Światło tworzy przestrzeń. Rozmowa z BJØRN + BALLE

Christian Bjørn i Rune Balle to duet doświadczonych projektantów, którzy tworzą studio BJØRN + BALLE. W ostatnich latach projektanci zaprojektowali wiele nagrodzonych obiektów użytkowych, łączących minimalistyczny skandynawski design z doskonałym wyczuciem aktualnych trendów. A wszystko za sprawą odpowiednio dobranych materiałów i detali, które wzniosły ich dokonania na wyższy poziom i nadały zaprojektowanym przedmiotom nową tożsamość. Razem z dostępną w Polsce w sklepie Ardant.pl marką Design For The People odnieśli także wielki sukces w projektowaniu oświetlenia. W wywiadzie opowiadają o pracy light designerów.

Co sprawiło, że światło jest dla Was magiczne? Co lubicie najbardziej w tym, co robicie?

Światło jest dla nas absolutnie wszystkim. To ono tworzy i zmienia przestrzeń, kreując przy okazji odpowiednią atmosferę. Bez światła nie ma życia. Nie ukrywam, że uwielbiamy proces tworzenia tego szczególnego związku pomiędzy funkcjonalnością lampy i jej oryginalnym designem.

Światło tworzy przestrzeń. Rozmowa z BJØRN + BALLE
Christian Bjørn i Rune Balle – pracownia BJØRN + BALLE

Jak zaczęliście projektować? Czy moglibyście opowiedzieć nam trochę o swoich początkach?

Rune Balle pracował wcześniej ze srebrem i na pewnym etapie swojej kariery zawodowej zainteresował się projektowaniem przemysłowym. Christian Bjørn był z kolei rzeźbiarzem, który ukończył studia na kierunku wzornictwa przemysłowego.

W pewnym momencie naszego życia postanowiliśmy połączyć sztukę z projektowaniem. Zrozumienie potrzeb przyszłego użytkownika i szacunek dla firm, które powierzają nam pracę nad kolejnymi projektami lamp, odegrały dużą rolę w procesie powstawania koncepcji wspólnej pracy. Dość szybko udało nam się stworzyć nić porozumienia, która jest według nas koniecznym warunkiem dla dobrej pracy projektanta.

Światło tworzy przestrzeń. Rozmowa z BJØRN + BALLE
Christian Bjørn i Rune Balle – pracownia BJØRN + BALLE

Co jest największym wyzwaniem w tym, co robicie? Czym jest dla Was kreatywność?

Z całą pewnością optymalizacja nowych możliwości, których nam nie brakuje. W pracy projektowej na szczęście pojawiają się na bieżąco. Co do tworzenia – cóż, kreatywność jest według nas procesem ciągłym. Opiera się na tym, co najlepsze z tego, co już zostało stworzone, a jednocześnie nie zamyka się na ciągłe poszukiwanie nowych możliwości.

Światło tworzy przestrzeń. Rozmowa z BJØRN + BALLE
Christian Bjørn i Rune Balle – pracownia BJØRN + BALLE

Czy projekty oświetlenia zmieniły się w czasie?

Projektowanie oświetlenia stało się dziedziną międzynarodową. Oznacza to, że wcześniej punktem wyjścia dla kreatywności był bliski kontakt z narodowością, kulturą i miejscem zamieszkania projektanta. Dziś inspiracje możemy znaleźć podczas podróży po całym świecie.

Jakie nadchodzące trendy obserwujecie w projektowaniu oświetlenia?

Coraz częściej daje się zauważyć chęć spojrzenia wstecz, w historię i zreinterpretowania poprzednich kierunków projektowania. Szybki proces cyfryzacji, zarówno w projektowaniu jak i w tworzeniu, stwarza możliwości dla produktów, które są dedykowane dla wybranych grup docelowych.

Lampy wiszące marki DFTP - Strap 48
Lampy wiszące marki DFTP – Strap 48

Jakie idee są Wam szczególnie bliskie? W jaki sposób wpływają one na Waszą pracę jako projektantów?

Rozwój technologiczny miał ogromny wpływ na projektowanie oświetlenia i stworzył bardzo dużo nowych możliwości projektowych, np. smuklejsze projekty i rozwiązania konstrukcyjne, które nie byłyby możliwe w przypadku starych żarówek.

Lampy wiszące marki DFTP - Strap 48
Lampy wiszące marki DFTP – Strap 48

Zaprojektowaliście tak wiele znakomitych projektów dla Design For The People. Który z nich podobają się Wam najbardziej i dlaczego?

Cenimy markę DFTP za wizję tworzenia designerskich produktów w konkurencyjnych cenach. Modele STRAP, NORI i seria nowości 2021 DARCI to jak dotąd największe sukcesy i lampy, które najlepiej opisują cechy, które wkładamy w nasze produkty. Mają dobrą funkcjonalność, harmonijny kształt, oparte są o zapadające w pamięć szczegóły i wykorzystują materiały, które wzajemnie się podkreślają.

Lampy wiszące marki DFTP - Nori 39
Lampy wiszące marki DFTP – Nori 39

Warto wspomnieć, że zaprojektowana przez nas lampa wisząca Strap 36, dostępna w Polsce w sklepie Ardant.pl otrzymała ostatnio nagrody Red Dot i IF Award. Ciekawa jest także seria lamp Blanche, którą zaprojektowaliśmy w klasycznym nurcie z odniesieniami do art deco. Detale ze szczotkowanego mosiądzu i opalizowany klosz, który emituje miękkie światło sprawia, że lampa idealnie nadaje się np. nad stół w jadalni. Możliwość ściemniania pozwala z kolei na uzyskanie idealnego światła, dopasowanego do potrzeb.

Co powiedzielibyście  następnemu pokoleniu, które chce pracować w tej branży? Co powinni wnieść swoją pracą?

Bądźcie elastyczni i miejcie otwarte umysły. Ciągle pojawiają się nowe możliwości, ale szanujcie swoją historię i pochodzenie oraz bądźcie świadomi faktu, że najlepszym sposobem, w jaki możemy chronić nasze środowisko, jest wytwarzanie produktów o długiej żywotności, zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym.

Zobacz również: Banksy – wyjątkowy artysta street art | Tom Dixon – brytyjski projektant i wizjoner

Światło tworzy przestrzeń. Rozmowa z BJØRN + BALLE
Lampy wiszące marki DFTP - Nori 27
Nori 27
Lampy wiszące marki DFTP - Nori 18
Nori 18
Lampy wiszące marki DFTP - Nori 18
Nori 18
Lampy wiszące marki DFTP - Blanche 42
DFTP – Blanche 42
Lampy wiszące marki DFTP - Blanche 32
DFTP – Blanche 32
Lampy stołowe marki DFTP - Strap
DFTP – Strap
Lampy stołowe marki DFTP - Strap
DFTP – Strap
Lampy stołowe marki DFTP - Strap
DFTP – Strap
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter