„Secret Garden”, czyli tajemniczy ogród Iana Berry’ego

Niebieski łan kwiatów zrobionych z tkaniny dżinsowej zwiesza się wprost z sufitu na wystawie „Secret Garden” stworzonej przez Iana Berry’ego.

Wystawa „Secret Garden”

Dziwaczne fragmenty pnącz, liście, wisteria i chryzantemy wyrastają z dzikich ogrodów powstałych dzięki wyobraźni artysty Iana Berry’ego. Nie mają jednak nic wspólnego ani z zielenią, ani z roślinami doniczkowymi. To część cyklicznej wystawy „Secret Garden”, kompozycji stworzonej z przetworzonego dżinsu i podwieszonej pod sufitem. Dzieło wypełniają gęsto umieszczone formy roślinne w różnych odcieniach indygo.

„Tajemniczy ogród” Iana Berry’ego - foto Ian Berry
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – foto Ian Berry

Od czasu swojego debiutu w nowojorskim Children’s Museum of the Arts dzieło Berry’ego przeszło kilka znaczących zmian. Jak mówi sam autor – pierwsza wersja została stworzona z myślą o dzieciach, przypominała bardziej magiczny, tajemniczy ogród.

„Tajemniczy ogród” Iana Berry’ego - foto Will Ellis
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – foto Will Ellis

Miała skłonić młodych odbiorców do zastanowienia się skąd pochodzi materiał, zachęcić do tworzenia i szukania własnych tajemniczych miejsc w mieście. Od tego czasu instalacja pokazywana była w Londynie, Barcelonie, Holandii, Francji i USA, gdzie jedna z wersji zajmuje stałe miejsce, rozłożona wśród okien rynku San Francisco Flower Mart.

Instalacja z jeansu

Dostawcą materiału do pierwszej wersji „Tajemniczego ogrodu” były zakłady Cone Denim z White Oak Mill w Północnej Karolinie. Fabryka ta znana jest ze swojego pro-ekologicznego podejścia do procesu produkcji i oszczędnego zarządzania zasobami wody. Ekologia i zrównoważony rozwój są bardzo ważne dla Iana Berry’ego. W czasie tworzenia nowych dzieł artysta korzysta z dżinsu dostarczanego przez firmy dbające o środowisko. Recycling starych spodni i kurtek nie nadających się już do noszenia stanowi podstawę jego pracy.

„Tajemniczy ogród” Iana Berry’ego - foto Will Ellis
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – foto Will Ellis

Celem pochodzącego ze Wschodniego Londynu artysty jest zachęcenie odbiorców do szerszego spojrzenia na proces zmian zachodzący w lokalnych społecznościach i znalezienie magicznej atmosfery, czasem w zupełnie niespodziewanych miejscach. Znajduje to wyraz w tajemniczych instalacjach twórcy.

Jak sam wspomina – w Nowym Jorku wiele dzieci dorasta bez własnego ogrodu. Wystawy takie jak „Secret Garden” dają im możliwość spotkania się z tym miejscem w sposób metaforyczny i zachęcają do późniejszego wyjścia do miasta i poszukania własnych tajemniczych ogrodów. I to się doskonale udało.

„Tajemniczy ogród” Iana Berry’ego - Marcus van Ee
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – Marcus van Ee

Gdzie oglądać instalację „Sceret Garden”?

„Secret Garden” można podziwiać do 15 sierpnia w Museum Rijswijk w Hadze, w Holandii. Stanowi on część indywidualnej wystawy Iana Berry’ego zatytuowanej „Splendid Isolation”. W październiku instalacja powędruje do Textil Museet w Szwecji, gdzie będzie można ją oglądać do maja 2022 roku.

Zobacz również: Wystawa ,,Marek Cecuła. Współczesna Porcelana 1970 – 2021” | Making Matters: Digital Residency 2021

„Tajemniczy ogród” Iana Berry’ego - foto Lucinda Grange
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – foto Lucinda Grange
NCK/ Marianna Kulesza
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – foto Lucinda Grange
NCK/ Marianna Kulesza
Instalacja „Secret Garden” Iana Berry’ego – foto Lucinda Grange
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter