Sklep Porcelanowa i kolekcja JAZZ Olgi Milczyńskiej

Sklep Porcelanowa w Warszawie na swoje trzecie urodziny prezentuje autorską kolekcję porcelanowych naczyń do kawy JAZZ. Oryginalną kalkę ceramiczną zaprojektowała dla Porcelanowej Olga Milczyńska, ceramiczka i założycielka August Design Studio.

Kolekcja JAZZ dla Porcelanowej

Wzór w kolekcji JAZZ miał być nowoczesny i miejski. Tropem do powstania kolekcji stały się lata 20. i 30. XX wieku, a punktem wyjścia prosta gama kolorystyczna awangardy i rytm glissando. Dekorację serwisu stanowią proste linie zestawione z falą tworzące wzór podążający za tektoniką naczynia.

Elementy z kolekcji JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa

Błękit, czerwień i żółty wzorowane są na palecie dekad, w których królował jazz i a tempo sztuce nadawały awangardowe grupy abstrakcjonistów. W Polsce tworzą Kobro i Strzemiński, w Niemczech powstaje Bauhaus, a Annie Albers projektuje swoje minimalistyczne wzory na tkaninach.

W równej mierze co muzyka, inspirowała mnie polska awangarda, zwłaszcza Kobro i jej rozumienie rzeźby czyli również przedmiotu jako formy otwartej, która wiąże się z otoczeniem, stąd obecność linii które wychodzą poza zewnętrzny obrys i wypełniają proste formy filiżanki. Energia kolejno następujących po sobie kształtów wytwarza rytm czasoprzestrzenny – tłumaczy Olga Milczyńska.

Kolekcja JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa stojąca na biało-czerwonym stole

Zestaw wyprodukowany w Fabryce Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu

Na zestaw, wyprodukowany w Fabryce Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu składają się filiżanka do herbaty, filiżanka do espresso, dzbanek, mlecznik, cukiernica i dwa rodzaje deserowych talerzy. Wzór został naniesiony na cieszący się popularnością od lat fason porcelany SOLO – proste, smukłe, ponadczasowe formy. Kilka lat temu fabryka zaprosiła do współpracy artystów projektantów – Marię Jeglińską, Marka Mielnickiego, Magdę Pilaczyńską czy Kaję Kusztrę – zaprojektowane przez nich dekoracje stworzyły linię Design wałbrzyskiej fabryki. Mamy nadzieję, że JAZZ wpiszę się w tę tradycję i wzbudzi zainteresowanie klientów.

Kolekcja JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa stojąca na biało-żółtym stole

Serwis będzie dostępny wyłącznie w Porcelanowej – w sklepie stacjonarnym w Warszawie na Kredytowej 2 i w sklepie internetowym. Sprzedawany pojedynczo lub w zestawach dla 6 osób. Zestaw dedykowany jest ludziom kreatywnym, ceniącym dobry, współczesny design zakorzeniony w tradycjach polskiego wzornictwa lat przed i powojennych. Naczynia z kolekcji JAZZ to propozycja dla kancelarii, pracowni architektonicznych, nowoczesnych open space’ów, dla informatyków, twórców, artystów i projektantów. Wpisze się zarówno w nowoczesne jak i klasyczne
wnętrze.

Kolekcja JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa stojąca na niebieskim stole

Sklep Porcelanowa

Porcelanowa to sklep z nowoczesną porcelaną, ceramiką i szkłem polskich artystów. Działalność rozpoczął w listopadzie 2016 roku. Marka otworzyła wtedy sklep stacjonarny przy ulicy Kredytowej 2 w Warszawie oraz sklep internetowy. Przygotowaliśmy dla Was wywiad z założycielką sklepu Porcelanowa, z którego dowiecie się więcej o tym wyjątkowym miesjcu!


Zdjęcia: Irina Grishina, Marlena Norowska, materiały własne sklepu

Zobacz również: Popiel – dizajn inspirowany słowiańską archeologią | Ceramika B U Z I – doskonałość w nieregularności

Talerz z kolekcji JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa
Kubki z kolekcji JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa
Kolekcja JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa - autorka pracująca nad kolekcją
Filiżanki z kolekcji JAZZ projektu Olgi Milczyńskiej dla Porcelanowa
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter