Ściana telewizyjna – pomysły, inspiracje i aranżacje

Czym jest ściana telewizyjna i jakie pełni funkcje w mieszkaniu? Jak zaplanować ciekawą aranżację salonu? Jak się do tego zabrać i czy można to zrobić na własną rękę? Na powyższe pytania odpowiemy w poniższym artykule, prezentując też kilka przykładowych aranżacji.

Salon – ulubione pomieszenie

Salon jest w większości naszych domów ulubionym miejscem. To w nim spędzamy najwięcej czasu, rozmawiając z bliskimi, odpoczywając, czytając i – naturalnie – oglądając telewizję. Przeważnie jest to też najbardziej reprezentacyjny pokój w domu, w którym przyjmujemy naszych gości. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był w całości ładnie urządzony, estetyczny, a jednocześnie komfortowy.

Niebieska ściana telewizyjna
Dekoracja ściany z telewizorem

Ściana telewizyjna w salonie

Odbiornik telewizyjny gości na honorowym miejscu w naszych salonach od kilkudziesięciu lat. Początkowo miał on kształt skrzyni z drewna z wypukłym ekranem, którą stawiało się w widocznym miejscu i która w żaden sposób nie nawiązywała do wystroju wnętrza. Wraz z rozwojem techniki telewizory stały się płaskie, większe i bardziej eleganckie. W wystroju mieszkania pojawił się nowy, bardzo ważny element – ściana tv.

Ściana tv – co to?

Ściana telewizyjna to nic innego jak powierzchnia, na której tle znajduje się nasz telewizor. Wbrew pozorom nie musi to wcale być gładka i nieatrakcyjna ściana. Ten obszar można zagospodarować na wiele sposobów, z użyciem różnych technik i materiałów, które będą pasować do reszty wnętrza. Nad jego wyglądem warto pomyśleć już na etapie wykańczania mieszkania, ale i zmiana już istniejącej ściany telewizyjnej podczas niewielkiego remontu nie powinna być trudna.

Szara ściana telewizyjna z granatową komodą
Aranżację ścianki tv warto dopasować do reszty wnętrza, aby prezentowała się spójnie

Ważne pytania

Podczas planowania pomieszczenia, w którym umieścimy nasz telewizor najlepiej dobrze przemyśleć kilka rzeczy. Jaki będzie rozmiar ekranu i jak będzie on pasował do samej ściany? W jakiej odległości umieścimy meble, z których będziemy oglądać programy czy grać? Wreszcie, czy chcemy postawić odbiornik na szafce, czy raczej powiesimy go na ścianie? Ostatnie pytanie ma kluczowe znaczenie dla dalszego działania, a oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Szafka czy montaż na ścianie?

Telewizor ustawiony na szafce będzie mobilny – w każdej chwili będzie można go przestawić w inne miejsce albo zmienić jego ustawienie. Szafka da nam też przestrzeń pod dodatkowe dekodery, konsole czy piloty i pozwoli ukryć zwisające kable. Z drugiej strony tak ustawiony sprzęt będzie zajmował optycznie więcej miejsca i nie będzie pasował do bardziej nowoczesnych aranżacji stawiających na minimalizm.

Uchwyt do montowania telewizora do ściany
Uchwyt do montowania telewizora do ściany

Powieszenie telewizora na ścianie jest rozwiązaniem trochę trudniejszym w realizacji. Potrzebny będzie specjalny uchwyt do zamocowania na ścianie, konieczne będzie też wywiercenie otworów na solidne kołki. Zawieszony w jednym miejscu odbiornik będzie musiał tam zostać, przynajmniej do momentu, kiedy nie wywiercimy nowych otworów.

Problemem może być też ukrycie okablowania i znalezienie miejsca na dodatkową elektronikę, która musi być umieszczona dość blisko. W zamian za to otrzymamy jednak więcej przestrzeni, a nasz telewizor będzie można wykorzystać jako dzieło sztuki dokładnie wkomponowane w powierzchnię ściany telewizyjnej.

Różne rodzaje aranżacji

Jeżeli chodzi o rodzaje aranżacji, to w tej dziedzinie ogranicza nas tylko czysta wyobraźnia i nasz gust. Do wyboru mamy wiele różnorodnych materiałów i dodatków, z którymi możemy eksperymentować. Trzeba tylko pamiętać o tym, że telewizor będzie nam służył do oglądania czy grania, a więc dekoracja ściany nie może być jaskrawa czy pstrokata, bo to będzie męczyło wzrok i odciągało uwagę od ekranu.

Minimalistyczne tło

Najprostszym, ale robiącym duże wrażenie, rozwiązaniem jest zastosowanie gładkiej ściany telewizyjnej wykończonej na przykład gładzią gipsową. Ten materiał można pomalować w szarych lub czarnych odcieniach, dzięki czemu tło zyska optyczną głębię. Powieszony na niej telewizor będzie tworzył element minimalistycznego wystroju, a spokojne kolory nie będą nas rozpraszać.

Jasne wnętrze ze ścianką tv
Dekoracja ściany z telewizorem w stylu minimalistycznym

Z kolei zostawienie białej ściany wyróżni nasz czarny odbiornik i wyprowadzi go na pierwszy plan. W niektórych nowych modelach telewizorów na krawędziach obudowy umieszczone są zespoły diod świecących zmieniających kolory wraz ze zmianami akcji na ekranie. Światło rzutowane przez nie na jasną ścianę uatrakcyjni odbiór, tworząc rodzaj ruchomego dzieła sztuki abstrakcyjnej.

Artystyczna aranżacja

Wspominając o sztuce – doskonałym pomysłem jest stworzenie aranżacji, w której telewizor otaczają różnego rodzaju obrazki w stonowanych ramkach. Ściana telewizyjna stanowić będzie wtedy rodzaj galerii obrazów, z których największym będzie nasz telewizor.

I znów w tym przypadku na rękę idzie nam nowoczesna technika. Współczesne odbiorniki mają tryb wygaszacza obrazu, podczas którego mogą wyświetlać na przykład nasze zdjęcia z wakacji czy obrazy wielkich mistrzów, dzięki czemu same stają się wielkoformatowym obrazem. W tym rozwiązaniu warto pamiętać o starannym zamaskowaniu wszelkich kabli oraz o niesymetrycznym rozmieszczeniu statycznych obrazków.

Tapeta, ale nie każda!

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest nowoczesna tapeta. Fototapetę z widoczkami od razu możemy skreślić. Wybierzmy raczej stonowany materiał pozbawiony agresywnych wizualnie, jaskrawych motywów. Pamiętaj, żeby nie używać tapety z motywami 3D, która bardzo rozprasza i męczy wzrok w czasie oglądania telewizji.

Beton i stal

Obecnie bardzo modne są wnętrza w stylu industrialnych loftów. Jeżeli chcemy w ten sposób zaaranżować naszą ścianę telewizyjną, praktycznym rozwiązaniem będzie beton architektoniczny albo cegła. Dodane do takiej stylizacji meble wykonane z dodatkiem stali czy innych metali i odpowiednie oświetlenie wprowadzą do naszego salonu nieco futurystycznej atmosfery.

Ściana telewizyjna z betonowym wykończeniem
Pomieszczenie z betonem architektonicznym w aranżacji ściany tv

Drewno zawsze modne

Drewno jest materiałem ponadczasowym i dobrze sprawdzi się w wielu aranżacjach. Na ściance telewizyjnej możemy zastosować płyty wykonane z drewna o różnym kolorze i fakturze. Ciekawym pomysłem jest też użycie coraz bardziej popularnych lameli wykonanych z drewna. Dzięki nim uzyskamy efekt przestrzenny, na bazie którego możemy zrealizować całą koncepcję wystroju reszty pomieszczenia.

Pastelowe kolory i drewno w aranżacji ściany telewizyjnej
Drewno ze ścianą tv – dekoracja ściany z telewizorem

Czas na meble

Wybór mebli na ścianę telewizyjną musi być przemyślany i pasujący do reszty otoczenia. I tu mamy do wyboru kilka różnych opcji. Możemy zastosować nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo, na którego tle smukła obudowa telewizora będzie kolejnym dziełem sztuki nowoczesnej.

Vintage

Jeżeli wolimy nostalgię i styl vintage, spodobają nam się meblościanki w stylu retro. W tym przypadku należy jednak pamiętać o ważnych zasadach. Mebel nie może przytłaczać stojącego na nim telewizora. Ważne jest zachowanie dużej ilości otwartej przestrzeni i zminimalizowanie liczby znajdujących się na regale przedmiotów. Kolekcja babcinych wazoników nie będzie w żaden sposób pasować do nowoczesnego, płaskiego odbiornika.

Artystyczne wnętrza

Jak wspomnieliśmy wyżej, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy poeksperymentowali i zmieszali ze sobą różne style. Warto tylko zachować przy tym umiar i rozsądek.

Eklektyczne wnętrze ze ścianką tv
Szafka pod tv to dobre miejsce do przechowywania

Ściana telewizyjna zrobiona częściowo z białej gładzi, częściowo z eleganckich lameli powinna spełnić swoje zadanie. Podobnie jak surowy beton połączony z nowoczesnym kominkiem, nad którym wisi odbiornik. Jednak połączenie ze sobą agresywnych kolorów i wyrazistych faktur nie będzie się ładnie prezentować.

Czy tego chcemy, czy nie, ściana telewizyjna w salonie stała się już stałym elementem naszych wnętrz. Warto poświęcić więcej czasu na staranne przemyślenie jej projektu, zastanowienie się nad dobrym tłem i dopasowanie do naszego stylu i wymagań. W końcu to przy niej większość domowników spędzi najwięcej wolnego czasu.


Zobacz również: Garderoba na poddaszu – jak ją urządzić? | Jak urządzić sypialnie w stylu art deco?

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter