Styl pop art we wnętrzach, czyli kolorowe i odważne aranżacje

Komiksowe nadruki, charakterystyczne meble w nietypowych formach, bogactwo dynamicznych kolorów i odważnych wzorów… trudno o bardziej wyróżniający się i charakterystyczny styl, niż pop art. Choć dla niektórych zawsze będzie kojarzył się z kiczem i tandetą, inni dostrzegą w nim prawdziwy potencjał. Czym tak naprawdę jest styl pop art i jak dobrze wykorzystać go we wnętrzach? Podpowiadamy!

Skąd wziął się styl pop art?

Pop art to synonim ekstrawagancji. Nic dziwnego – narodził się w Nowym jorku, kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Styl oparty na estetyce popularnej i sztuce masowej skutecznie wstrząsnął całym światem. Termin pop art został po raz pierwszy użyty na łamach „Architectural Digest” w 1952 roku przez Lawrence’a Allowaya.

Marcin Kieliszek - redaktor portalu PLN Design

I choć do dziś nie wiadomo, czy styl ten bardziej hołduje czy jednak przestrzega przed konsumpcyjnym stylem życia i kultem mass mediów, jedno jest pewne – obok pop artu po prostu nie da się przejść obojętnie. Oryginalny design, przesyt kolorów, wzorów i motywów skutecznie przyciągał uwagę w XX wieku i robi to do dziśMarcin Kieliszek, PLN Design.

Przedstawiciele pop artu

Najbardziej znani przedstawiciele pop art w sztuce to Andy Warhol, Richard Hamilton, Roy Lichtenstein, David Hockney, Jeff Koons, Robert Rauschenberg i Claes Oldenburg. Ci artyści podważyli elitarną sztukę wysoką i długowieczne tradycje artystyczne, i wykorzystując obrazy oraz techniki zainspirowane kulturą masową, niejako zakpili z tradycjonalistów. Pop art początkowo zadomowił się w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, natomiast nieco później dotarł do Stanów Zjednoczonych. Niestety w Polsce warunki ekonomiczne i polityczne nie sprzyjały rozwojowi tego typu sztuki.

Styl pop art we wnętrzach - foto helios-deco.com
Salon w stylu pop art – foto helios-deco.com

Cechy charakterystyczne pop artu

Plakaty z twarzą Marilyn Monroe, mocne, energiczne kolory, kontrastowe, krzykliwe wzory, nawiązywanie do estetyki reklamy, sztuczne materiały… to styl, o którym każdy słyszał. Pop art nie znosi zasad, jest chaotyczny i według niektórych nieco tandetny, jednak nic bardziej mylnego. Umiejętnie zaaranżowane wnętrza w tej stylistyce potrafią robić oszałamiające wrażenie. Kolorowe i optymistyczne, zdominowane przez intensywne kolory pomieszczenia inspirowane pop artem nadal są w modzie, choć ich geneza sięga przecież XX wieku.

Styl pop art we wnętrzach - foto helios-deco.com
Kolorowy salon w stylu pop art – foto helios-deco.com

Do kogo pasuje pop art?

Pop art to styl dla odważnych indywidualistów. Nie każdy będzie czuł się dobrze we wnętrzu pełnym kontrastów, żywych kolorów, gdzie króluje plastik i hołd dla kultury masowej. Ten styl sprawdzi się natomiast świetnie w pokoju dziecka lub nastolatka, który lubi podkreślać swoją niezależność. Jednak to nie koniec! Zastanawiasz się, czy styl pop art można wykorzystać, na przykład, w aranżacji sypialni? A może chcesz urządzić salon zainspirowany tym wyjątkową sztuką?

Styl pop art we wnętrzach - projekt Timur Zaurbekov & Victoria Misharina
Kuchnia w stylu pop art – projekt Timur Zaurbekov & Victoria Misharina

Okazuje się, że bez użycia drogich materiałów i wielkiego nakładu sił można uzyskać spektakularny efekt! Pop art to nie tylko sztuka dla oryginalnych osób, ale również dla tych, którzy cenią sobie ekonomiczne rozwiązania. Akcesoria zainspirowane tą stylistyką nie należą do szczególnie drogich. Również z tego względu aranżacje w stylu pop art cieszą się niegasnącą popularnością.

Jak tworzyć wnętrza w stylu pop art?

Jak wykorzystać pop art w aranżacji wnętrz, aby uniknąć efektu przesytu i przesady? Tak naprawdę najważniejszy okaże się umiar. Styl pop art możesz wykorzystać w każdym pomieszczeniu w swoim domu – nawet w sypialni, salonie czy w kuchni. Istotne jest, aby unikać zastosowania nadmiaru kolorów i wzorów. Lepiej postawić na jeden efektowny motyw przewodni wnętrza i na nim oprzeć całą aranżację. Odważna tapeta w kontrastowy deseń czy plakat w stylu komiksu będą doskonale wyglądały w towarzystwie nieco spokojniejszych barw. Możesz też zdecydować się na odwrotne rozwiązanie i do nasyconych, kolorowych ścian oraz mebli wybrać spokojne, naturalne dodatki. Nowoczesny pop art to sztuka kompromisów oraz umiejętnego łączenia różnorodnej stylistyki.

Styl pop art we wnętrzach - projekt Timur Zaurbekov & Victoria Misharina
Styl pop art we wnętrzach – projekt Timur Zaurbekov & Victoria Misharina

Odważnie i stylowo

Jak uzyskać odważny, ale stylowy efekt wnętrza w stylu pop art? Postaw na kolory – pomarańcz, intensywny fiolet, czerwień, żółć lub niebieski, ale staraj się nie łączyć ich wszystkich jednocześnie. Pamiętaj, że zawsze warto przełamać klasyczny pop art minimalistyczną bielą ścian lub postawić na niewielką ilość dodatków.

Styl pop art we wnętrzach - foto helios-deco.com
Styl pop art we wnętrzach – foto helios-deco.com

W dobrej aranżacji wnętrz kluczowe jest wybranie jednego, najważniejszego punktu całego projektu. Może to być plakat, efektowny mebel czy wzorzysta fototapeta, dla której cała reszta wystroju będzie jedynie doskonale harmonizującym tłem. Pop art można wykorzystać nawet do aranżacji salonu. Pamiętaj jednak, aby przełamać go spokojniejszymi barwami i nie popadać w przesadę, aby całe wnętrze prezentowało się nadal elegancko i sprzyjało wypoczynkowi.

Tania aranżacja wnętrz

Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania i chcesz tchnąć pozytywną energię w swoje mieszkanie, a nie chcesz przy tym przepłacać, pop art jest zdecydowanie dla Ciebie. Zaaranżowanie wnętrza w tym stylu zazwyczaj jest naprawdę tanie, ponieważ wszelkie elementy wyposażenia oraz dekoracje są wykonane ze sztucznych, syntetycznych i łatwo dostępnych materiałów. Wbrew pozorom nie oznacza to, że takie meble i dodatki muszą być tandetne i nietrwałe. Wręcz przeciwnie, jeśli postawisz na dobrą jakość wykonania, możesz niewielkim kosztem stworzyć wystrój, który będzie świetnie prezentował się nawet przez długie lata.

Pop art w dodatkach

Nie lubisz przesady, a jednak pop art zdecydowanie zachęca Cię swoją oryginalną stylistką? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrazić go jedynie w dodatkach. Pamiętaj, że kolorowy dywan, oryginalne obrazy, plakaty, a także meble z plastiku mogą stanowić szalenie interesujący element dekoracyjny w nowoczesnych, nieco surowych wnętrzach. Do eleganckich pomieszczeń mocny akcent pop artu wniesie nieco energii i znacznie je ożywi. Loftowym, zindustrializowanym wnętrzom nada natomiast nieco lekkości i optymistycznego wyrazu. Komiksowe wzory doskonale prezentują się na poduszkach, pościeli czy nawet kloszach lamp.

Styl pop art we wnętrzach - foto helios-deco.com
Przedpokój w stylu pop art – foto helios-deco.com

Kolorowe plakaty i fototapety

Z czym głównie kojarzy się pop art? Kolorowe plakaty i fototapety to jedne z cech charakterystycznych tego stylu. Aranżacja wnętrz zainspirowanych pop artem nie może się bez nich obejść. Widoczne na nich formy, kolory i wzory mogą być naprawdę różnorodne. Motywy rodem z komiksów, twarze ikon popkultury, produkty spożywcze, geometria, abstrakcja… wszystko, co kolorowe i przyciągające uwagę będzie nadawało się idealnie do wnętrza w stylu pop art.

Meble i oświetlenie w stylu pop art

Zastanawiasz się, jakie meble są charakterystyczne dla pop artu? Oryginalny design i nietuzinkowe formy są jak najbardziej mile widziane! Sofa w kształcie ust, fotel w kształcie dłoni, plastikowe stoliki i krzesła w jasnych, energicznych kolorach to elementy wyposażenia typowe dla tego nurtu w aranżacji wnętrz. A co z oświetleniem? W tej kwestii projektanci także nie pozostają obojętni. Oryginalne lampy w ciekawych kształtach, intensywnych kolorach, a także nieśmiertelne neonowe napisy nadadzą pomieszczeniom prawdziwy charakter rodem z ubiegłego wieku!

Styl pop art we wnętrzach - projekt Timur Zaurbekov & Victoria Misharina
Wnętrze w stylu pop art – projekt Timur Zaurbekov & Victoria Misharina

Pop art – nie dla każdego i nie wszędzie?

Styl pop art wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Nie każdy polubi się z jego mocnym wyrazem. Co jednak istotne, nie wszędzie będzie wyglądał dobrze. Unikaj znacznej ilości akcentów zainspirowanych pop artem zwłaszcza w sypialni i innych miejscach, które mają wpływać uspokajająco i relaksująco. Krzykliwe kolory i wyraziste akcenty lepiej sprawdzą się na przedpokoju, w kuchni czy w pokoju nastolatka.


Zobacz również: Styl skandynawski we wnętrzach. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć! | Styl hampton we wnętrzach – porady i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter