W dniach 22-24 listopada w centrum kongresowym EXPO odbyły się 21. Warszawskie Targi Sztuki. Wśród artystów prezentujących swoje najnowsze prace znalazł się wybitny polski rzeźbiarz, który od 40 lat eksploruje nowatorskie podejście do ceramiki – Przemysław Lasak. Przybliżając sylwetkę artysty, odpowiemy na pytanie, co wyróżnia jego twórczość i zdradzimy, gdzie można zobaczyć jego najnowsze dzieła.
Najnowsze rzeźby Przemysława Lasaka na 21. Warszawskich Targach Sztuki
Wszyscy ci, którzy odwiedzili 21. Warszawskie Targi Sztuki, z pewnością zgodzą się, że spośród wystawiających artystów warto wyróżnić specjalistę z zakresu rzeźby w ceramice – Przemysława Lasaka. Podczas wydarzenia zaprezentowano jego najnowsze rzeźby z cykli „Madonny” (2024) oraz „Czemu nie?” (2021-2023). Prace zwróciły uwagę oglądających i kolekcjonerów za sprawą oryginalnej techniki oraz aktualnych tematów. Artysta stawia w nich pytania dotyczące wojny, równouprawnienia kobiet oraz szacunku i różnorodności.
Rzeźby ceramiczne – oryginalne medium opowieści o kondycji współczesnego człowieka
Twórczość Przemysława Lasaka wyróżnia przede wszystkim oryginalne medium. Artysta wyspecjalizował się w tworzeniu sporych rozmiarów rzeźb w technice ceramiki. Rozpoznawalny sznyt jego prac to efekt długoletnich poszukiwań – pierwsze kroki w tej materii rzeźbiarz zaczął stawiać ponad 40 lat temu. Od tego czasu nieustannie eksploruje możliwości wybranej formy wypowiedzi. Choć jego artystyczny język stał się niezwykle charakterystyczny i spójny, kolejne cykle wciąż zaskakują świeżym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.
Przemysław Lasak w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka. Starając się wydobyć jego piękno, artysta tworzy wnikliwy portret jednostki, poprzez który opowiada o sprawach ważnych dla całych społeczeństw. Tworząc prace, które silnie rezonują ze współczesnymi nastrojami i aktualnymi tematami, posługuje się zazwyczaj figuratywnymi przedstawieniami postaci ludzkich w skali 1:1. Jego rzeźby cechuje dokładność w uchwyceniu człowieka wraz z wszystkimi detalami ubioru, mimiki, gestów i ruchu.
Przemysław Lasak: rzeźbiarz, pedagog, poszukiwacz
Przemysław Lasak to artysta, który trwale zapisał się na kartach współczesnej historii polskiej sztuki. Otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złoty Krzyż Zasługi, a także został nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki za „Zasługi dla Kultury Polskiej”. Jego prace były prezentowane na międzynarodowych targach w Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych oraz ponad 400 wystawach w Polsce i za granicą, a sam artysta uczestniczył w ponad 50 plenerach i sympozjach. W bogatym dorobku rzeźbiarza znalazł się także złoty medal zdobyty w 1991 r. na 47. Międzynarodowym Konkursie ceramiki Artystycznej Faenzie we Włoszech.
Artystyczna droga Przemysława Lasaka trwa już ponad 40 lat, a jej początki sięgają Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). To właśnie tam – na Wydziale Ceramiki i Szkła – artysta obronił dyplom pod kierunkiem prof. Krystyny Cybińskiej, za który otrzymał nagrodę rektora oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Dziś na tej samej uczelni prowadzi I Pracownię Ceramiki Artystycznej, gdzie jako pedagog akademicki kształci kolejne pokolenia studentów.
Gdzie można zobaczyć prace Przemysława Lasaka?
Choć 21. Warszawskie Targi Sztuki, na których prezentowano najnowsze prace Przemysława Lasaka, przeszły już do historii, wszyscy zainteresowani jego twórczością wciąż mają szansę zobaczyć kilka z nich. Rzeźby Lasaka są obecnie prezentowane w ramach zbiorowej wystawy „Solo i w duecie – wielogłos artystycznych postaw” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Wystawa potrwa do 23.02.2025 r. Dodatkowo można je oglądać w Carmen Tarcha Gallery 5 w Warszawie. Serdecznie zapraszamy!
Zobacz również:
- Jacek Malczewski – życie i twórczość mistrza polskiego malarstwa
- Edward Dwurnik – życie i twórczość polskiego malarza