galerie, oddział biblioteki, przestrzeń na spotkania znajomych i toalety publiczne.
W ramach rewitalizacji architektury pojawiły się wspaniałe miejsca w Pradze oraz nowe miejsca pracy. Do łask wróciło stanowisko kustosza, z którym rozpoczęto współpracę w celu uzupełnienia trójkąta menedżera-architekta-kuratora o autorytet nadzorujący jakość kulturalną i społeczną tej cennej przestrzeni publicznej.
Styl minimalistyczny
Celem projektu było połączenie obszaru nadbrzeżnego przy jednoczesnym otwarciu przestrzeni wewnątrz miasta. Projekt architektoniczny uwzględnia estetykę otoczenie, w której powstaje. Architekci i projektanci zdecydowali się na wybór stylu minimalistycznego, co pozwala podkreślić już istniejące elementy i przedstawić je w nowej aranżacji.
Projekt budowy na skarpie Rašín opiera się na niewielkiej interwencji: dawne rozciągnięte metalowe ściany osłonowe i kamienne konstrukcje wbudowane w oryginalne łuki mostu nadbrzeżnego zostały zburzone i zastąpione wielkoformatowymi przeszklonymi okrągłymi oknami. Portale wejściowe są zaprojektowane jako nietypowe stalowe ramy z rozszerzonym eliptycznym szkłem.
Obrotowe okna wykonano ze szkła organicznego o grubości 7 cm i średnicy 5,5 m ważą około 2,5 tony. Każde z nich ma unikalny kształt, a ze względu na swój rozmiar przewyższający standardowe przeszklenia, są to prawdopodobnie największe okna obrotowe na świecie. Otwieranie i zamykanie jest napędzane silnikiem. Inne opcje to automatyczne otwieranie za pomocą czujników wykrywających ruch. Mogą być także otwierane przez pracowników baru.
Rewitalizacja Pragi przy zachowaniu oryginalnych elementów
Podczas prac nad projektem rewitalizacji obszaru nadrzecznego Pragi wszystkie wbudowane elementy, w tym podłogi, zostały rozebrane i odświeżone przy użyciu specjalnej metody. Podstawy przeciwpowodziowe wykonano ze wzmocnionej płyty, naprawiono infiltrację wody, a ściany wyizolowano i wykończono betonem.
Włazy i drzwi są tak wykończone, że doskonale współgrają ze ścianami i podłogami (piaskowany i lany beton oraz impregnowana czarna stal w sklepieniach publicznych toalet). Oświetlenie zaprojektowano z wykorzystaniem ramp świetlnych.
Wykorzystane materiały
Połączenie ogrzewania podłogowego, klimatyzacji i grzejników na podczerwień sprawia, że miejsce może działać cały rok. Wszystkie udogodnienia są zaprojektowane w taki sposób, aby nie zaburzały estetyki miejsca – nietypowa klimatyzacja i gniazdka instalacji elektrycznej, woda oraz kanalizacja, które są ukryte w podłodze.
Wszystkie pomieszczenia wykorzystują modułowe, w pełni wyposażone kabiny, w tym montowane na ścianie toalety ze stali nierdzewnej, niestandardowe, automatyczne umywalki z suszarkami do rąk, oświetlenie, kosz na śmieci i wentylator.
Co jeszcze trzeba zrobić?
Kolejne etapy trwającej rewitalizacji obejmują projektowanie małej architektury (podziemne kosze na śmieci, fontanny, ławki), wolnostojące toalety, basen, miejsce na łodzie czy system oświetleniowy. Jednym z problemów, które należy rozwiązać, jest ograniczenie liczby łodzi i obiektów pływających zakotwiczonych na brzegu rzeki i umieszczenie ich tak, aby nie utrudniały poruszania się.
Pracownia petrjanda / brainwork
Petr Janda jest architektem i artystą. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze (Szkoła prof. Jana Bočana) i Akademię Sztuk Pięknych w Pradze (Szkoła Sztuki Monumentalnej prof. AlešVeselý). W 2008 roku założył własne studio petrjanda / brainwork. Często bierze udział w konkursach i wystawach architektonicznych (także jako członek jury). W latach 2011–2014 był członkiem zarządu Czeskiej Izby Architektów i przewodniczącym grupy roboczej ds. Promocji architektury. Od 2009 roku zajmuje się rewitalizacją brzegów Pragi, a w 2017 roku został głównym architektem tego obszaru.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Ciclostile Architettura i projekt Podere Navigliano | Hotel Al Faya Lodge