Styl nowoczesny we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Nowoczesny i komfortowy apartament projektu Pauliny Taff - salon połączony z kuchnią

Stonowana kolorystyka i rozwiązania stawiające przede wszystkim na funkcjonalność. Tak w kilku słowach można by opisać wystrój wnętrz utrzymany w stylu nowoczesnym. Jednak ten niezmiennie popularny od wielu lat nurt niesie ze sobą dużo więcej! Wszyscy, którzy zdecydują się na zaaranżowanie mieszkania lub domu w stylu nowoczesnym, zyskają niezwykle komfortową przestrzeń, niepozbawioną przytulności i intrygujących detali. Jednak czym konkretnie charakteryzuje się styl nowoczesny? I jak poprawnie urządzić mieszkanie właśnie w takim klimacie?

Czym jest styl nowoczesny?

Określenie „mniej znaczy więcej” od początku było główną ideą ukształtowanego w pierwszej połowie XX wieku stylu nowoczesnego. Urządzone w zgodzie z nim wnętrza pozostawać miały przeciwwagą do pożądanego dotychczas przepychu, bogactwa dekoracji i szerokiej palety nierzadko wyjątkowo żywych barw.

Rozpoczęcie kolejnego wieku przyniosło ze sobą całą gamę przełomowych trendów pojawiających się w dziedzinie wystroju wnętrz. Mimo wszystko, to właśnie styl nowoczesny wciąż uznawany jest za jeden z najchętniej wybieranych podczas aranżacji naszych domów i mieszkań.

Nowoczesny apartament na łódzkim Manhattanie od Hanny Pietras - foto FollowTheFlow
Nowoczesny apartament projektu Hanny Pietras – foto FollowTheFlow

Główne cechy stylu nowoczesnego są silnie powiązane z optymalną użytecznością każdego pomieszczenia. Dobór mebli, choć często niebanalnych, musi przede wszystkim stawiać na funkcjonalność i wygodną obsługę, tak aby uprzyjemnić osobom z nich korzystających każdą chwilę. Ich ilość powinna być dobrze przemyślana i rozplanowana, aby uniknąć wszelkiego natłoku. Charakterystycznym aspektem są także stonowane barwy. Nowoczesne wnętrza to zazwyczaj jasne kolory ścian, ze sporym naciskiem na odcienie szarości oraz bieli.

Tworzenie przestrzeni w nowoczesnym stylu

W stylu nowoczesnym niezwykle dużą rolę odgrywa przestrzeń, która powinna być możliwie jak najbardziej otwarta. Planując wystrój wnętrz w takim klimacie, warto zrezygnować ze wszystkich nadprogramowych ścian działowych — zwłaszcza takich, które nie zawierają żadnego przeszklenia — na rzecz maksymalnej przestronności. Dodatkowe ścianki nie tylko stwarzać będą wizualne bariery i odcięcia (które stoją w sprzeczności z podstawowymi założeniami stylu nowoczesnego), ale mogą też skutecznie ograniczyć dopływ naturalnego światła.

Przestronny salon w warszawskim apartamencie zaprojektowanym przez TILLA Architects
Nowoczesny salon autorstwa TILLA Architects – foto Yassen Hristov

Głównym założeniem aranżacji mieszkań w stylu nowoczesnym jest ich praktyczność. Nie oznacza to jednak, że musi ona koniecznie wiązać się z wszechobecną surowością bądź ascetyzmem. Styl nowoczesny w znacznej mierze opiera się na wprowadzeniu harmonii pomiędzy neutralnością a przytulnością. Dane pomieszczenia powinny jak najlepiej spełniać potrzeby osób w nich przebywających, zapewniając miejsce do wytchnienia i spokoju, wprowadzając przy tym wrażenie całkowitego ładu i przejrzystości.

Nowoczesny salon zawsze wyposażony jest w wygodne kanapy, najczęściej proste i wieloosobowe, aby dla żadnego z gości lub domowników nie zabrakło na nich miejsca. Z kolei w kuchni stawia się na gładkie fronty szafek, pozbawione jakichkolwiek frezów i zdobień. Dla urozmaicenia takiego wnętrza można rozważyć wykończenie części z nich naturalnymi materiałami drewnianymi lub drewnopodobnymi — nie mogą one jednak w zdominować całości aranżacji. Wszelkie dodatkowe materiały, o bardziej widocznej i zdecydowanej strukturze powinny być integralną częścią zabudowy.

TILLA Architects i nowoczesny apartament w Warszawie - foto Yassen Hristov
Nowoczesne wnętrze autorstwa TILLA Architects – foto Yassen Hristov

Ponieważ we wnętrzach nowoczesnych tak duży nacisk kładzie się na swobodę i otwartą przestrzeń mogłoby wydawać się, że niewielkie pomieszczenia nie będą kompatybilne z tego typu wystrojem. Nic bardziej mylnego! Styl nowoczesny może zagościć nawet w pozornie niepasujących do niego małych wnętrzach, których często nie można w żaden sposób poszerzyć ani powiększyć. Doskonałym przykładem będzie sypialnia. Pomieszczenie dedykowane niemal wyłącznie wypoczynkowi to świetna okazja do ukazania nowoczesnego wystroju jako rozwiązania zapewniającego poczucie intymności.

Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Styl nowoczesny wiąże się z wyborem prostych zagłówków, stolików nocnych czy szafek. Sypialna jest jednak perfekcyjnym miejscem do wprowadzenia bardziej zdecydowanych kolorów i materiałów. Klasyczną biel zastąpić można minimalistycznymi, eleganckimi ciemnymi szarościami czy elementami czerni. W stworzeniu wyciszającego, przytulnego kącika sypialnianego pomoże między innymi drewno, zarówno matowe, jak i wykończone delikatnym połyskiem. Warto zestawić je z mięsistymi pościelami oraz kocami, które nie tylko pomogą się odprężyć, ale też wspaniale ocieplą całość.

Apartament na Woli Justowskiej w nowoczesnym stylu - projekt Kaim.Work - foto Patryk Polewany
Nowoczesna sypialnia projektu Kaim.Work – foto Patryk Polewany

Jeśli sypialnia bądź inne wymagające pomieszczenie nie ma dostępu do światła — lub jest on mocno ograniczony — bardzo istotne będzie dobre doświetlenie wnętrza. Dla pełnej widoczności warto zdecydować się na więcej niż jeden punkt świetlny o wyważonej intensywności. To, czy będzie to więcej niż jedna lampa, czy może kilka niewielkich reflektorów zależy wyłącznie od upodobań mieszkańców. W niedużym wnętrzu nowoczesnym najlepiej sprawdzi się miękkie światło, otulające swoim blaskiem całą aranżację.

Rola geometrii w nowoczesnych wnętrzach

Pożądane w stylu nowoczesnym proste linie doskonale współgrają z finezją, którą niosą ze sobą wszelkie geometryczne kształty. Projektanci wnętrz nowoczesnych decydują się na designerskie meble, gdyż te jedynie z pozoru wydają się nieskomplikowane. Urok zawarty w swoistej oczywistości elementów wyposażenia świetnie wybija się na nieprzytłoczonym intensywnymi kolorami czy akcesoriami tle zapewnionym przez ten właśnie typ wystroju.

Nowoczesny i komfortowy apartament projektu Pauliny Taff - salon połączony z kuchnią
Nowoczesny apartament projektu Pauliny Taff – foto Ignacy Matuszewski

Istotnym elementem każdego nowoczesnego salonu jest stolik kawowy, umieszczany zazwyczaj pomiędzy kanapami a przeciwległym w stosunku do nich obiektem, takim jak kominek czy telewizor. Zwykle mebel ten charakteryzuje się prostą formą i intrygującym materiałem, z którego został wykonany. Stolik może pozostać oczywiście całkowicie drewniany, bardzo graficzny w swojej formie. Równie dobrze sprawdzą się jednak propozycje z kamiennymi, a nawet marmurowymi blatami. Przy aranżacji mieszkań nowoczesnych to właśnie dobór stolika kawowego pozwala na przemycenie do wnętrza mniej oczywistych barw, takich jak srebro czy stare złoto.

Choć geometria odgrywa ważną rolę w większości elementów wyposażenia wnętrz nowoczesnych, bywa ona przełamywana przez mniej ostre, łagodniejsze kształty. Zazwyczaj do tego celu wybierane są mniejsze gabarytowo obiekty, chociażby takie jak wspomniane wcześniej stoliki kawowe, ale również fotele czy pufy, a nawet oparcia utrzymanych w jasnych tonach kanap. Niemniej, wszystkie meble, które przede wszystkim muszą pozostać funkcjonalne (między innymi regały, szafy czy nowoczesny stół) bazować będą na geometrycznych kształtach kwadratów i prostokątów.

Apartament na Woli Justowskiej w nowoczesnym stylu - projekt Kaim.Work - foto Patryk Polewany
Nowoczesna łazienka projektu Kaim.Work – foto Patryk Polewany

Sporą zaletą wystroju opierającego się właśnie na tego typu geometrycznych meblach jest ogromna swoboda w rozlokowaniu obiektów. Sprzęt o prostych i regularnych kształtach będzie o wiele łatwiejszy do wprowadzenia do danego pomieszczenia, co przy meblach o dekoracyjnym, skomplikowanym kształcie nie zawsze jest oczywiste. Klasyczna budowa wiąże się z uniwersalnością i ustawnością, dzięki którym wyposażenie nawet niedużych pomieszczeń nie będzie sprawiać większych kłopotów.

Mieszkanie w stylu nowoczesnym: finezja koloru i tekstury

Stonowane kolory wiodą prym w nowoczesnych wnętrzach. Czerń, biel oraz szarości pojawiają się naprzemiennie nie tylko na podłogach i ścianach, ale także meblach, elementach oświetlenia i zastosowanych tkaninach. Obecny się w stylu nowoczesnym minimalizm nie pozostaje jednak nużący. Charakteru danemu wnętrzu nadają nowatorskie połączenia różnego typu tekstur.

Apartament w ekskluzywnej dzielnicy Krakowa w nowoczesnym stylu
Nowoczesne wnętrze projektu Kaim.Work – foto Patryk Polewany

Nowoczesne wnętrza nie stronią od wykorzystania naturalnych materiałów. Najczęściej pojawiającym się w nich motywem pozostaje drewno. Choć jego najbardziej oczywistą postacią jest drewniana podłoga, to nowoczesne aranżacje uwzględniają obecność drewnianych motywów na ścianach (jako przedłużenie parkietu bądź osobny akcent dekoracyjny), a nawet sufitach. W nowoczesnych wnętrzach bardzo popularne są zupełnie gładkie — matowe bądź błyszczące — wykończenia. Poza drewnem doskonale współgrają z nimi elementy z motywami marmuru, bądź kamienia.

Utrzymane w neutralnej kolorystyce wnętrze może sprawiać wrażenie aż nadto chłodnego, a przez to mało przytulnego i przyjemnego w codziennym użytkowaniu. Dlatego też wnętrze w stylu nowoczesnym łączy w sobie mnogość tekstur, tkanin i materiałów. Właśnie dzięki nim do nowoczesnego wnętrza wprowadzić można nieco dodatkowej, przyjaznej w dotyku struktury, skutecznie zmiękczającej ogół aranżacji. Minimalistyczne wnętrze dobrze współgra z eleganckimi, ciężkimi oraz zamszowymi materiałami.

Dekoracje w nowoczesnym wnętrzu

W nowoczesnych aranżacjach niezwykle istotna jest łatwość utrzymania w czystości całego wnętrza. Właśnie z tego powodu wystrój nowoczesny często pozbawiony jest wszelkiego rodzaju ozdobnych bibelotów i wystawek, które zazwyczaj gromadzą kurz i wymagają regularnego oczyszczania. Niemniej, nowoczesny dom wcale nie musi być pozbawiony dekoracji.

Nowoczesny i komfortowy apartament projektu Pauliny Taff - lampy w jasnym salonie
Nowoczesny salon projektu Pauliny Taff – foto Ignacy Matuszewski

Najlepszą metodą na połączenie ozdobnego charakteru dodatków z ich funkcjonalnością jest stworzenie dekoracji z podstawowych sprzętów wyposażenia. Dywany, zasłony oraz firany, a także koce i poduszki są najlepszą metodą, aby nieco „oswoić” nowoczesną przestrzeń. To także świetny sposób na wprowadzenie do wystroju detali kolorystycznych, takich jak głębokie granaty, butelkowe zielenie, a nawet pudrowe róże. Ponieważ wspomniane elementy są relatywnie niewielkie, nie zdominują całości ani nie zaburzą wrażenia ogólnej harmonii.

Nowoczesne meble, zazwyczaj dość skromne, mogą wspaniale wybrzmieć na tle ściany udekorowanej wybranym motywem. Może stać się nim drewno, gres lub marmur — rozwiązanie to nie tylko nada głębi wybranemu pomieszczeniu, ale również podkreśli minimalistyczny sznyt komód, stołów bądź szafek RTV.

Nowoczesny apartament na łódzkim Manhattanie od Hanny Pietras - foto FollowTheFlow
Nowoczesny apartament projektu Hanny Pietras – foto FollowTheFlow

W łazienkach, kuchniach i innym użytkowych wnętrzach w nowoczesnym klimacie dużą rolę odgrywa umiejętnie dobrane oświetlenie. Umieszczane na regałach, nocnych stolikach czy blatach lampy mogą przyciągać wzrok, zwłaszcza jeśli będą mieć silnie geometryczne formy, doskonale wpisujące się w konwencję stylu. Podczas ich doboru warto zdecydować się na modele zawierające motywy złota lub innego preferowanego koloru dekoracyjnego. Stożki, trójkąty, owale — kształt lamp i żyrandoli pozostaje wyłącznie w gestii gustu osoby aranżującej pomieszczenia.

W nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzą się wszelkie gry światła ze szkłem, dlatego też ciekawą dekorację stanowić mogą lustra. Wystrój tego rodzaju (niezależnie od przeznaczenia danego pomieszczenia), skomponuje się ze zwierciadłami zarówno o standardowym kształcie prostokątów, kwadratów i okręgów, jak i bardziej finezyjnymi opcjami heksagonów bądź nieregularnych owali. Miłośnicy stylu nowoczesnego nie muszą rezygnować też z obecności roślin — idealne będą sukulenty w minimalistycznych donicach, a także cięte kwiaty umieszczone w przeszklonych wazonach.


Zobacz również: