SOYOOSH – ręcznie robione świece sojowe

SOYOOSH to małe przyjemności, duże zmiany – tak określa markę jej założycielka, Ola Lewanowicz. Nietypowe, piękne aromaty i niepowtarzalny wygląd – to są w stanie zapewnić jej świece. Z troski o naturalne środowisko i należąc do zwolenników ekologicznych produktów, założycielka marki wraz z partnerem tworzy własnoręcznie produkty, bazując na naturalnych składnikach i materiałach.

Zdradzicie nam, jak powstała marka SOYOOSH?

Historia marki SOYOOSH zaczęła się w 2016 roku, kiedy Ola szukając alternatywy dla pracy na etacie, założyła małą manufakturę. Pierwsza pracownia mieściła się w mieszkaniu przedwojennej kamienicy w Warszawie na ul. Marszałkowskiej. Od niedawna zadomawiamy się i rozwijamy skrzydła na zielonym, cichym Roztoczu. Dlaczego świece? Ten wybór był efektem kalkulacji umiejętności, możliwości i pasji.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Skąd pomysł na nazwę SOYOOSH?

Nazwa jest pojemna i ma kilka odniesień. Palenie świec, czas na odprężenie i wypoczynek to krok w kierunku osiągnięcia życiowej równowagi i sojuszu ze sobą. Chcielibyśmy, aby tak czuli się nasi klienci, zrelaksowani poprzez otoczenie aromaterapeutycznymi zapachami. Nazwa mówi także o głównym składniku naszych świec. To ekologiczny wosk sojowy, surowiec naturalny, odnawialny i biodegradowalny. Logo Soyooshu to połączenie palącej się świecy z liściem – dla nas to odniesienie do naturalnych korzeni naszych produktów i jednocześnie symbol tego, jak blisko natury chcemy być z naszą pracą.

Wasze świece sojowe skierowane są do miłośników produktów ekologicznych. Jak je wytwarzacie?

Wszystkie produkty są ręcznie robione i tworzone w kooperacji z utalentowanymi partnerami, lokalnymi firmami i dostawcami. Stawiając na naturalne składniki i ręczne wykonanie postawiliśmy na najwyższą jakość. Chcemy, aby nasze produkty były nie tylko kuszące, ale także ekologiczne zrównoważone, wybieramy naturalne składniki i materiały, przyjmujemy zwroty opakowań, a przesyłki pakujemy bez użycia folii bąbelkowej. Cały czas szukamy lepszych rozwiązań, aby robić na tym polu więcej.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

W jaki sposób tworzycie kompozycje zapachowe swoich świec?

Inspiruje nas prostota natury. Wąchamy dzikie ogrody i polskie lasy, niszowe perfumy i europejskie miasta. Każda kompozycja zapachowa z naszej pracowni jest spotkaniem szlachetnych i cenionych nut z niebanalnymi dodatkami. Efektem są oryginalne produkty, które relaksują, koją i pozwalają podróżować poprzez zapach, bez wychodzenia z domu. Naszym celem jest tworzenie naturalnych, minimalistycznych i pięknych produktów, które podnoszą komfort codzienności.

Już wiemy, jak tworzycie swoje produkty. Powiedzcie nam teraz, kto stoi za marką SOYOOSH?

Markę na początku utworzyłam sama. Od dzieciństwa haftowałam, robiłam na drutach, pracowałam z babcią w ogrodzie, potem byłam asystentką konserwatora zabytków i store visual merchandiser’em. Studiowałam historię sztuki, marzyłam o otaczaniu się pięknymi przedmiotami. Zawsze czułam, że w dorosłym życiu chcę pracować ręcznie i po wielu latach w korporacjach to jest możliwe. Od roku w pracowni pomaga Arek – jesteśmy partnerami w życiu i w pracy.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Ostatnie kilkanaście lat spędziliśmy w Warszawie. Tam się poznaliśmy i zostaliśmy rodzicami 1,5 rocznego Stefana. Pracowałam w kilku wydawnictwach i dla szwedzkiej marki odzieżowej, Arek zaś jako lektor języka angielskiego.  Niedawno podjęliśmy decyzję o przeprowadzce w rodzinne strony Arka na Roztocze, które jest zieloną krainą dzikiej przyrody.

Jakie są główne właściwości świec sojowych?

W małym, zgrabnym słoiczku z ciemnego szkła zamknięty jest zapach – zatrzymany i zintensyfikowany naturalny aromat liści, kwiatów i przypraw. Każda z opracowanych przez Soyoosh kompozycji to mieszanka naturalnych olejków eterycznych, to zagadka i przyjemność dla nosa i dla duszy. Świece wykonane są z ekologicznego wosku sojowego, który w przeciwieństwie do parafiny spala się wolno, bez dymu, nie wydzielając toksycznych, szkodliwych dla zdrowia substancji. To główny składnik naszych świec pozyskiwany z nasion soi, surowiec naturalny, odnawialny, biodegradowalny i przyjazny środowisku.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Czy produkcja ręczna oraz korzystanie ze składników przyjaznych środowisku, mocno wpływa na cenę produktu?

To bardzo trudne pytanie, ponieważ cena nie zawsze wynika z jakości, a często bywa efektem pozycjonowania marki, kosztów reklamy, czy opakowania produktu. Nasi klienci to głównie mieszkańcy dużych miast, którzy mają świadomość, skąd bierze się cena ręcznie wykonywanych, naturalnych produktów. Niewielka, etyczna produkcja z poszanowaniem prawa i podatków kosztuje więcej niż fabryczna i tania w dalekim kraju.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Wielu producentów świec stosuje syntetyczne zapachy, ich koszty są nieporównywalnie niższe w porównaniu do naturalnych, ekologicznych olejków eterycznych, których używamy. Klienci oczekują możliwości zakupu w sklepach stacjonarnych, ale te z kolei mają wysokie marże. Czynników wpływających na cenę jest wiele. O większości przekonaliśmy się dopiero prowadząc manufakturę.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Jakie aspekty pracy przy produkcji świec cenicie sobie szczególnie?

Bardzo satysfakcjonująca jest dla nas praca dla klientów zamawiających spersonalizowane produkty w większej ilości. Mamy kilka takich realizacji za sobą m.in. dla Nivea, Pracuj.pl, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i były to spore wyzwania pod wieloma względami. Codziennym powodem do dumy jest dla nas prowadzenie firmy, która zaczęła od zera, bez doświadczenia w handlu i biznesie, oraz to, że coraz lepiej udaje nam się połączyć pracę ze zrównoważoną codziennością. Jest czas na życie rodzinne, zabawę z dzieckiem, przejażdżki rowerem i wspólne posiłki.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Tworzycie produkty, które są dodatkami do wystroju mieszkania lub domu. Jakie wnętrza preferują właściciele marki SOYOOSH?

Jesteśmy zwolennikami minimalizmu i mieszkamy skromnie. Polecamy otaczanie się niewielką ilością dekoracji, ale starannie zaprojektowanych i wybranych bez pośpiechu. Zawsze sprawdzą się i długo posłużą przedmioty z naturalnych materiałów jak drewno, kamień, naturalne tkaniny czy ręcznie wykonana ceramika, nawet po wielu latach wyglądają dobrze i nabierają szlachetnej patyny.

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz

Zdradzicie nam swoje plany na przyszłość?

Dzisiaj nasza kolekcja to dziewięć zapachów świec w dwóch rozmiarach oraz pięć zapachów room spray’ów, sprzedawanych w kilkunastu sklepach w Polsce i za granicą. Wkrótce planujemy premierę kolejnego zapachu świecy. Pracujemy nad ulepszoną recepturą room spray’ów w nowym, szklanym opakowaniu. W przyszłości planujemy powiększenie kolekcji o kolejne  naturalne produkty do domu, sprzyjające wypoczynkowi!

Zobacz również: Klucz do emocji – sztuka wizualna od Głowacka Studio | ZOA Concept – niekonwencjonalne wzornictwo

SOYOOSH - ręcznie robione świece sojowe z naturalnych składników - Ola Lewanowicz
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter