Studio ORA stanęło przed poważnym wyzwaniem – całkowicie zburzyć historyczny dom i zacząć od nowa, czy próbować połączyć stare z nowym? Zobacz efekt ich pracy!
Rewitalizacja starego spichlerzu
Architekci ze studia ORA zajęli się rewitalizacją bardzo ciekawego budynku. Pierwotnie była to zagroda, w czasach komunistycznych przerobiona na spichlerz. Obiekt został splądrowany, zniszczony w znacznym stopniu, a potem przerobiony w bardzo amatorski sposób. Pomimo daleko posuniętej dewastacji, w domu wciąż zachowały się oryginalne detale architektoniczne.
Niestety, na pewnym etapie historii dom był całkowitą ruiną. Ze zdewastowanego obiektu pozostały jedynie surowe, ceglane ściany i dach. Projektanci ze studia ORA, wraz z właścicielem nieruchomości, musieli zadać sobie pytanie, w jakim kierunku zaplanować dalsze działanie? Rekonstrukcja stanu pierwotnego czy próby podrobienia historycznego wyglądu nie wchodziły w grę. Potrzebne było świeże spojrzenie, wykorzystanie potencjału ruin i zamiana ich w nowoczesny dom.
Czyszczenie
Studio ORA zaproponowało właścicielowi wyburzenie wewnętrznych części budynku i przywrócenie pierwotnego układu z dwiema (zamiast obecnych trzech) kondygnacjami. Oczywiście takie działanie pociągnęło za sobą zmiany w wyglądzie całej elewacji. Tam gdzie było to potrzebne, w bryle domu wykonano też duże, nowe otwory.
Wewnątrz starej ruiny powstał zupełnie nowy, ocieplony dom, który spełnia wszelkie współczesne standardy energetyczne. Zdrowe, drewniane belki zostały ponownie wykorzystane stając się elementami sufitu i kratownic. Większość materiałów pozostała na swoim miejscu, zmieniony został tylko ich układ.
Połączenie
Dom stanowi połączenie dwóch różnych obiektów. Jest złożony z dwóch warstw, które nie łączą się ze sobą, ale są doskonale widoczne. Nowa konstrukcja jest lekko przesunięta w stosunku do starej, okna nie pasują dokładnie do otworów okiennych w starej ścianie. Te celowe zabiegi powodują przenikanie się dwóch światów – historycznej ruiny i całkowicie nowego budynku. Jest to rodzaj hołdu dla bogatej historii tego miejsca.
Projekt jest przykładem nowego podejścia do rewitalizacji starych budynków. Nie zawsze konieczne jest burzenie do gołej ziemi i budowanie od nowa. Nie trzeba tracić zachowanych detali architektonicznych i historyczności budynku. Czasem można połączyć stare z nowym w sposób przemyślany i ekonomiczny, używając nowoczesnych materiałów i spełniając wymagane normy.
Ogród
Ogród został zaprojektowany tak, żeby stanowić naturalną część krajobrazu, łącznik pomiędzy samym budynkiem, a światem zewnętrznym. Nie ma w nim żadnych fizycznych barier. Obrys ogrodu wyznaczają niskie murki i brama z cortenu. Za nimi ciągną się łąki i sady w naturalny sposób, przedłużając granice nieruchomości. Trudno określić, gdzie kończy się świat ludzi, a zaczyna dzika przyroda.
Wnętrza
Domownicy spędzają czas we wspólnej przestrzeni mieszkalnej wysokiej na dwa piętra. Znajduje się tu również kuchnia z piecem kaflowym. Schody w obszernym holu prowadzą na górę do pokoi z łazienkami. Masywne mury zapewniają ciszę i spokój, a przez okna na piętrze można podziwiać otoczenie. W holu znajduje się okrągły stół. Na zewnątrz znajdziemy kolejny, masywny i dębowy, przy którym mieszkańcy mogą zebrać się w ciepłe dni, by znaleźć się jeszcze bliżej otaczającej dom przyrody.
Projekt: Studio ORA | o-r-a.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Peñalara hotel | Cztery domy w jednym