Przeszklony żelbetowy dom w Rašovce z elewacją z korka portugalskiego spogląda z grzbietu Ještěd na Czeski Raj i otwiera się na tutejsze łąki i wyjątkowy górski klimat. Przed Tobą projekt pracowni atelier SAD.
Dom wcinający się w skarpę
Działkę, na której stoi dom inwestorzy odkryli siedem lat temu. Znali już to miejsce, a ponieważ chcieli się budować w okolicach góry Ještěd, nie wahali się ani chwili. Przeszklony dom w Rašovce z elewacją z korka portugalskiego dosłownie „spogląda” na Czeski Raj. Z jego wnętrza rozpościera się widok na tutejsze łąki i wyjątkowe górskie otoczenie. Widok na okolicę i „połączenie” wnętrz z krajobrazem było jednym z głównych motywów przy opracowywaniu projektu tego domu. Krajobraz jest otwarty i zdominowany przez kwitnące, nieogrodzone łąki. Wzdłuż północnej strony posesji, na szczycie nasypu znajduje się droga, z którą należało połączyć dom.
Część dachu budynku została przeznaczona na parking dla pojazdów. Parter i główna część ogrodu znajdują się 4,5 metra poniżej poziomu drogi. Większą część budynku przykrywa dach siodłowy o zmiennym nachyleniu od 43° do 30° na wschodnim szczycie. Smukła bryła domu wcina się ukośnie w stromą skarpę drogi, a kalenica zdaje się opadać w dół, do ogrodu.
Główne wejście znajduje się od strony zachodniej. Dostęp do niego zapewniają zewnętrzne schody wzdłuż kamiennego muru porośniętego pnączami. Zwarta bryła domu jest całkowicie otwarta na wschodnią ścianę szczytową, a jej przeszklona ściana cofa się pod kątem. W ten sposób zmaksymalizowano pole widzenia i stworzono zadaszony taras. Projekt domu sprawia, że główna przestrzeń mieszkalna staje się w pełni połączona z ogrodem poprzez taras. Wszystkie pozostałe pomieszczenia mieszkalne na parterze, w tym łazienka, również otwierają się na krajobraz poprzez przeszklone otwory od strony południowej.
Fasada z korka portugalskiego
Strukturalna fasada składa się z desek z portugalskiego korka, które układają się naprzemiennie w pionowe pasy. Materiał ten nie był do tej pory nigdy w ten sposób wykorzystywany w Czechach. Dach siodłowy wykonany jest z zagiętej blachy aluminiowej w kolorze antracytowym. Stropy i ściany obwodowe zostały wylane z żelbetu architektonicznego, wewnętrzne ścianki działowe to otynkowana cegła. Prosty wygląd domu dopełnia podłoga z ciemnobrązowej wylewki.
Chodnik zewnętrzny wykonany jest ze starych, zużytych, dużych kamieni granitowych. Przypominają one oryginalny liberecki bruk o specyficznym różowym kolorze. W dawnych czasach cały Liberec był podobnie wybrukowany. W ten sposób stopniowo rodził się cały projekt – z szacunkiem dla lokalnych tradycji, historii, materiałów i otoczenia.
„Projekt domu z wewnętrznym układem pomieszczeń mógł powstać wcześniej niż sam dom” – mówi Iveta Zachariášová, projektantka wnętrz i współautorka całego projektu, a zwłaszcza wnętrz. „Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu wiele rzeczy i aspektów funkcjonalnych było dla mnie od początku oczywistych i w zasadzie zajmowaliśmy się tylko ich dopasowaniem do struktury domu i otwarciem domu na otoczenie poprzez szklane ściany” – podkreśla.
Projekt architektoniczny: atelier SAD | ateliersad.cz
Projekt wnętrza: Iveta Zachariášová | ivetazachariasova.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz więcej: Wyjątkowa przemiana domu towarowego na siedzibę Czeskiego Radia | Bajeczny dom na greckiej wyspie Lefkada