Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60

To jedna z ostatnich szans na podróż po kosmicznych przestworzach awangardy lat 60. Michel Gauthier, paryski kurator z Centre Pompidou, odwiedzi Warszawę na zakończenie wystawy DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60. W sobotę 9 listopada o godzinie 15:00 oprowadzi po ekspozycji, opowie o zawirowaniach europejskiego malarstwa i szczególnej roli Stefana Gierowskiego w kształtowaniu języka awangardy. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Moim zadaniem jest ponowne napisanie historii lat 50., 60., 70. Mam wrażenie, że wciąż nie została ona opowiedziana należycie. Ciągle odkrywamy artystów, którzy każą nam całkowicie zrewidować nasze wyobrażenia o warsztacie malarskim. Jednym z takich odkryć dla europejskiej awangardy jest na pewno Stefan Gierowski – mówi Michel Gauthier, kurator wystawy. 

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60

Stefan Gierowski – legenda polskiego malarstwa awangardowego

Stefan Gierowski to legenda polskiego malarstwa awangardowego. Michel Gauthier na swojej ekspozycji DEEP IMPACT” proponuje nowe spojrzenie na jego twórczość. Pokazuje Gierowskiego poszukującego, niespokojnego, sprawdzającego wytrzymałość malarskiego języka. Zestawia jego wczesne prace z płótnami innych europejskich artystów, prowadzących podobne poszukiwania.

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60

Dziś lista tych nazwisk to przekrój klasyków europejskiej awangardy. Wtedy byli to młodzi, niepokorni malarze niezgadzający się na zastane normy i coraz śmielej patrzący w gwiazdy. Obok Gierowskiego na wystawie zobaczyć można prace: Martina Barré, Anny-Evy Bergman, Jeana Degottex, Francesco Lo Savio, Mario Nigro, Otto Pienego, Pupino Samoná czy Jefa Verheyena.

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60

Wystawa „Deep impact – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60.”

Na kończącej się wystawie „Deep impact – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60.” szaleństwo ciał niebieskich jest wręcz namacalne. Rozedrganie, dynamika, przepływy to jej główne tematy. O tych kosmicznych zawirowaniach opowie w sobotę 9 listopada kurator wystawy, wybitny francuski historyk sztuki i kurator związany z Centre Pompidou, Michel Gauthier.

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60

Stefan Gierowski

Stefan Gierowski jest wybitnym polskim abstrakcjonistą, legendą awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku. Urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie, a obecnie mieszka w Konstancinie pod Warszawą. W latach 1962–1996 roku był profesorem ASP w Warszawie. W drugiej połowie lat 50. odszedł od malarstwa figuratywnego i rozpoczął współpracę z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza –  jedyną w tamtym czasie galerią sztuki nowoczesnej promującą nowe rozwiązania formalne i ideowe.

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60

Malarz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych. Jego prace pokazywane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Miał ogromny wpływ na całe pokolenia polskich malarzy, nie tylko abstrakcjonistów, ale też malarzy figuratywnych, np. członków Gruppy (Z jego pracowni wywodzą się jej członkowie: Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak). Nie nadaje swoim pracom tytułów, numeruje je cyframi rzymskimi.

Organizator: Fundacja Stefana Gierowskiego

Zdjęcia: Anna Zagrodzka

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter