Statua Wolności – wyjątkowy symbol USA

Foto Barth Bailey - Unsplash

Statua Wolności to duma narodu amerykańskiego. Niejednokrotnie porównywana do bogini rzymskiej, stoi dumnie na Liberty Island, wyspie znajdującej się u ujścia rzeki Hudson, w zachodniej części Nowego Jorku. Ten symbol Stanów Zjednoczonych Ameryki początkowo nosił nazwę „Wolność Oświeca Świat”, a jego powstanie sięga 1884 roku. Dziś chcemy opowiedzieć Ci historię tego wyjątkowego zabytku, podzielić się ciekawostkami na jego temat, a także informacjami odnośnie zwiedzania. Statua Wolności stanie przed Tobą bez tajemnic. Zostań z nami!

Statua Wolności – historia

Na początek trochę historii. Budowę statuy rozpoczęto we Francji w 1884 roku i trwała ona dwa lata. Dlaczego we Francji? Statua jest bowiem darem Francji dla Stanów Zjednoczonych z okazji stulecia podpisania Deklaracji Niepodległości. Narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych miał być jednocześnie symbolem przymierza między tymi krajami w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość.

Foto Tom Coe - Unsplash

Statuę Wolności zaprojektował Frédéric Auguste Bartholdi. Konstrukcję ukrytej wenątrz, metalowej kratownicy stworzył Gustaw Eiffel. Pomnik wykonał Richard Morris Hunt. Symbol Nowego Jorku jest więc dziełem niejednego człowieka i chyba nikogo nie zdziwi fakt, że stanowiła nie lada wyzwanie.

W 1884 roku pomnik został uroczyście przekazany ambasadorowi amerykańskiemu w Paryżu. Koszt Statuy Wolności wyniósł 250 tys. dolarów. Jak przeniesiono go do Nowego Jorku? Otóż rozebrano go aż na 300 części, zapakowano do 200 drewnianych skrzyń i wsadzono na statek Isere, który popłynął prosto do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przybycie statuy odnotowano 17 czerwca 1885 roku. Statue of Liberty witało ponad 200 tys. mieszkańców miasta. Następnie złożono ją i postawiono na podstawie XIX-wiecznego gwiaździstego fortu Wood, czyli późniejszej Liberty Island.

Foto Riccardo Manieri - Unsplash

Statua Wolności jako latarnia morska

Posąg odsłonił prezydent Grover Cleveland 28 października 1886 roku. Przez 16 lat Statua Wolności służyła za latarnię morską, jednak nie dawała wystarczająco mocnego światła, by oświetlić odległość większą niż zaledwie 38 km, więc szybko straciła tę rolę.

6 czerwca 1944 roku, za pomocą świateł znajdujących się w koronie Statuy Wolności nadano w kierunku Europy kod “kropa, kropka, kropka, kreska”, co w alfabecie Morse’a oznacza “V” i jest jednocześnie pierwszą literą słowa “Victory”, czyli zwycięstwo. To tego dnia wojska amerykańskie wylądowały w Normandii. 

Foto Reno Laithienne - Unsplash

W 1982 roku rozpoczęto remont pomnika. Wady rozpoznane w konstrukcji zagrażały bowiem jej stabilności. Odnowę zakończono w 1986 roku. Wtedy również odmieniono wygląd oryginalnej pochodni Statuy Wolności, która została zastąpiona nową. Jej płomień pokryto 24-karatowym złotem.

Statua Wolności – charakterystyka

Statua Wolności reprezentuje neoklasycyzm realistyczny. Pomnik przedstawia kobietę, która w prawej dłoni trzyma płonącą pochodnię, a w lewej tablicę, na której widnieje data, w której została odzyskana niepodległość Stanów Zjednoczonych – 4 lipca 1776. Konstrukcja pomnika wykonana jest z miedzi i stali. Koncepcja rzeźby pochodzi z obrazu rzeźbiarza Eugena Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”. Pewna teoria głosi, że Statue of Liberty ma rysy twarzy matki rzeźbiarza, a ciało kochanki Isabelli Eugene Boyer. Inne domniemania mówią o twarzy bogini starożytnych Greków lub Rzymian, a jeszcze inne o rysach Sary Salmon – żony jednego przyjaciela Bartholda.

Foto Patrick T Kindt - Unsplash

Sam posąg mierzy 46,5 metra, ale wysoki cokół, na którym został postawiony, sprawia, że całość to aż 93 metry! Statua Wolności imponuje również wagą. Była latarnia morska waży 229 ton, a jej obwód w talii to 11 metrów. W koronie znajduje się 7 promieni, symbolizujących 7 kontynentów oraz 25 okien.

Pod wpływem warunków atmosferycznych, zewnętrzna powłoka pomnika utraciła oryginalny miedziany kolor. Z ciemnobrązowej, już w roku 1920 stała się zielonkawa i taka też pozostała do dziś.

Foto Martin Jernberg - Unsplash

Zwiedzanie Statuy Wolności

Statua Wolności ma szczególne znaczenie dla Amerykan. Chyba każdy wie, jak ważny jest w tym kraju Dzień Niepodległości Ameryki. Statua Wolności uznawana jest za jego główny symbol. Właśnie dlatego stanowi tak pożądany przez turystów obiekt. Jak się do niego dostać? Ile kosztuje bilet?

Foto Luke Stackpoole - Unsplash

Żeby dostać się na Liberty Island, trzeba skorzystać z promu. Wewnątrz Lady Liberty pomiędzy stalowymi kolumnami umieszczono dwa ciągi kręconych schodów. Każdy z nich liczy 168 stopni. Trzecie schody prowadzą do pochodni, ale nie są dostępne dla zwiedzających. Wstęp na punkt widokowy możliwy jest codziennie, oprócz 25 grudnia, a godziny zależą od pory roku. Najczęściej nowojorska statua jest możliwa do zwiedzania w godzinach od 9:30 do 15:30.

Statua Wolności – ciekawostki

Wiesz, co jeszcze charakteryzuje Statuę Wolności? Ciekawostki, które możesz o niej poznać!

Oto kilka z nich.

  1. Statua Wolności należy do zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  2. Statua „skąpana jest” w zerwanym łańcuchu, w lewej ręce trzyma tablicę z napisem „4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki”.
  3. Proporcje ciała Lady Wolność nie należą do naturalnych. Ludzie utożsamiali taką dysmorfię ze szlachetnym pochodzeniem.
  4. Projektant Statuy Wolności Frédéric Auguste Bartholdi gra ważną rolę również dla Polski. W naszym kraju znajduje się odlew jego rzeźby „Współczesny męczennik”, będącej hołdem artysty dla bohaterskiej postawy Polaków w powstaniu styczniowym.
  5. Ręka z pochodnią należąca do Statuy Wolności, przed jej ostatecznym skonstruowaniem była w Nowym Jorku już od sześciu lat. Stała w Madison Square Park, jako zachęta do datków na cokół. Wydawca Joseph Pulitzer obiecał w nagrodę za każdy datek, wspomnieć darczyńcę w swojej gazecie. Obliczono, że budowę postumentu wsparło ok. 120 tys. osób. 
  6. Statua Wolności ma wiele sióstr. Jej najsłynniejsza kopia znajduje się na Wyspie Łabędziej na Sekwanie w Paryżu. Jest cztery razy mniejsza od oryginału, ma 11.5 metra wysokości i waży 4 tony. Repliki znajdziemy także w Australii, Indiach, Malezji, Singapurze, Chinach, Izraelu, Japonii, Pakistanie, Peru, Ekwadorze, Brazylii, Meksyku, Austrii, Danii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. Również w Polsce możemy ją podziwiać w kilku parkach miniatur. 
  7. Oprócz wcześniej wspomnianych teorii, jedna z wielu głosi, że twarz Statuy Wolności została zainspirowana twarzą pewnego, chorego psychicznie mężczyzny.

Zobacz również:

Foto Kim Deokryul - Unsplash
Foto Brandon Mowinkel - Unsplash
Foto Barth Bailey - Unsplash