Rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie

Renowacja zabytkowej Figury Chrystusa i jawnogrzesznicy, szczegółowa inwentaryzacja i pielęgnacja drzew czy skatalogowanie XIX-wiecznych artefaktów. To tylko niektóre z dotychczasowych rezultatów rewitalizacji Ogrodów Świętej Barbary zlokalizowanych wokół kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła w Warszawie. Planowane są już kolejne prace, które pozwolą odzyskać blask wielu zabytkom.

Trwa rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie

Od kilkunastu miesięcy trwa rewitalizacja położonych w warszawskim Śródmieściu Ogrodów Świętej Barbary. Ten wieloetapowy proces rozpoczął się, gdy na wniosek parafii św. Barbary w 2020 r. do obecnej w rejestrze zabytków XVIII-wiecznej kaplicy św. Barbary dołączyły obiekty z XIX i XX w., w tym kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz mur wraz ze stacjami Drogi Krzyżowej. Dotychczas przeprowadzono szereg prac. Pierwszym widocznym etapem rewitalizacji Ogrodów św. Barbary była renowacja zabytkowej Figury Chrystusa i jawnogrzesznicy, która przetrwała Powstanie Warszawskie. Zebrano i skatalogowano XIX-wieczne artefakty znalezione w podziemiach kościoła. Zadbano również o zieleń. Po szczegółowej inwentaryzacji i określeniu zakresu pielęgnacji, specjalistyczną opieką zostały objęte 92 z niemal 200 rosnących w tym miejscu drzew.

Dom parafialny - widok od ul. Nowogrodzkiej
Dom parafialny – widok od ul. Nowogrodzkiej

– Figura Chrystusa i jawnogrzesznicy, stojąca w tym miejscu od początków XX w., to ważny symbol zarówno dla parafian, jak i wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego od jej renowacji rozpoczęliśmy konserwację naszych zabytków o olbrzymiej wartości historycznej. Troszczymy się też o roślinność, pielęgnujemy ją i dajemy jej drugie życie. Pracujemy także nad kolejnymi nasadzeniami, które pozwolą odtworzyć pierwotny układ drzewostanu – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie.

Dom parafialny - widok od ul. św. Barbary
Dom parafialny – widok od ul. św. Barbary

W planach m.in. renowacja zabytków i dom parafialny

Ale to nie wszystko. W kolejnych etapach planowany jest remont ogrodzenia od strony południowej po obu stronach kaplicy św. Barbary, przeniesienie zabytkowej bramy od strony ul. Wspólnej na jej pierwotne miejsce (skraj terenu kościelnego przy ul. Wspólnej) i utworzenie nowego, szerszego wejścia w dotychczasowej lokalizacji oraz renowacja kolejnych obiektów sakralnych: to kaplica św. Barbary, kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz Droga Krzyżowa. Obecnie trwają prace projektowe nad domem parafialnym. Dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czteropiętrowy obiekt z garażem podziemnym będzie pełnił wiele funkcji. Znajdzie się w nim m.in. kancelaria, pomieszczenia dla licznych wspólnot i grup duszpasterskich oraz kaplica. Zlokalizowane będą tam również sale konferencyjne i edukacyjne, w których będą mogły odbywać się np. spotkania formacyjne i konferencje, wydarzenia kulturalne, pokazy filmowe, a także warsztaty oraz spotkania wspierające lokalną społeczność i integrację międzypokoleniową.

Ogrody świętej Barbary od strony ul. Wspólnej wieczorem
Ogrody świętej Barbary od strony ul. Wspólnej

– Jednym z kluczowych założeń jest wpisanie budynku domu parafialnego w kontekst architektoniczny miejsca. Bryła budynku będzie współgrać z otaczającą go gęstą zabudową tej części miasta. Elewacja frontowa ma kontynuować kameralną pierzeję ul. św. Barbary, nawiązując wysokością do sąsiadującej wikariatki, a czteropiętrowe skrzydło poprzeczne będzie korespondować z linią zabudowy oraz wysokością wybudowanego po wojnie tylnego skrzydła teatru Roma – mówi Damian Majsterek, dyrektor projektu rewitalizacji Ogrodów św. Barbary. 

Planowana brama od ul. Wspólnej
Planowana brama od ul. Wspólnej

Sam pomysł stworzenia budynku w tym miejscu nie jest nowy. Sięga okresu po II wojnie światowej, gdy z taką propozycją wyszedł prof. Stanisław Marzyński, uznany architekt i autor projektów wielu świątyń, w tym kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła w parafii św. Barbary oraz św. Klemensa Hofbauera na warszawskiej Woli.Wszystkie działania na terenie parafii są poprzedzane wytycznymi konserwatorskimi oraz opiniami architektów, a także konsultowane ze specjalistami z zakresu rewitalizacji zabytków i wspierane przez samych parafian. Zarówno za projektem rewitalizacji Ogrodów Świętej Barbary, jak i nowego domu parafialnego stoi renomowana pracownia architektoniczna Juvenes-Projekt.


Zobacz również: Mława House – projekt domu w duchu nowoczesnego minimalizmu | Stodoła w stylu Lasowiaków – nowoczesny budynek na Podkarpaciu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter