Styl boho we wnętrzach – inspiracje i aranżacje

Lubicie, gdy otaczająca Cię przestrzeń działa na Ciebie relaksująco? Chcielibyście w środku zimy odczuwać wakacyjny klimat, ilekroć przekroczycie próg swojego domu? Jeżeli kochacie poczucie luzu i namacalny wręcz zapach beztroskiego lata, zaaranżujcie swoje mieszkanie w stylu boho. Artystyczny design jest wyparciem wszelkich konwenansów, przypadnie więc do gustu szczególnie wolnym duchom, ceniącym sobie życie ponad przyjętymi normami. Wnętrza w stylu boho od wieków są idealnym miejscem dla artystycznych dusz. Dzisiaj podpowiemy, jak urządzić mieszkanie w stylu boho, wykorzystując inspiracje egzotyką, naturą oraz szeroką paletą barw i materiałów.

Skąd wziął się styl boho we wnętrzach?

Kiedyś nazywany stylem etno, styl boho króluje we wnętrzach, podkreślając chęci powrotu do korzeni. Kojarzy się z lekkością, naturą, zwiewnymi materiałami i dużą ilością barw. Samo określenie etno odnosiło się do kultury ludowej. Stąd właśnie przywołanie w boho ozdób kultur Afryki, Australii czy Ameryki Południowej. Już sama rozbieżność kontynentalna podkreśla tu jego różnorodność i nieoczywistość.

Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu - foto Ayuko Studio
Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu – foto Ayuko Studio

Bohemą określano w dziewiętnastym stuleciu wyróżniającą się grupę artystów – pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów prowadzących styl życia nomadów, który zdecydowanie odstawał od tego “klasycznego”. Wolny czas spędzali na podróżach, przyjęciach, spotkaniach, wernisażach i wieczorach literackich. Nie brakowało na nich alkoholu i atmosfery pesymistycznego fin de siècle. Stąd właśnie wzięła się dualistyczna natura stylu boho.

Mrok spotyka się tu z beztroską, okcydentalizm z egzotyką, a twórczość z prymitywną nonszalancją. Styl boho stanowi barwną i nieprzewidywalną mieszankę i doskonale odnajduje się we wnętrzach. Aby urządzić mieszkanie w stylu boho, nie potrzeba wielu elementów – wystarczy wiedza i wyobraźnia. Ręcznie wykonane elementy to coś w co warto zainwestować czas, aby nadać mieszkaniu wyjątkowości.

Styl boho w wielu odsłonach

Na przestrzeni wieków, styl boho we wnętrzach zmieniał się, przejmująć elementy dominujących w danym czasie stylów. Być może właśnie to spowodowało, że dziś rozróżniamy wiele rodzajów stylu boho we wnętrzach – od marokańskiego i ludowego po uwspółcześnione wersje, czyli scandi czy modern boho. Jedno jest pewne.

Styl boho kroczy własnymi ścieżkami, zdecydowanie odsuwając się od rutyny i przewidywalnej klasyki w przestrzeni mieszkalnej. Jest nazywany przez wielu stylową awangardą, której sztywnych zasad nie da się określić. Jest jednak kilka powtarzających się motywów, które kojarzą się powszechnie właśnie z boho. Dziś chcemy zainspirować Was tą wolnością tworzenia aranżacji, które otwierają oczy na piękno świata, natury i sztuki.

Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu - foto Ayuko Studio
Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu – foto Ayuko Studio

Pełna dowolność kształtów, wzorów i kolorów

Styl boho we wnętrzach może przywodzić na myśl nieco hipisowską koncepcję, w związku z czym największą jego zaletą jest pełna dowolność w kwestii doboru kolorów ścian mebli i dodatków. Boho nie zna pojęcia „gryzienia się” ze sobą określonych barw, jeżeli więc zdecydujemy się na bajkowo niebieskie ściany, nie musimy rezygnować z intensywnie różowego narożnika, musztardowych poduszek czy oliwkowego aneksu kuchennego.

Intensywne i dominujące kolory to ważny element stylu boho, który uwielbia ekstrawaganckie, niekiedy pstrokate i krzykliwe wręcz połączenia. Bogactwo wzorów i ornamentów podkreśla kulturowy synkretyzm tego stylu.

GoszczDesign i piękne mieszkanie w kamienicy - foto Yassen Hristov
GoszczDesign i piękne mieszkanie w kamienicy – foto Yassen Hristov

Egzotyczne elementy w postaci naszyć czy ściegów zestawione z ludowymi haftami i rustykalnymi zdobieniami tworzą jedyny w swoim rodzaju misz-masz charakterystyczny dla stylu boho. Odnajdą się tu także pstrokate tapety, etniczne tkaniny, narzuty, koce, dywany o interesujących geometriach czy orientalne płytki. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju stylu boho, jaki wybierzemy. Prawa jest bowiem taka, że nie ma tu ograniczeń zarówno do przedmiotów, jak i dekoracji. Wnętrza w stylu boho rządzą się własnymi prawami.

Scandi boho

Pomieszczenia boho lubią także pastele, przygaszone beże czy szarości, ale bardziej jako lekko tonujące dodatki w postaci wiszącego zegara czy doniczki, nie zaś jako motyw przewodni projektowanego salonu czy sypialni. Ciekawą gałęzią boho jest styl scandi boho, który sporo elementów wziął ze stylu skandynawskiego.

Wnętrza w takim wydaniu są utrzymane w stonowanych kolorach. Królują tutaj dekoracje w postaci poduszek, dywanów, koszy, narzut, obrazów i roślin doniczkowych.  Mile widziane są również motywy vintage. Styl boho w domu doskonale odnajdzie się w sypialniach i salonach.

Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych
Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych

Piękno natury w najlepszej odsłonie

Boho styl to fantazyjne połączenie kolorystyczne i dekoracyjne. Aby jednak nasze wnętrze miało wakacyjny klimat, musimy wprowadzić do niego dodatki kojarzące się z naturą. Dlatego też styl boho uwielbia rośliny i drewniane elementy wyposażenia wnętrz. Egzotykę wnętrza podkreślą szlachetne gatunki drewna – np. palisander, mahoń czy heban. Ich estetyka nawiązuje do stylu kolonialnego.

Z dominującym, ciężkim drewnem doskonale połączą się lżejsze meble z bambusa lub wikliny. Styl boho to ukłon w stronę wszechobecnej roślinności. Ogromne monstery na podłodze, filodendrony na ściennych kwietnikach, bambusy zdobiące parapety – to obowiązkowe elementy nieco hipisowskich aranżacji. Trend urban jungle króluje we wnętrzach w stylu boho. Każde mieszkanie w stylu boho to miejski ogród pełen lekkości tkanin i kolorów.

Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych
Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych

Drewno we wnętrzu

Drewno znajduje się również na liście ozdób w boho-designie. Jego jasne tonacje podkreśla, oświetlenie pomieszczenia i będą doskonałym przełamaniem dla wykorzystanych barw nasyconych. Ciekawym pomysłem może być nowoczesna boazeria, jednak drewniana okładzina ścian to dość skomplikowany temat – jej powierzchnia nie może być zbyt duża, ponieważ przytłoczy całą koncepcję boho, czyniąc pomieszczenie zbyt stonowanym.

W kwestii drewnianych elementów najlepiej zdecydować się na nierzucające się w oczy elementy w postaci abażuru lampy, stolika kawowego czy osłony doniczki. Oryginalnym sposobem na wprowadzenie do pomieszczenia naturalnych dodatków może być również makrama – ozdoba ścienna z ekologicznego sznurka. Meble z bambusa lub wikliny dodadzą wnętrzu lekkości.

Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych
Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych

Ceramika w stylu boho

Ceramika to coś, co również odgrywa tu ważną rolę. Zdobione przedmioty ceramiczne, przywiezione z podróży sprawdzą się doskonale. Ręcznie robione donice, wazony czy figurki znajdziemy nie tylko w odległych zakamarkach świata, ale również w popularnych sieciówkach. Ważna jest tu różnorodność wzorów.

Styl boho – o czym pamiętać, a czego unikać?

Boho styl cechuje się różnorodnością, ale ta cecha może okazać się bardzo zwodnicza, szczególnie dla osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w kwestii aranżacji wnętrz. Dlatego też należy pamiętać o tym, że przy urządzania boho-salonu trzeba wykazać się sporą dozą kreatywności przy jednoczesnym trzymaniu na wodzy własnej wyobraźni.

Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie w tworzeniu niepowtarzalnego designu, zacznijmy spokojnie – stwórzmy podstawową koncepcję opartą na dwóch, trzech kolorach, dopiero później rozważnie dobierajmy dodatki, które jeszcze bardziej ożywią tworzoną przestrzeń, nie wprowadzając do niej nieestetycznego chaosu.

Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu - foto Ayuko Studio
Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu – foto Ayuko Studio

Boho salon mogą dopełniać delikatne dodatki, takie jak poduszki z ciekawym, ręcznie wykonanym haftem, nawiązującym do orientalizmu, wiklinowy kosz lub barwny, dywan, który wpasuje się nawet we wnętrze scandi. Postawmy na naturalne materiały, które wprowadzą do naszego boho salonu lato na cały rok.

Ważne, aby wnętrze nas nie przytłaczało. Jeśli tylko czujemy, że aranżacja wprowadza do pomieszczeń równowagę, to znaczy, że nic więcej tu nie potrzeba. Barwy i różnorodność produktów zależą tylko od granic wyobraźni. Możemy dać ponieść się naszej artystycznej duszy i zaplanować wystrój tak, by przedmioty idealnie współgrały z dekoracją. Zobacz wnętrze w stylu boho i stwórz aranżację swoich marzeń.

Zobacz również: Finchstudio i australian boho we wrocławskim domu | Boho House – klimatyczny i stylowy aparthotel w Ustrzykach Dolnych | GoszczDesign i piękne mieszkanie w kamienicy

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter