Sagrada Familia – wyjątkowa katedra w Barcelonie

Unsplash

Świątynia pokutna świętej rodziny, czyli wszystkim znana Katedra de la Sagrada Familia to jedna z najpopularniejszych atrakcji nie tylko w Hiszpanii, ale także na świecie. Rocznie odwiedza ją ponad 4,5 mln turystów. Katedra Sagrada to również dumny symbol Barcelony. Zaprojektowana pod koniec XIX, świątynia nadal pozostaje w budowie. Mimo tego, jej elementy znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś chcemy opowiedzieć Ci historię tej wyjątkowej budowli, podzielić się ciekawostkami i przydatnymi informacjami odnośnie zwiedzania. Zostań z nami!

Historia Sagrady Familii

Sagrada Família (Temple Expiatori de la Sagrada Família) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie. Jak i kiedy rozpoczęto budowę kościoła? Jak to możliwe, że trwa ona do dziś?

Historia ta rozpoczyna się, kiedy pewien religijny mieszkaniec Barcelony-Josep Maria Bocabella, po odbyciu pielgrzymki do Rzymu postanawia szerzyć wartości chrześcijańskie znajdujące wyraz w życiu Świętej Rodziny. Zakłada Stowarzyszenie Miłośników św. Józefa i rozpoczyna zbiórkę funduszy na budowę kościoła, która rozpoczęła się w 1882 roku. Po wielu nieporozumieniach, w 1883 roku pracę nad Sagrada Família zlecono Antonio Gaudiemu. Wizja kościoła dojrzewała w głowie młodego twórcy, by stać się dziełem jego życia.

Sagrada Familia - wyjątkowa katedra w Barcelonie - Angela Compagnone | Unsplash
Sagrada Familia – foto Angela Compagnone | Unsplash

Po śmierci architekta kościół Sagrada był gotowy zaledwie w 25 procentach. Ze względu na wybuch hiszpańskiej wojny domowej, plany budynku zostały częściowo zniszczone. Budowa bazyliki stanęła w miejscu.

Współcześnie, budowa katedry budzi wiele kontrowersji. Zgodnie z wolą architekta pieniądze na budowę kościoła mogą pochodzić tylko z datków. Sagrada nie może być więc finansowana przez rząd. Ponadto, nowe elementy uważane są za niespójne z wizją Gaudiego. Te oskarżenia wydają się jednak dość absurdalne, zważając na to, że sam architekt uważał, że świątyni można nadać taki styl, na jaki zdecydują się jego kontynuatorzy. 

Antonio Gaudi

Zatrzymajmy się na chwilę przy samym twórcy la Sagrada Familia. Antonio Gaudi urodził się w 1852 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Architektury w 1878 roku w Barcelonie. Nie obeszło się jednak bez problemów. Według opowieści, podczas odbierania dyplomu miał usłyszeć, że będzie z niego głupiec lub geniusz.

Sagrada Familia - wyjątkowa katedra w Barcelonie - Berke Halman | Unsplash
Kosciol sagrada familia w Barcelonie – foto Berke Halman | Unsplash

Początkowo pracował jako asystent znanych architektów. Dzięki temu znalazł protektora w osobie Joana Martorella. Imał się różnych przedsięwzięć, np. projektów latarni. Sławę przyniosły mu dwa z nich, które pokazano na Wystawie Światowej (gabloty i domy robotnicze). Gaudi był człowiekiem żarliwej wiary i tercjarzem zakonu franciszkańskiego, stąd też szybko zaczął realizować projekty dla Kościoła (na przykład pałac biskupi w Astordze). W 1883 roku dostał zlecenie na ukończenie budowy świątyni w Barcelonie. Postanowił zupełnie zmienić dotychczasowy projekt i poświęcił się mu z całych sił do ostatnich chwil życia.

Antonio Gaudi pracował nad świątynią przez ponad czterdzieści lat. W ostatnich latach życia zamieszkał na terenie budowy, poświęcając się w stu procentach pracy. Ze względu na niefortunny wypadek został on jednak umieszczony w przytułku, gdzie postanowił, że chce umrzeć-wśród biedoty. Po śmierci pochowano go w krypcie Sagrady. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny słynnego architekta.

Sagrada Familia - wyjątkowa katedra w Barcelonie - Ken Cheung | Unsplash
Barcelona katedra – foto Ken Cheung | Unsplash

Sagrada Familia – charakterystyka

La Sagrada Família jest kościołem o niezwykle szczegółowej konstrukcji. Ilość detali umieszczonych przyciąga uwagę nie tylko osób religijnych. To jedno z najbardziej okazałych dzieł architektury wszechczasów. Świątynia miała być jednym żyjącym organizmem, dlatego jej elementy miały nawiązywać do przyrody. Każdy z nich tworzony był oddzielnie i nie mógł być identyczny.

La Sagrada Familia jest uosobieniem Natury-największego dzieła Boga. Zawiera więc symbole odwołujące się do czterech królestw: roślin, zwierząt, minerałów i człowieka. Rośliny symbolizuje kamienny las kolumn, zwierzęta-ornamentyka, minerały-witraże, a człowieka kolumny symbolizujące żebra oraz rzeźby.

Całość ma zwieńczyć 18 wież, które symbolizują apostołów, ewangelistów, Maryję i Chrystusa. Znajdziemy też nawiązanie do życia Jezusa w postaci fasad: Narodzenia, Męki i Chwały.

Sagrada Familia - wyjątkowa katedra w Barcelonie - Louisa Schaad | Unsplash
Słynny kościół w barcelonie – foto Louisa Schaad | Unsplash

Fasada Narodzenia pańskiego wyraża radość ze stworzenia świata i narodzenia Jezusa Chrystusa. Obrazuje główne epizody z życia Świętej Rodziny z Nazaretu. Fasada Narodzenia Pańskiego podzielona jest na trzy części: Wiarę, Nadzieję i Miłość. To jedyna fasada, którą Antonio Gaudi zobaczył za życia prawie skończoną.

Fasada Męki pańskiej przedstawia cierpienie, męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Ta kontrowersyjna część Templo Expiatorio de la Sagrada Familia jest na tyle oryginalna, że z pewnością zadowoliłaby Antonio Gaudiego.

Fasada Glorii (Chwały) i drzwi Pater noster jest fasadą, która wciąż jest w fazie budowy. Ma być elewacją główną. Jej program ikonograficzny opowiada o początku i końcu rodzaju ludzkiego oraz o drogach, jakie zgodnie z nauczaniami Jezusa Chrystusa wiodą ku osobistemu spełnieniu i wiecznej chwale. Na odlanych z brązu drzwiach środkowych wypisano w języku katalońskim pełną treść modlitwy Ojcze Nasz. Wers “Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” widnieje w pięćdziesięciu językach.

Wymiary naw oraz innych elementów kościoła stanowią ilorazy liczby 7,5 (przykładowo główna nawa ma 90 metrów czyli 7,5 razy 12 apostołów).

Sagrada Familia - wyjątkowa katedra w Barcelonie - Joseph Gilbey | Unsplash
Sagrada Familia – foto Joseph Gilbey | Unsplash

Sagrada Familia – ciekawostki

  • W oryginalnym planie Gaudiego, Sagrada Familia stoi na planie krzyża.
  • Współcześnie do prac na bazyliką zaprzęgnięto komputery, które mają pomóc odtworzyć wizję wielkiego architekta.
  • Zakończenie budowy la Sagrada Familia planuje się na 2026 rok, czyli na 100 rocznicę śmierci architekta.
  • W 2005 roku elementy kościoła stworzone przez Gaudiego wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bazylikę konsekrowano pięć lat później, nadając mu tytuł bazyliki mniejszej.
  • Kościół Sagrada miał być przeznaczony dla najuboższych.
  • Mimo iż budowa kościoła zaczęła się już w 1882 roku, to witraże są dosyć nowe. Świątynia pokutna Świętej Rodziny otrzymała je dopiero pod koniec 2001 roku.
  • Dzięki turystyce i prywatnym dotacjom, koszty budowy są pokrywane na bieżąco i wynoszą ok. 25 milionów euro rocznie.
Sagrada Familia - wyjątkowa katedra w Barcelonie - Pier Luigi Valente | Unsplash
Sagrada Familia – foto Pier Luigi Valente | Unsplash

Sagrada Familia – zwiedzanie, ceny biletów, godziny otwarcia

Bazylika Sagrada Familia otwarta jest 7 dni w tygodniu od godziny 9. Godziny zamknięcia różnią się w zależności od miesiąca.

Koszt zwykłego biletu wynosi 17 euro. Za wejście na wieże zapłacimy dodatkowo 15 euro, a wycieczka do muzeum Gaudiego to dodatkowy koszt 5,5 euro.

Studenci, seniorzy i osoby poniżej 30 roku życia zapłacą odpowiednio 15 i 14 euro. Istnieje także możliwość wycieczki grupowej po Sagrada Familia, a także wycieczki szkolnej. Ta druga jest dość opłacalna, gdyż cena biletu za ucznia i nauczyciela wynosi 9 euro. Zwykła wycieczka grupowa to koszt o 1 euro wyższy niż bilet standardowy.


Zobacz również: