Spośród wielu obecnych w trendach stylów wnętrzarskich, styl rustykalny wyróżnia wyjątkowa prostota i swojskość. Głównymi założeniami tego stylu są: skromność, powrót do natury, kreowanie przytulnego i rodzinnego charakteru. O dziwo, stworzenie wnętrza w stylu rustykalnym nie zawsze wiąże się z wielkim planowaniem i kosztownymi zmianami, a może być niezwykle proste!
Co to jest styl rustykalny?
Styl rustykalny jest jednym z popularniejszych rozwiązań wnętrzarskich. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „rustic” oznaczającego „wiejski”, „swojski”. Decydując się na zmianę w naszych wnętrzach, warto rozważyć zaaranżowanie mieszkania w tym stylu. Podkreśli on domowy i rodzinny charakter wnętrza, czyniąc z domu miejsce odpoczynku i spotkań z bliskimi.
Głównymi założeniami tego stylu są między innymi prostota i powrót do natury. W stylu rustykalnym nie ma miejsca na zbyt wiele wymyślnych dodatków czy mocnych akcentów – tutaj przede wszystkim stawiamy na spokój i relaks w naszych wnętrzach.
Zamiłowanie do natury można zaobserwować w wielu rozwiązaniach stosowanych w rustykalnych wnętrzach. Przede wszystkim w stylu rustykalnym widoczne są liczne inspiracje naturalnymi materiałami i kolorami. Akcenty z drewna, wikliny, lnu, wełny czy bawełny nadadzą naszemu wnętrzu niepowtarzalnego, przytulnego charakteru.
Stosunkowo łatwo jest wprowadzić styl rustykalny do naszych wnętrz. Jeśli nie jesteśmy przekonani do zmieniania całego mieszkania, warto zacząć od dodatków. Małe rękodzieła nawiązujące do ludowych tradycji, tkane dywaniki czy poszewki z ludowymi wzorami będą dobrym początkiem. Jeśli jednak chcemy się zdecydować na poważne zmiany, to wprowadzając ten styl, warto zacząć od pomalowania ścian na biało, położenia drewnianej posadzki czy zaaranżowania kominka.
Styl rustykalny – raj pod miejską strzechą?
Uznaje się, że styl rustykalny wywodzi się z przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy mebel w tym stylu powstał w 1903 spod ręki Thomasa Lee. Było to krzesło Adirondack, które wykonał z 11 drewnianych elementów pochodzących z jednej deski. Mebel szybko stał się popularny w całym kraju. Użytkownicy pokochali jego prostotę oraz dostępność – ten model mebla letniskowego był bowiem dużo tańszy od popularnych wówczas modeli wiktoriańskich.
Nie oznacza to jednak, że w stylu rustykalnym nie ma także polskich akcentów i inspiracji rodzimą kulturą. Bardzo wiele elementów stylu rustykalnego odnosi się do ludowości i tradycji polskiej wsi. Proste rozwiązania z polskich wsi inspirowane są także przełomem XIX i XX wieku, głównie wiejskimi chałupami i stylowymi dworkami. Taka atmosfera wprowadzi do naszego wnętrza swojski klimat, który uczyni je przyjemniejszym i bardziej przytulnym.
Wśród założeń stylu rustykalnego jest powrót do przeszłości – szczególnie do dziecięcych wakacji w domku na wsi. Drewniane wykończenia, akcenty z naturalnych materiałów sprzyjają nie tylko zaaranżowaniu wnętrza na spokojny klimat, ale także sprawdzą się dla osób szukających odpoczynku. Z aranżacjami rustykalnymi sprawdzą się takie style jak less warte czy słów life.
W stylu rustykalnym ważne jest podkreślanie związku z naturą i zachowanie jak własnej, przytulnej przestrzeni życiowej. Delikatne, naturalne kolory, proste, funkcjonalne meble i starannie dobrane dodatki nawiązujące do ludowych tradycji uczynią nasz dom ciepłym, rodzinnym i swojskim.
Styl rustykalny: niezbędnik aranżacyjny
Podstawą tego stylu są naturalne materiały. Styl rustykalny szczególnie mocno lubi drewno w różnych jego odmianach. Najpopularniejsze jest jednak drewno dębowe lub sosnowe, cechujące się jasnym, przyjemnym dla oka kolorem. Sprawdzi się tutaj również drewno wyglądające na stare czy surowe, z widocznymi słojami i sękami.
Podstawą urządzenia wnętrza jest drewniana posadzka – rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. W połączeniu z jasnymi ścianami tworzy świetną podstawę pod wykreowanie wnętrza w stylu rustykalnym.
Także nasze meble powinna cechować prosta forma i solidne wykonanie. Drewniane meble to niemalże konieczność w stylu rustykalnym. Naturalne drewno na stołach czy komodach nada naszemu wnętrzu charakteru. Nie powinniśmy się tutaj bać starych mebli – w stylu rustykalnym wręcz zalecane jest korzystanie z wiekowych akcesoriów czy specjalne ich postarzanie. Jeśli zdecydujemy się na meble rustykalne od sprawdzonych producentów z naturalnych materiałów i porządnie wykończone, możemy się nimi cieszyć przez długie lata.
Warto też zwrócić uwagę, na jakich kolorach będziemy się skupiać. Styl rustykalny opiera się przede wszystkim na naturalnych kolorach – biele, beże, ecru, szarości stanowią jego podstawę. Warto wykorzystać jednak także mocniejsze kolory wywodzące się z natury – różnego rodzaju beże, zieleń czy róże. Nie należy jednak przesadzać z kolorami ani decydować się na wykańczanie jaskrawymi kolorami. Jeśli już mają się one pojawić to w formie inspiracji strojami i haftami ludowymi i postawić na mocniejszy kolor w dodatkach i dekoracjach.
Nie należy przy tym jednak zapominać o zachowaniu przytulnej, swojskiej atmosfery. Liczne poduszki, pledy, firany czy dywaniki uwielbiają rustykalne wnętrza. Świetnym uzupełnieniem będą także wiklinowe kosze, ludowe dekoracje, pamiątki, świeże kwiaty w ceramicznych czy szklanych naczyniach.
Jakie meble pasują do wystroju rustykalnego?
Rustykalne wnętrze cechować powinna prostota i funkcjonalność. Przy aranżacji wnętrz na modłę rustykalną nie powinniśmy się bać solidnych, drewnianych mebli. Najprawdopodobniej zostaną z nami na lata, a i świetnie się sprawdzą jako wyposażenie domu w stylu rustykalnym. Najlepiej tutaj postawić na naturalne tkaniny i kolory – solidna forma mebli najlepiej połączy się z delikatnymi barwami.
Styl rustykalny został stworzony z myślą o przestronnych wnętrzach. Liczne dodatki, jak i masywne meble najlepiej będą się komponować z wnętrzami o dużym metrażu. Jednak nawet jeżeli w naszym domu nie dysponujemy zbyt wielką przestrzenią, warto rozważyć zaproszenie stylu rustykalnego do naszego wnętrza. Wiele jego rozwiązań nada się także do niewielkich przestrzeni.
Fani stylu rustykalnego nie powinni się bać starych, dotkniętych duchem czasu mebli. Jeśli decydujemy się na wykończenie mieszkania w swojskim stylu, dobrym pomysłem jest wykorzystanie mebli nie świeżo wyprodukowanych, ale już po przejściach. Warto rozejrzeć się po rodzinnych strychach czy piwnicach – może akurat tam czeka komoda czy szafa, która idealnie się skomponuje z naszym rustykalnym wnętrzem.
Styl rustykalny można łatwo uzyskać samemu poprzez zbieranie starych mebli z różnych źródeł. Świetnie się do tego nadadzą różnego rodzaju pchle targi, aukcje internetowe, czy grupy bądź portale less warte. Możemy w ten sposób znaleźć wiele perełek bardzo dobrej jakości.
Akcentem, który uczyni nasz dom bardziej przytulnym, będzie także domowy kominek czy stylowy piec kaflowy. Nada on naszemu mieszkaniu wyjątkowo ciepłego charakteru, a także sprawdzi się w długie, zimowe wieczory, jako dodatkowe źródło ciepła. Warto postawić na wykończenie z białej cegły bądź kamienia oraz ozdobienie go rustykalnymi dekoracjami.
Dodatki – niezbędnik rustykalnego wystroju
W stylu rustykalnym dodatki odgrywają niezwykle ważną rolę. To właśnie one często nadają naszym wnętrzom wyjątkowego i oryginalnego charakteru. Warto postawić na wiele dodatków, które korzystnie wpłyną na przytulny charakter naszego wnętrza.
W przeciwieństwie do nowoczesnych stylów minimalistycznych czy loftowych ten inspirowany wiejskimi i ludowymi klimatami styl chętnie przyjmuje wszelkiego rodzaju dekoracje. Należy przy tym jednak pamiętać, aby zachować umiar i po prostu nie zagracić mieszkania.
Styl rustykalny kocha wszystkie akcenty z natury – dlatego poza naturalnymi materiałami i kolorami warto wprowadzić do naszego wnętrza trochę żywej zieleni. Wnętrza rustykalne świetnie będą komponować się z różnego rodzaju roślinami. Głównie warto postawić na rośliny doniczkowe w naszych wnętrzach – sprawdzą się szczególnie paprocie, begonie czy hortensje. Osadzone w glinianych czy ceramicznych donicach uczynią nasz dom bardziej swojskim. Dobrym pomysłem na dekoracje będą także świeże rośliny cięte w klasycznych, ceramicznych wazonach.
Nie należy także zapominać o ludowych inspiracjach. Dobry sposób na styl rustykalny w naszym domu to wprowadzenie dodatków inspirowanych sztuką ludową. Warto też postawić na prace lokalnych artystów i wzbogacić nasze wnętrze stylowymi rękodziełami.
Dobrym rozwiązaniem będą akcenty z różnego rodzaju tkanin pochodzenia naturalnego. W wyposażeniu domu w stylu rustykalnym nie powinno zabraknąć lnianych obrusów, tkanin w ludowe wzory czy ręcznych, koronkowych serwet. Warto także postawić na ozdoby okna – nie tylko w formie firanek, ale i zazdrostek czy lambrekinów.
Jak łączyć styl rustykalny?
Przez swoją prostotę, wnętrza w stylu rustykalnym są także bardzo uniwersalne. Jego podstawy, czyli białe ściany i jasna, drewniana posadzka to rozwiązania często wykorzystywane nie tylko w stylu wiejskim. Wystarczy do tego dodać stary, masywny, drewniany mebel, dekorację w formie kwiatów czy jasnej tkaniny i już nasze wnętrze nabierze swojskiego klimatu.
Styl rustykalny nie jest jednak zbyt surowy w swoich zasadach. Jest bardzo otwarty na różnego rodzaju modyfikacje, dzięki czemu wbrew pozorom bardzo łatwo wprowadzić elementy tego stylu do swojego wnętrza. Inne style mogą także wykorzystywać jego elementy – shabby chic, angielski, skandynawski, a nawet industrialny czy loftowy.
Także naturalne materiały możemy łączyć z nieco bardziej chłodnymi i nowoczesnymi akcentami. Oprócz drewna, wato postawić także na jasny kamień – czy to na posadzce, blatach, czy w dodatkach.
Styl rustykalny sprawdzi się w niemalże każdym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na nadaniu konkretnemu wnętrzu swojskiego, przytulnego charakteru, aranżacja wnętrz na modłę wiejską świetnie się w tym sprawdzi i uczyni nasz dom jeszcze bardziej przyjaznym.
Salon w stylu rustykalnym
Salon jako serce domu jest miejscem, w którym szczególnie dobrze sprawdzi się styl rustykalny. To tutaj domownicy się spotykają, żeby spędzać razem czas, dlatego przytulna, rodzinna atmosfera jest czymś pożądanym.
W centrum salonu warto postawić na dużą, solidną sofę. Podstawa z jasnego drewna i obicie z jasnej, naturalnej tkaniny świetnie się sprawdzą w naszym salonie. Jasne kolory czy biel można przełamać stylowymi poduszkami w intensywniejszych kolorach, czy z haftem w ludowe wzory.
Także takie standardowe elementy każdego salonu, jak komoda czy regał można odmienić na rustykalną modłę. Stare, masywne komody sprawdzą się do przechowywania przedmiotów codziennego użytku, jak i uczynią nasz dom wyjątkowo przytulnym.
Salon jest przestrzenią, w której szczególnie istotne jest zachowanie przytulnego charakteru. Jeśli zdecydujemy się urządzić salon w stylu rustykalnym, z pewnością zapewnimy sobie wyjątkową atmosferę, dzięki czemu nasz pokój dzienny stanie się prawdziwym sercem domu.
Sypialnia w stylu rustykalnym
W sypialni szczególnie zależy nam na zachowaniu przytulnego charakteru. To tutaj odpoczywamy po całym dniu ciężkiej pracy, dlatego aranżacje w stylu rustykalnym sprawdzą się w sypialni doskonale.
W centrum sypialni w stylu rustykalnym powinno się znaleźć masywne, drewniane łóżko. Podstawa z jasnego drewna sprawdzi się w tym wypadku najlepiej. Jasna pościel i pled świetnie się z nią skomponuje i wprowadzi do sypialni jasny, spokojny klimat.
Tutaj warto odpuścić sobie liczne dodatki. Liczne dekoracje mogą wprowadzać chaos oraz nie sprzyjać odpoczynkowi i koncentracji. Zamiast tego warto postawić na jasne tkaniny – czy to w formie pledów, firanek, czy plecionych dywaników. Na ścianie zaś możemy zawiesić plecioną makramę.
W sypialni za to świetnie sprawdzą się rozwiązania praktyczne i funkcjonalne. Warto wprowadzić dużą, drewnianą komodę czy starą szafę do swojego wnętrza. Na ścianie zawisnąć może lustro w ramie z jasnego drewna.
Kuchnia w stylu rustykalnym
W kuchni zawsze czujemy się ciepło i przytulnie – warto podkreślić ten efekt przez wprowadzenie stylu wiejskiego. Jego korzeniami są przecież wakacje w domku na wsi – gdzie często kuchnia bywała centrum życia towarzyskiego.
Drewniane meble w kuchni nadadzą temu pomieszczeniu ciepłego, rodzinnego klimatu. Duży stół z jasnego drewna będzie rozwiązaniem nie tylko stylowym, ale i funkcjonalnym. Podobnie krzesła, blaty czy półki z jasnego drewna nadadzą swojskiego charakteru.
Na drewnianych, otwartych półkach możemy postawić na praktyczne rozwiązania, które posłużą zarazem jako dekoracje pomieszczenia. Nasz dom mogą udekorować stylowe kolekcje ceramiki czy nawet stare moździerze bądź młynki do pieprzu.
W kuchni możemy także postawić na przełamanie stylu rustykalnego bardziej nowoczesnymi akcentami. Tutaj możemy sobie pozwolić na wprowadzenie wykończeń z jasnego kamienia, marmuru czy metalu.
Styl rustykalny zyskał wielu fanów na całym świecie. Jego praktyczne i stylowe rozwiązania sprawiają, że łatwo go wprowadzić do naszego domu. Szczególnie jest ukochany dla osób zapracowanych, które chcą z domu uczynić swój azyl, przede wszystkim oparty o odpoczynek i rodzinną, przytulną atmosferę.
Zobacz również: