Poddasze to przestrzeń, która stanowi spore wyzwanie – zarówno dla tych, którzy samodzielnie chcą urządzić swój dom, jak i dla projektantek i projektantów wnętrz. Często to właśnie na poddaszu wydzielamy sypialnię, chociaż niskie skosy i okna dachowe nie ułatwiają stworzenia funkcjonalnej i stylowej aranżacji, a przecież to ona gwarantuje nam spokojny sen. Projektując nowoczesną sypialnię na poddaszu, warto więc pamiętać o kilku zasadach, które pomogą stworzyć przyjemną i wygodną przestrzeń regeneracji i intymności.
Klucz do udanej aranżacji sypialni na poddaszu
Podstawą udanego projektu jest funkcjonalność. Nawet niezwykle piękne wykończenie i unikalne dodatki nie pomogą, jeśli wnętrze nie będzie spełniać swoje podstawowej funkcji i odpowiadać na potrzeby domowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku aranżacji sypialni, która ma być miejscem efektywnego wypoczynku, relaksu i ukojenia. Projekt sypialni na poddaszu nie jest łatwym zadaniem, ze względu na skosy, które znacząco ograniczają przestrzeń do zagospodarowania.
Na początek warto więc określić, czy pomieszczenie ma pełnić dodatkowe funkcje. Często w sypialni oprócz łóżka znajdują się też szafy i komody do przechowywania, jednak niektórzy zastępują je garderobą wydzieloną w osobnym pomieszczeniu z wejściem od strony sypialni lub korytarza – Marcin Kieliszek, PLN Design.
Wśród dodatkowych elementów wyposażenia pojawiają się także toaletki z lustrem, biurka, ulubiony sprzęt audio, czy szafki telewizyjne. Warto zastanowić się, czy któreś z nich są nam potrzebne, aby stworzyć aranżację dostosowaną do własnego stylu życia i potrzeb.
Jakie łóżko wybrać do sypialni pod skosami?
Jak wiadomo, kluczowym meblem w każdej sypialni jest łóżko. Aby zaoszczędzić przestrzeń, często umieszcza się je przy ścianie ze skosem. W takim wypadku dobrym pomysłem będzie tak zwane łóżko japońskie, wyróżniające się niskim stelażem z ramą, którą często zakrywa narzuta, oraz brakiem zagłówka. Lekka, minimalistyczna i praktyczna konstrukcja pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca, a przy tym sprawi, że mebel nie przytłoczy wizualnie wnętrza.
Łóżko z obszernym wezgłowiem także może się znaleźć w sypialni na poddaszu, jednak aby się zmieściło, musi być umieszczone na ścianie szczytowej, co ogranicza możliwość ustawienia pozostałych mebli. Jeśli jednak sypialnia służy jedynie za miejsce snu i odpoczynku, a funkcję garderoby pełni inne pomieszczenie – takie rozwiązanie też jest możliwe. Inną opcją jest także wykonanie tapicerowanego zagłówka na wymiar, by idealnie wpisał się w dostępne na ścianie ze skosem miejsce.
Jak zagospodarować miejsce pod skosami?
Aranżacja sypialni na poddaszu wymaga przemyślanego układu, który pozwoli w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Najczęściej na ścianach ze skosami ustawia się niższe komody i regały, które pozwalają zachować porządek. Wyższe szafy, jeśli są potrzebne, mogą być umieszczane na ścianie szczytowej. W przypadku naprawdę trudnych i nieustawnych pomieszczeń warto postawić na meble na wymiar. Dobrze zaprojektowana zabudowa pozwoli funkcjonalnie zagospodarować poddasze, a przy tym optycznie zniweluje skosy i wysmukli wnętrze.
Mała sypialnia na poddaszu – jak optycznie powiększyć pomieszczenie?
Ze względu na ograniczoną wysokość sypialnia na poddaszu może sprawiać wrażenie nieco przytłaczającej i ciasnej. Na szczęście istnieje parę prostych sposobów na optyczne powiększenie każdego pokoju. Najczęściej stosowanym z nich są duże lustra umieszczone na ścianach lub frontach szaf. Dzięki nim mała sypialnia na poddaszu stanie się jasna, rozświetlona i przestronna.
Na optyczne powiększenie pomieszczeń wielki wpływ ma również kolor ścian. Jasne barwy, takie jak biel, beże lub subtelne szarości sprawiają, że wnętrza nabierają przestronności, natomiast ciemne odcienie dodatkowo je pomniejszają. Bez obaw – biała sypialnia wcale nie musi być nudna. Wszyscy, którzy marzą o radosnej nutce koloru, mogą ją śmiało wprowadzić do pokoju na poddaszu za sprawą dodatków, takich jak poduszki, zasłony, czy wykończenie jednej ściany.
Lustro nad toaletką – jaki model wybrać do sypialni na poddaszu?
Lustro nad toaletką jest elementem, który może wpłynąć na odbiór całej aranżacji sypialni na poddaszu. „W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się modele z delikatnymi ramami i podświetleniem, które subtelnie rozjaśniają przestrzeń i nadają jej wyjątkowego charakteru” – zauważa właściciel sklepu lustrowramie.pl. Dobrze dobrane lustro może uczynić toaletkę centralnym punktem sypialni, przyciągającym uwagę i wzmacniającym estetykę wnętrza.
Komfort w sypialni na poddaszu – o czym nie można zapomnieć?
Aby aranżacja sypialnia na poddaszu była funkcjonalna, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – dobrą izolację, która zapewni ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem. Poddasze to część domu, która latem jest szczególnie wyeksponowana na promienie słoneczne, a zimą narażona na ochładzanie, dlatego zanim zaczniemy urządzanie sypialni, musimy się upewnić, że pomieszczenie jest odpowiednio przygotowane. Warto także zadbać o rolety z izolacją termiczną, które pozwolą zasłonić okna dachowe i uzyskać pełny komfort.
Drugą niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Przez okna dachowe do wnętrza dostaje się sporo słonecznego światła, jednak nie zawsze rozkłada się ono równomiernie na całej przestrzeni. Warto więc dopilnować, by sztuczne oświetlenie, które zamontujemy we wnętrzu, było funkcjonalne. Jeśli pokój jest tylko miejscem snu i relaksu, mogą nam wystarczyć lampki na szafki nocne, ale kiedy w sypialni znajduje się także biurko, garderoba, czy toaletka, trzeba zadbać o dodatkowe źródła światła dla każdej z tych stref.
Klimatyczna i przytulna sypialnia na poddaszu
Mimo tego, że skosy sprawiają wiele aranżacyjnych trudności, nawet mała sypialnia na poddaszu może stać się wspaniałym i ciepłym miejscem. Jednym z ponadczasowych sposobów na ocieplenie przestrzeni jest naturalne drewno. Jasne kolory drewnianego wykończenia lub mebli doskonale sprawdzą się w połączeniu z bielą, beżami i kolorami ziemi.
Przytulny klimat mogą też wprowadzić detale, takie jak kinkiety nad łóżkiem, dywanik, piękne uchwyty mebli i przyjemne tekstylia. Warto pamiętać, że sypialnia to nie tylko miejsce do spania i regeneracji, ale także przestrzeń przyjemności, zmysłowości i wyciszenia, dlatego jej aranżacja powinna koić wszystkie nasze zmysły.
Nowoczesna sypialnia na poddaszu – inspiracje
W branży wnętrzarskiej dużą popularnością cieszą się także aranżacje w stylu nowoczesnym. W takich wnętrzach również króluje ponadczasowe połączenie bieli, drewna i drapieżnych, czarnych dodatków. Nowoczesna sypialnia wyróżnia się jednak prostotą i szlachetnością form. We współczesnej aranżacji najlepiej sprawdzą się dobrej jakości meble i dodatki o geometrycznych kształtach. Warto zadbać także o oświetlenie. Wyraziste i odważne w swoich formach lampy mogą stać się piękną i funkcjonalną ozdobą każdej sypialni.
Obecnie coraz częściej można także spotkać sypialnie połączone z garderobą lub łazienką. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się również w przypadku poddasza. Oddzielenie łazienki przeszkleniem – przejrzystym lub lekko zadymionym – oraz zasłonami, zamieni sypialnię w niezwykle zmysłową i intymną przestrzeń. Od teraz będzie to królestwo przyjemności i ukojenia.
Aranżacje sypialni na poddaszu – podsumowanie
Aranżacja sypialni na poddaszu to spore wyzwanie, jednak warto je podjąć, gdyż można w ten sposób zyskać przytulne, wygodne i piękne wnętrze. W pomieszczeniach pod skosami szczególnie ważny jest funkcjonalny układ – to on gwarantuje komfort i pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Z ergonomicznym projektem wiąże się także wybór łóżka i dodatkowego wyposażenia, ponieważ meble powinny jak najlepiej wpasowywać się w skosy.
Nie bez znaczenia pozostaje też wykończenie. Wybór odpowiednich kolorów i materiałów wpływa na ogólny klimat wnętrza, a także pozwala optycznie je powiększyć. Kolory, wzory, wyposażenie i dodatki wiążą się także ze stylem. Sypialnia to miejsce, w którym dobrze ma się czuć przede wszystkim jej właściciel. Warto więc wybrać to, co dla nas jest przyjemne, kojące i co nas relaksuje. W ten sposób możemy sprawić, że sypialnia na poddaszu stanie się naszą oazą spokoju.
Zobacz również: