Styl shabby chic we wnętrzach! Porady i inspiracje!

Styl shabby chic we wnętrzach! Porady i inspiracje!

Gdy w urokliwych, niemal baśniowych wnętrzach zauważycie postarzane ramy luster, zdezelowane meble na giętych nóżkach lub stare zegary, możecie być pewni – to właśnie shabby chic! Ten wyjątkowy styl to idealna propozycja dla wszystkich wielbicieli wnętrz retro i klimatów angielskiego dworku!

Co oznacza „shabby chic”?

Brudne, wyświechtane, wytarte, czyli „shabby” oraz szykowny, elegancki, czyli „chic”, co daje nieoczywiste, niemal paradoksalne połączenie – termin „sfatygowany szyk”. Nazwa dokładnie oddaje to, czym charakteryzuje się ten styl – powycierane, zdezelowane przedmioty w eleganckim wydaniu. Wyjątkowy kierunek wnętrzarski do dziś podbija serca miłośników wnętrz, łącząc w sobie różne elementy z pogranicza stylu vintage, klasyki oraz retro.

Gdzie narodził się styl shabby chic?

Swoje pierwotne korzenie shabby chic ma w Wielkiej Brytanii, która jest powszechnie znana z urokliwych wiejskich domostw, pełnych bibelotów, pamiątek i innych dodatków. Z czasem wiele z tych posiadłości straciło swoich właścicieli. Pozostały zaniedbane, zniszczone budynki. Te nadgryzione zębem czasu budowle i ich wnętrza stały silną się inspiracją do stworzenia nowego stylu. Shabby chic był niejako alternatywnym stylem dla wnętrz wiktoriańskich, które wydawały się wówczas zbyt sztywne i majestatyczne. W pierwszej kolejności styl shabby chic podbił amerykańskie serca. Społeczeństwo chętnie zaakceptowało eleganckie aranżacje z historycznym akcentem. Shabby chic przyciąga wszystkich, którzy lubią otaczać się przedmiotami z duszą – to idealny sposób na pielęgnację wspomnień.

Biała komoda w stylu shabby chic
Postaw na meble używane lub postarzane

Narodziny i sukcesywny rozwój tego kierunku wnętrzarskiego przypisuje się Rachell Ashwell. Oficjalnie jednak termin shabby chic pojawił się w magazynie wnętrzarskim „The World of Interiors Magazine”. Początek tego stylu szacuje się na lata 80. XX wieku. Młoda dekoratorka w swoich książkach opisywała sposoby aranżacji wnętrz w stylu shabby chic. Projektantka Rachel Ashwell była również założycielką pierwszego sklepu z ofertą bogatą w meble i tekstylia w stylu shabby chic, które do dziś można znaleźć w Santa Monica.

Styl shabby chic: czym się charakteryzuje?

Wnętrza shabby chic to na pierwszy rzut oka delikatnie leciwe, zapomniane miejsca, w których znajdują się przypadkowe przedmioty. Nic bardziej mylnego! To przemyślane w każdym calu, emanujące elegancją przestrzenie, pełne starych pamiątek i celowo postarzanych mebli. W aranżacji wnętrz shabby nie może zabraknąć znalezionych na targach staroci tekstyliów, pojawiają się tu również drogie antyki.

Komoda w stylu Kuchnia w stylu shabby chic
Meble shabby chic podkreślą aranżację

W przestrzeniach shabby króluje poczucie spokoju i wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Styl shabby chic to prawdziwa podróż w czasie! W tego typu wnętrzach istotne są dodatki i elementy dekoracyjne – tutaj nie ma miejsca na minimalizm! Podstawowa zasada jest jednak bardzo prosta – im bardziej zniszczone przedmioty, tym lepiej!

Romantyczna paleta kolorów

Istotnym elementem wnętrza shabby chic są kolory, które nadają pomieszczeniom wyjątkowego, romantycznego charakteru. Styl ten wyróżnia się zastosowaniem ciepłej kolorystyki, inspirowanej przede wszystkim stylem słonecznej Toskanii lub Prowansji. W tego typu wnętrzach przyjazne i urocze odcienie kojarzą się także z babcinym pokojem. Już po przekroczeniu progu wnętrza w stylu shabby chic domowników otulają stonowane, delikatne barwy.

Malowanie drewna
Pastelowe kolory idealnie dopełnią wnętrze w tym stylu

Spokojna biel ścian sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe i przestronne. Pojawiają się również przytulne szarości na meblach, odcienie pasteli, pudrowego różu lub sentymentalny błękit na tekstyliach. Te ostatnie, w połączeniu z kwiatowymi wzorami przypadają szczególnie do gustu płci pięknej. Shabby chic charakteryzują także barwy ziemi: od najjaśniejszego beżu, aż po ziemiste brązy.

Wzory w stylu shabby chic

Styl shabby pełen jest kwiatowych wzorów. Od malutkich, uroczych różyczek na poduszkach dekoracyjnych i najmniejszych tekstyliów, takich jak łapki kuchenne lub niewielkie klosze lampek nocnych, aż po zwiewne, delikatne zasłony oraz bawełnianą pościel. Bogate, kwiatowe wzory zostały zaczerpnięte wprost ze stylu prowansalskiego, podobnie jak delikatne paski, które także można spotkać w oryginalnym shabby shic. W takich przestrzeniach pojawiają się także różnego rodzaju ornamenty, zaczerpnięte ze stylu boho. Co ciekawe, tego typu wzory na jasnoróżowych lub błękitnych tkaninach idealnie prezentują się także we wnętrzach typowo nowoczesnych, wprowadzając niepowtarzalny charakter i sielski, romantyczny klimat.

Meble shabby chic – dusza zamknięta w czterech kątach

O meblach shabby często mówi się, że mają duszę. Ciężko się z tym nie zgodzić. Wiele z nich pochodzi ze starych, opuszczonych domów lub są pamiątką po przodkach, znalezionych gdzieś na strychu rodzinnego domu. Dzięki wykorzystaniu ich w stylu shabby chic, można dać im drugie życie. Gdy nie mamy dostępu do tego typu oryginalnych mebli, zawsze możemy dodać im lat – efekt postarzenia to obowiązkowy zabieg!

Styl shabby chic we wnętrzach! Porady i inspiracje!
Postarzane meble

We wnętrzach shabby chic można nadać nowym meblom trochę starego wyglądu poprzez malowanie ich kredowymi farbami lub techniką decoupage. Dobrym sposobem jest także postarzenie mebli za pomocą papieru ściernego. Można spróbować również techniki „na mokro” – zetrzeć drewnianą warstwę wierzchnią pumeksem, a po wyschnięciu pokryć je białą farbą. Takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu postarzania, a dodatkowo będą widoczne poprzednio nałożone farby, co doskonale wpisuje się w styl shabby chic.

Do typowych mebli shabby należą wygodne i komfortowe, często pikowane sofy oraz wszelkiego rodzaju komody, które niegdyś wykorzystywano do przechowywania pościeli i ręczników. Przetarte, powycierane meble z widocznymi uszkodzeniami to solidna baza i jednocześnie zasada shabby chic. Dodatkowym elementem wystroju salonu mogą być również bujane fotele w duchu vintage.

Styl shabby chic we wnętrzach – jakich dodatków potrzebuje?

Wnętrza urządzone w stylu shabby chic kochają dodatki! Wszelkiego rodzaju dekoracje są idealnym dopełnieniem aranżacji i sprawiają, że pomieszczenia są stylowe, a jednocześnie bardzo domowe. To w dużej mierze przedmioty, które sprawiają wrażenie wyciągniętych z babcinego kufra. Niewątpliwie w tym stylu można pozwolić sobie na wiele. Kuchnia shabby chic to na przykład idealne miejsce dla rękodzieła: ozdobne, ręcznie haftowane obrusy i serwety przyozdobią drewniany, okrągły stół. Z kolei ściany w salonie lub jadalni można udekorować lustrami o barokowej ramie, sentymentalnymi obrazkami lub starymi fotografiami w kolorze sepii. Najmniejszymi elementami zdobniczymi mogą być uchwyty i gałki szuflad lub frontów zabudowy meblowej.

Stare dekoracje we wnętrzu w stylu Kuchnia w stylu shabby chic
Rękodzieło – idealny dodatek do wnętrz w tym stylu

Dodatki w stylu shabby mogą obejmować również porcelanowe lalki i figurki, które sprawdzą się doskonale w każdym z pomieszczeń w domu. Ponieważ tego typu wnętrza są bardzo przytulne, warto więc skupić się na dekoracji okna i postawić na miękkie i zwiewne zasłony lub firany – koniecznie z motywem kwiatowym, który jest tak charakterystyczny dla tego stylu. Shabby chic pozostawia dużo możliwości również, jeśli chodzi o oświetlenie – sufity mogą zdobić duże abażury i klosze, wykończone dekoracyjną koronką lub wieloma małymi kryształkami.

Kuchnia w stylu shabby chic

Podobnie jak inne pomieszczenia w tym stylu, powinny być romantyczne i urocze. W kuchni o stylistyce shabby chic zdecydowanie nie może zabraknąć takich przedmiotów jak staromodne kredensy z przeszkleniami, czy specjalnie bielone meble – stoły i krzesła z ażurowym oparciem. Meble shabby nie stronią od zdobień, a romantyczny klimat unosi się tu dzięki delikatnym, kwiatowym wzorom na zasłonach lub tekstyliach kuchennych.

Kuchnia w stylu shabby chic
Kuchnia w stylu shabby chic

Zabudowa kuchenna shabby chic o frezowanych frontach w odcieniach szarości lub bieli podkreśli charakter pomieszczenia, a drewniane blaty wprowadzą domowy klimat. Dekoracje w shabby chic to zawsze dobry pomysł, więc na pewno warto wybrać porcelanową lub ceramiczną zastawę stołową: sztućce ze starego kufra, filiżanki, talerze i eleganckie patery.

Klasyczny salon w stylu shabby chic

Klasyczny salon w stylu shabby chic przywodzi na myśl romantyczny klimat wiejskich posiadłości. Białe ściany są idealnym tłem dla postarzanych mebli, a podłogę pokrywa szlachetne drewno o jasnej barwie. Można powiedzieć, że centralnym punktem przestrzeni typowo wypoczynkowej jest komfortowa kanapa lub sofa, obita gładkim lub wzorzystym materiałem. We wnętrzach stylu shabby chic najlepiej prezentuje się sofa na powyginanych nogach, z finezyjnie giętym oparciem i podłokietnikami.

Salon w stylu Kuchnia w stylu shabby chic
Salon w stylu shabby chic

Jeśli zaś chodzi o inne meble, zdecydowanie sprawdzą się także wygodne, skrzypiące bujane fotele. Sofie lub kanapie należy zapewnić doborowe towarzystwo – idealnie pasuje tu stolik kawowy, także z giętymi nogami i postarzanym blatem. Wszystkie przedmioty muszą nosić znamiona upływającego czasu. Mile widziane są również ozdobne biurka, konsolki, a na nich z kolei można umieścić szklane wazony lub świeczniki, które będą dopełniać tę shabby aranżację.

Shabby chic – styl dla Twojej łazienki marzeń

Styl shabby chic zakłada spokojny, wyciszony nastrój. Łazienka utrzymana w tym stylu powinna więc zachęcać do relaksu, na przykład w wygodnej wannie – najlepiej wolnostojącej na uroczych, wyprofilowanych nóżkach. W łazience shabby warto na ścianach zastosować jasne drewnopodobne płytki o delikatnej, prześwitującej przez warstwy farb, strukturze. Tego typu płytki, ułożone w klasyczną jodełkę na podłodze, z pewnością będą wyglądały świetnie. W łazience można zastosować wszelkiego rodzaju naturalne materiały, dlatego bez obaw można także wykorzystać odpowiednio zabezpieczone drewno na szafki pod nablatową umywalkę. Dodatkowym zdobieniem, charakterystycznym dla shabby chic są gałki i uchwyty – najczęściej są to elementy porcelanowe, z motywem kwiatowym lub marynistycznym.

W łazience shabby shic doskonale sprawdzi się dekoracyjna armatura, najlepiej złota lub mosiężna. Jako stojak na ręczniki można wykorzystać stare krzesło. Eleganckie koszyki wiklinowe w klimacie boho, szklane pojemniki, świece lub inne ozdobne testylia stworzą spokojną aranżację, idealnie wpisującą się w typowo kobiece, delikatne klimaty w stylu shabby shic.

Chabby chic a styl prowansalski

Wywodzący się z Wielkiej Brytanii styl chabby chic bywa mylony lub też zestawiany razem ze stylem prowansalskim, cieszącym się równie ogromną popularnością. Elementem wspólnym niezaprzeczalnie jest zastosowanie romantycznej kolorystyki – wnętrza utrzymane są w barwach takich jak biel czy pudrowy róż i beże. Specjalnie bielone i postarzane meble, dekoracje, sentymentalna ceramika to typowe przedmioty, które łączą oba nurty – zarówno syl shabby chic, jak i kierunek wnętrzarski prosto z Prowansji. Zasadniczą różnicą jest jednak zastosowanie koloru białego, który w shabby chic będzie grał główne skrzypce, natomiast w stylu prowansalskim będzie traktowany jedynie jako jeden z wielu kolorów lub estetyczny dodatek.

Jadalnia w stylu shabby chic
Romantyczna kolorystyka we wnętrzu

Pułapki – na co zwrócić uwagę

Shabby chic jest dużym polem do popisu w zakresie aranżacji. Stroniąc od minimalizmu, pozwala na zastosowanie bogatych zdobień i wielu dodatków w różnej kolorystyce. Szczególną uwagę warto zatem zwrócić na ich ilość. Największą pułapką przy urządzaniu tego rodzaju wnętrza jest nagromadzenie zbyt wielu przedmiotów, co w efekcie będzie odbiegało od założeń tego stylu, prezentując się wręcz przeciwnie – kiczowato. Z tego względu urządzanie wnętrz w stylu shabby shic bywa czasem nie lada wyzwaniem, dlatego warto zatem zachować pewną oszczędność w wybieraniu przedmiotów i mebli, aby nie popaść w skrajności.


Zobacz również: