Soho Cosmetics – kosmetyki o minimalistycznym składzie

Zamiłowanie do minimalistycznych, naturalnych składów nie tylko w produktach spożywczych, ale także kosmetycznych, powoli opanowuje świat. I całe szczęście! Coraz częściej odchodzimy od przepychu i nadmiaru, stawiając na jakość zamiast ilości. Soho Cosmetics (so holistic cosmetics) to ręcznie wytwarzane, naturalne kosmetyki o działaniu terapeutycznym i pielęgnacyjnym. Mieliśmy okazję porozmawiać z założycielką marki i dowiedzieć się więcej o jej pracy i pasji. Zostańcie z nami!

Produkty, które tworzysz pod marką Soho Cosmetics, są kosmetykami o minimalistycznym składzie. Opowiedz nam trochę o zaletach takich produktów dla naszej skóry. Czy mniejszy skład nie ma wpływu na słabsze działanie?

Wręcz przeciwnie. Skomplikowana receptura kosmetyku wcale nie musi być dobra dla skóry.

Kieruję się zasadą mniej, znaczy lepiej. Ważna jest jakość i skuteczność składników, a nie ich ilość. Tworzone przeze mnie kosmetyki mają minimalistyczny skład, ale za to wysokie stężenie substancji aktywnych. Staram się, aby składniki zawarte w danym kosmetyku uzupełniały się, działały synergistycznie. Tylko odpowiednio dobrane, wysokiej jakości surowce mogą doskonale pielęgnować skórę bez podrażnień i alergii. Trzeba przy tym pamiętać, że można być uczulonym na określony składnik w kosmetyku (nawet naturalnym). Krótki skład pozwala nam wtedy łatwiej zidentyfikować i wyeliminować potencjalny alergen.

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie

Trzeba jednak pamiętać, że starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym. Nie pomoże nam nawet najlepszy kosmetyk, gdy jesteśmy niewyspani, zestresowani, zapominamy o prawidłowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że wygląd naszej skóry w dużej mierze zależy od ogólnej kondycji organizmu.

Na swojej stronie piszesz o działaniu terapeutycznym kosmetyków Soho Cosmetics. Na czym ono polega?

Działanie terapeutyczne moich produktów polega na przywróceniu skórze równowagi. Substancje aktywne zawarte w kosmetykach pomagają w leczeniu takich problemów, jak suchość skóry, stany zapalne, świąd, wykazują działanie przeciwbakteryjne.

I tak np. olej tamanu wspomaga proces gojenia się stanów zapalnych i łagodzi podrażnienia, a macerat z nagietka oraz olej konopny mają silne działanie gojące, regenerujące i pomagają w pielęgnacji skóry atopowej (AZS).

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie

Olejki eteryczne natomiast mają właściwości aromaterapeutyczne – oddziaływują na organizm i emocje człowieka poprzez zapachy. Olejek eteryczny pomarańczowy, poza cudownym zapachem słodkiej pomarańczy, wykazuje działanie uspokajające oraz zapewnia dobry sen. Olejek eteryczny cynamonowy rozgrzewa i ma silne działanie antyseptyczne. Olejek eteryczny mandarynkowy zmniejsza napięcie nerwowe i stres.

Bardzo nas ciekawi jak tworzysz swoje kosmetyki. Jak wygląda cały proces ich powstawania? W jaki sposób testujesz je przed wprowadzeniem do sprzedaży?

Zaczyna się od pomysłu na kosmetyk. Ale od pomysłu do gotowego produktu jest daleka droga. Najpierw sprawdzam właściwości i dostępność surowców. Wymaga to dużo czasu, sprawdzania danych literaturowych, kontaktu z dostawcami surowców i opakowań.

Następnie zaczyna się etap tworzenia. Dla mnie najbardziej emocjonujący i pochłaniający mnóstwo czasu i energii. Przygotowuję kilkanaście formulacji, z których wybieram tę jedną, najbardziej mnie satysfakcjonującą. Przygotowany prototyp kosmetyku testuję najpierw na sobie. Moja ocena jest zawsze najbardziej krytyczna. Sprawdzam stabilność, działanie, czy nie wywołuje reakcji alergicznej, czy jest przyjemny w użyciu, jak się przechowuje.

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie

Potem do testowania wkracza rodzina i znajomi. I tak po wstępnych badaniach aplikacyjnych kosmetyk trafia do zewnętrznego laboratorium, gdzie przechodzi szereg badań, m.in. mikrobiologiczne, fizykochemiczne, dermatologiczne, stabilności i kompatybilności z opakowaniem. Podsumowaniem tych badań jest raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego wydany przez uprawnioną do tego osobę – Safety Assesora. Wszystkie moje produkty posiadają również zgłoszenie w międzynarodowym systemie notyfikacji kosmetyków CPNP.

Czy uważasz, że minimalistyczne i naturalne składy są przyszłością na rynku kosmetycznym? Niestety w drogeriach wciąż dominują te ze składami tak długimi, że aż dreszcz przechodzi podczas czytania… Nie mówiąc już o tym, że przeciętnemu konsumentowi ciężko zrozumieć znaczenie większości ze składników.

Myślę, że tak. Konsument staje się bardziej świadomy i coraz częściej zwraca uwagę na skład i naturalność kosmetyku. Im krótszy spis składników, bardziej czytelna etykieta, tym lepiej.

Coraz więcej osób propaguje zdrowy styl życia, wybiera kosmetyki naturalne i zwraca uwagę na skład i pochodzenie składników oraz na to, czy są produkowane i pakowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Mniej składników pozytywnie wpływa nie tylko na skórę, ale i na środowisko naturalne.

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie

Duży wpływ na podejście do naturalnej pielęgnacji i wybieranie produktów z krótkimi składami (nie tylko kosmetycznych) mają czasy, w których żyjemy. Odczuwamy zmęczenie nadmiarem wszystkiego, szukamy więc lekarstwa na przesyt i kierujemy się w stronę minimalizmu.

Bardzo zaciekawiła nas zakładka BLOG na Twojej stronie. To ciekawe urozmaicenie i doskonała okazja, aby się dokształcić. Czy zamierzasz kontynuować tę serię? Zdradzisz, o czym będzie następny wpis?

Blog jest doskonałym miejscem, aby przedstawić wartości, jakimi się kieruję, a także dzielić się swoją wiedzą. Tworząc pierwszy wpis na bloga, chciałam systematycznie kontynuować pisanie na temat naturalnej pielęgnacji, surowców naturalnych, zrównoważonego rozwoju, ciekawostek ze świata nauki.  Ale życie trochę zweryfikowało moje plany, a głównie brak czasu. Oczywiście, że będę kontynuować pisanie i mam nadzieję, że teraz wpisy będą pojawiać się już regularnie.

Niebawem pojawi się następny – o holistycznej pielęgnacji.

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie

Czy planujesz w najbliższym czasie wprowadzić do swojej oferty jeszcze jakieś produkty? Czy będzie to coś do twarzy, do ciała? Może jakaś seria dostosowana do typu cery?

Tak. Pracuję teraz nad produktami do twarzy i ciała. Będą to produkty przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej i problematycznej. Nie chciałabym jednak zdradzać szczegółów, ale będą to na pewno kosmetyki z krótkim składem.

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie

Marka Soho Cosmetics

Marka Soho Cosmetics powstała z zamiłowania do natury i prostoty. Założycielka marki jest chemikiem z wykształcenia i zamiłowania. Chce pokazać, że rośliny mają moc. Kieruje się zasadą, mniej znaczy lepiej, dlatego produkty SOHO COSMETICS mają minimalistyczny skład, ale wysokie stężenie substancji aktywnych. W swojej pracy łączy naukę i naturę. Autorskie receptury powstają w oparciu o wiedzę z zielarstwa, fitoterapii i własnych doświadczeń. Główną i najważniejszą rolą produktów Soho jest kompleksowa pielęgnacja (so holistic). Kosmetyki te mają być skuteczne i jednocześnie łagodne.

Zobacz również: Zorganizuj swój czas z plannerem od Make it easy | miwoodo – wyjątkowe drewniane kartki na każdą okazję

Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie
Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie
Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie
Soho Cosmetics - kosmetyki o minimalistycznym składzie
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter