Xylopolis – wystawa czasowa województwa podlaskiego była pierwszą, jaką zobaczyli odwiedzający pawilon polski na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju. Projekt architektoniczny tej ekspozycji jest dziełem pięciorga studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
Ekspozycja województwa podlaskiego na EXPO 2020 w Dubaju
Projekt ekspozycji stworzyli Jakub Kondracki, Sara Kowalczuk-Fijałkowska, Patrycja Lipska, Agnieszka Skorulska i Karolina Sobolewska. Jako pierwsze z tej grupy realizację projektu architektonicznego zobaczyły Sara Kowalczuk-Fijałkowska i Patrycja Lipska.
Zaprojektowanie wystawy dla województwa podlaskiego to była ogromna przyjemność, ale również odpowiedzialność aby pokazać wszystko, co najcenniejsze w województwie i pochwalić się tymi wszystkimi dobrami – mówi Patrycja Lipska.
Przyszli inżynierowie architekci zainspirowani wiedzą ekspertów z Politechniki Białostockiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Fundacji Grupy Unibep Unitalent, przy wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytut Badawczego stworzyli projekt o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Jest to wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie. Studenci swoją narrację oparli o trzy potężne drzewa, jakie można napotkać w Puszczy Białowieskiej.
Przy pierwszym wejściu na stworzoną przez siebie wystawę zauważyłyśmy przede wszystkim ogromne drzewa, które wywołują wrażenie jakbyśmy rzeczywiście byli w tym lesie – opowiada Sara Kowalczuk-Fijałkowska. – Tuż za nimi znajduje się obraz Leona Tarasewicza, który jest ogromny i wywołuje również niesamowite wrażenie skalą, kolorami.
Projektowanie w zrównoważony sposób
Ekspozycja województwa podlaskiego wywoływała emocje wśród zwiedzających, ale także wśród samych autorów projektu.
Wchodząc na stworzoną przez nas wystawę towarzyszyły nam ogromne emocje – wspomina Patrycja Lipska. – Przede wszystkim duma – chcieliśmy przekazać jak najwięcej informacji na temat koncepcji, którą wykonaliśmy. Stworzyliśmy projekt, który ogląda cały świat. Dla studentów architektury jest to wielkie wyzwanie i przede wszystkim odpowiedzialność. To bardzo fajne uczucie, kiedy możemy poopowiadać o naszym regionie.
Przyszli architekci oglądając realizację projektu architektonicznego mogli zetknąć się z rzeczywistością, w jakiej przyjdzie im funkcjonować zawodowo.
Na pewno to, co zaprojektowaliśmy, nasz projekt koncepcyjny różni się od tego, ale było to zdefiniowane wieloma czynnikami – wykonawcami, presją czasu oraz tym, że w pawilonie dokonywano ciągłych zmian – przyznaje Sara Kowalczuk-Fijałkowska. – W obecnych czasach powinniśmy starać się projektować jak najbardziej w zrównoważony sposób, z zachowaniem surowców naturalnych.
Realizacja wystawy różni się od naszej koncepcji z tego względu, że przekazaliśmy koncepcję która wymaga przede wszystkim włożenia więcej czasu oraz pieniędzy w jej wykonanie, jednak wynik jaki możemy zobaczyć przede wszystkim przedstawia nasz region województwa podlaskiego oraz inspiracje z natury, jakie możemy zobaczyć tylko na Podlasiu – twierdzi Patrycja Lipska.
Wystawa Xylopolis
Dla wszystkich studentów praca przy projekcie architektonicznym wystawy Xylopolis i możliwość zobaczenia w praktyce, jak została zrealizowana i jaki jest odbiór wśród zwiedzających EXPO 2020 w Dubaju była bezcenną lekcją.
Było to świetne przeżycie z tego względu, że mogliśmy poczuć ten proces tworzenia wystawy od początku do wyników, jakie możemy zobaczyć w Dubaju – mówi Patrycja Lipska. – Projekt nauczył nas przede wszystkim odpowiedzialności, współpracy z innymi studentami oraz podejmowania wyzwań, które daje nam Wydział Architektury.
Nauczyliśmy się, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność, być otwartemu na pomysły grupy – dodaje Sara Kowalczuk-Fijałkowska.
Efekty pracy swoich studentów mógł zobaczyć dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury.
Naszym studentom udało się zrobić naprawdę doskonały projekt – mówi prof. Asanowicz. – Oczywiście, że nie dysponujemy takimi technologiami jak pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Arabii Saudyjskiej, ale jeżeli chodzi o poziom intelektualny, nośność idei, to uważam, że jesteśmy zupełnie w czołówce.
Dziekan podkreśla także urodę architektoniczną polskiego pawilonu.
Nasz pawilon został zaprojektowany przez jedno z lepszych polskich biur projektowych WXCA, z którym to biurem nasz Wydział na dość ścisłe kontakty ostatnimi czasy – podkreśla Dziekan. – Moja ocena może nie będzie obiektywna, ale uważam że jest to doskonały projekt.
Prezentacja łazika marsjańskiego
Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zostali zaproszeni przez Województwo Podlaskie do prezentacji na EXPO 2020 w Dubaju swojego łazika marsjańskiego.
Zainteresowanie samą wystawą jak i łazikiem było ogromne – tubylców, Polaków i ludzi różnych narodowości – opowiada Jakub Migoń z Argo Team sekcji Koła Naukowego Robotyków. – Nasz łazik głównie wzbudza zainteresowanie osób z zagranicy. Dzieci bardzo do niego lgną, robią sobie z nim zdjęcia. Bardzo miło widzieć, że młodsza generacja również interesuje się inżynierią tak jak i my zaczynaliśmy.
Łazik #next musiał sprawdzić się w wysokiej temperaturze i wilgotności, jaka panuje w Dubaju. Wraz z Migoniem nad poprawnym funkcjonowaniem łazika czuwał Robert Grabowy. To już kolejne EXPO, gdzie Politechnika Białostocka może promować kreatywność swoich studentów.
Mamy nadzieję, że EXPO nadal będzie nam dawało tyle, ile do tej pory, czyli możliwość poznawania innych kultur, możliwość porozmawiania z przedstawicielami ogromnych koncernów oraz zobaczenia jak nasi koledzy i koleżanki z całej Polski promują Polskę na Expo i to co jest dla nich ważne – mówi Jakub Migoń.
Udziałowi studentów w wystawie bacznie przyglądały się władze Politechniki Białostockiej.
Widzieliśmy, jak świetnie radzą sobie nasi studenci oprowadzając zwiedzających w pawilonie polskim razem ze studentami Uniwersytetu w Białymstoku – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej. – Studenci z Wydziału
Mechanicznego byli oblegani prezentując naszego łazika. Mieli również okazję wymienić doświadczenia z innymi osobami, które pracują w podobnych dziedzinach.
Wzmocnienie wizerunku Politechniki Białostockiej
Wymiar międzynarodowy światowej wystawy EXPO daje szansę na umocnienie wizerunku Politechniki Białostockiej w świecie.
Nasz udział w tym prestiżowym wydarzeniu to przede wszystkim zwiększenie rozpoznawalności uczelni, a także pokazanie że uczelnia działa w regionie, czerpie z regionu, ale nasze osiągnięcia są na miarę światową – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Pani doktor Urszula Gireń, która jest autorką wizualnej strony oprawy wystawy Xylopolis, jest bardzo utalentowanym grafikiem. To, co stworzyła jest wyjątkowe, myślę że należy to kontynuować i dalej wykorzystywać. Z pewnością koncepcja ekspozycji Xylopolis została tutaj oddana – robi to naprawdę bardzo dobre wrażenie. Niestety, drażni nieco użycie materiałów z tworzyw sztucznych. Szkoda, bo chcieliśmy przede wszystkim pokazać specyfikę Puszczy Białowieskiej, to drewno, którego rzeczywiście można by było dotknąć.
Rektor Politechniki Białostockiej podkreśla, że w wystawę Xylopolis zaangażowanych było wielu partnerów, Politechnika jest jednym z nich, przy czym warto podkreślić zaangażowanie pracowników i studentów.
Uważam, że tak duże zaangażowanie, ten wkład nie powinien zostać stracony, a koncepcja Xylopolis powinna być dalej rozwijana – twierdzi prof. Kosior-Kazberuk. – Na Politechnice widzielibyśmy Międzynarodowe Centrum Nauki i Sztuki Xylopolis jako jednostkę badawczo-dydaktyczną z funkcją wystawienniczą, która przede wszystkim będzie integrowała środowiska naukowe, biznesowe, artystyczne i samorządowe.
Już wiadomo, że część wystawy, choćby wielkoformatowy obraz Leona Tarasewicza wrócą do Białegostoku.
Projekt Xylopolis będzie kontynuowany – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Zastanawiamy się tylko ile z tej wystawy będzie mogło trafić z powrotem do województwa podlaskiego. Na razie wiemy, że te elementy, które uda nam się zdemontować i przewieźć, będą usytuowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a docelowo oczywiście przygotowujemy projekt Xylopolis, takiego centrum edukacyjnego w naszym województwie. Mam nadzieję, że to będzie tak jak zakładamy, przy Politechnice Białostockiej.
Zobacz również: Rekordowe Cersaie 2021 dla Cerrad | Stoisko Cosentino na Warsaw Home 2021