Wnętrza starych kamienic to prawdziwe pole do popisu dla dobrego architekta. Dają możliwość swobodnego łączenia najnowszych rozwiązań z elementami klasycznymi, zabytkowymi. Okazję do scalenia obu tych światów wykorzystała pracownia Koziej Architekci w projekcie wyróżnionym w konkursie AQForm.
Reduce, reuse, recycle – nowe życie używanych mieszkań
W myśl zasady 3R projektanci postanowili przywrócić życie 120-metrowemu apartamentowi. Taki projekt to wiele możliwości, ale również i wyzwań. Ich zdaniem zagospodarowywanie podobnych przestrzeni na nowo doskonale wpisuje się w koncepcję 15-minutowego miasta. Używane mieszkania, często świetnie zlokalizowane, przy kreatywnym wkładzie doświadczonego projektanta stają się znów atrakcyjne dla przyszłych mieszkańców.
W pracy nad apartamentem Koziej Architekci korzystali zarówno z autorskich pomysłów, jak i z dziedzictwa dawnej architektury. Widać to wyraźnie w połączeniu eleganckiej sztukaterii i używanych mebli z tymi wykonanymi na zamówienie. W ten sposób dostosowano wnętrza do potrzeb współczesnego mieszkańca przy jednoczesnym zachowaniu historycznego klimatu.
I tak w apartamencie znalazły miejsce meble nawiązujące stylem do połowy ubiegłego wieku, w tym regał Rajmunda Hałasa z początku lat 60., które wypełniły wyjątkową atmosferą salon oraz jadalnię. W kontraście do nich zaś zaprojektowana została zupełnie nowa kuchnia, wyróżniająca się intensywną butelkową zielenią i minimalistycznym dizajnem.
Przestrzeń wypełniona światłem
Poza kuchnią zupełnie nowe meble znalazły się w garderobie czy łazienkach, z których jedna dostępna jest z korytarza, druga zaś z sypialni. Drzwi do tej drugiej Koziej Architekci zdecydowali się zamaskować ciemną tapetą, która razem z odważną czernią na ścianach i na zasłonach tworzy w sypialni przytulną atmosferę.
Zastosowanie takiej kolorystyki było możliwe dzięki odpowiedniej ilości światła, jaka wpada do środka przez duże okno. Tego rodzaju wykorzystanie potencjału pomieszczeń jest zgodne z filozofią projektantów, dla których inspiracją podczas tworzenia są często niepowtarzalne cechy używanych mieszkań, takie jak rozkład pomieszczeń, unikatowy charakter czy właśnie naturalne oświetlenie.
Przyjazny naturze apartament w kamienicy
Zainstalowany w mieszkaniu system kontroli natężenia światła pozwala lokatorom dostosować warunki panujące w mieszkaniu do swoich potrzeb. Cieszący się dużą popularnością system KNX jest nie tylko wygodnym, ale też ekologicznym i energooszczędnym narzędziem sterowania inteligentnym domem.
To nie jedyny sposób, w jaki Koziej Architekci zadbali o to, aby ich projekt był zgodny z naturą. Postanowili bowiem wykorzystać możliwości, jakie zapewnia tynk gliniany, czyli materiał wykończeniowy, przy którego tworzeniu nie stosuje się szkodliwych substancji chemicznych. Czyni to pomieszczenia bezpiecznymi dla zdrowia, podobnie jak użyte niskoemisyjne farby. Projektanci czerpali ze swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z tym materiałem. Wzbogacił dotąd wiele wnętrz o dodatkowe walory estetyczne – tak było i w tym przypadku.
Projekt zgodny z filozofią Koziej Architekci
Konkursowy projekt doskonale wpisuje się w idee, które przyświecają pracowni. Zespół stara się tworzyć zgodnie z zasadą bespoke – ich wnętrza mają być przede wszystkim wyraziste i maksymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, a przy tym współgrać z otoczeniem, naturą i szeroko pojętym kontekstem. Wrażliwość na te kwestie udało się projektantom wyrazić w konkursowym projekcie.
Projekt został wyróżniony w konkursie „Light up! With AQForm”.
Projekt: Koziej Architekci | koziejarchitekci.com
Zdjęcia: Mood Authors | moodauthors.com
Zobacz również: Projekt butiku odzieżowego | Przebudowa wnętrz domu na warszawskim Wilanowie