Stolemka i Czesacz Mgły – dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni

Punktem wyjścia do umieszczenia rzeźb w przestrzeni publicznej była obserwacja elementów stanowiących kiedyś wyposażenie placów zabaw: metalowe słonie, żyrafy, pociągi zbudowane z rurek stanowiły rodzaj obiektów artystycznych służących zabawie. Podobnie posiadający prostą geometryczną formę trzepak, który oprócz funkcji zawartej w nazwie stanowił miejsce spotkań i zabaw dzieci. Z tych rozważań powstała idea roboczo nazwana formami podwórkowymi.

Czesacz Mgły

Do współpracy zaproszono artystów na co dzień pracujących w 2D, którzy w ramach zamkniętego konkursu, na podstawie briefu przygotowali propozycje form podwórkowych.

Stolemka i Czesacz Mgły - dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni
Czesacz Mgły

Dwie spośród nadesłanych prac zostały zrealizowane: „Czesacz mgły” Cekasa oraz „Stolemka” Stacha Szumskiego. Obydwie stanęły w dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana.

„Czesacz mgły” to abstrakcyjna forma nawiązująca do opowiadania Salci Hałas „Mgła”, które również jest jedną z biennalowych realizacji i stanowiło wprowadzenie w atmosferę i historię dzielnicy. Rzeźba stanęła w miejscu, gdzie wkrótce ma zostać zrealizowany park kieszonkowy. Gdynianie, którzy dyskutowali o obiekcie w mediach społecznościowych nazwali ją kaloryferem: „Od razu zrobiło się cieplej” – pisano w komentarzach.

Dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni
Czesacz Mgły

„Obiekty abstrakcyjne powstające w przestrzeni publicznej nie zawsze łatwo się przyjmują. Poza tym lubimy w nieprzedstawiających przedmiotach szukać skojarzeń z twarzami, zwierzętami lub przedmiotami codziennego użytku. Podobnie działają obiekty, które powstawały w ramach Biennale Rzeźby w Elblągu. Mamy nadzieję, że „Czesacz mgły”, „Stolemka” oraz neon znajdujące się w sąsiedztwie staną się elementami oddającymi i budującymi tożsamość dzielnicy” – Natalia Wielebska z Traffic Design

Stolemka

Z kolei u zbiegu ulic Harcerskiej i Al. Zwycięstwa stanęła „Stolemka”, w której odbiorcy bez trudu dostrzegą nadludzkich rozmiarów kobietę. To nawiązanie do kaszubskich legend o Stolemach, olbrzymach zamieszkujących niegdyś tutejsze tereny.

Stolemka i Czesacz Mgły - dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni
Stolemka

Stolemka jest wykonana z metalu – w podobnej technologii, co „Czesacz mgły”. Rysunek stworzony przez Stacha Szumskiego, który, w wersji malowanej sprayem na płótnie, można było oglądać podczas towarzyszącej biennale wystawy „Zabawa kontekstem”, został przez Traffic Design zaadaptowany do formy przestrzennej. Dwumetrowa, ażurowa konstrukcja wtapia się w zieleń.

Dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni
Stolemka

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej to wydarzenie, które łączy w sobie działania artystyczne i projektowe w przestrzeni miejskiej z programem spotkań, pokazów filmowych i debat poświęconych miejskim kontekstom architektury, sztuki oraz społeczności lokalnej. W 2020 roku przenieśliśmy swoje działania ze Śródmieścia do dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana.

Zobacz również: Czy w Łodzi powstanie Muzeum Street Artu? | Startuje konkurs „Light up! With AQForm”

Dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni
Stolemka
Dwa nowe obiekty w przestrzeni miejskiej Gdyni
Czesacz Mgły
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter