Sypialnia na poddaszu projektu Raca Architekci

Inwestor, młody prawnik mieszkający w domu szeregowym w Sopocie, postanowił przebudować nieużytkowe poddasze na swoją główną sypialnie. Projekt ten powierzył pracowni Raca Architekci.

Sypialnia na poddaszu

Przebudowa sypialni na poddaszu rozpoczęła się od zmiany geometrii dachu i powiększeniu lukarn, aby przestrzeń wewnątrz nowej sypialni była jak największa. Podczas prac dekarskich, zainspirowani deskowaniem pod dachówki, wspólnie z inwestorem projektanci podjęli decyzję o wyłożeniu wszystkich połaci od środka naturalnym drewnem. W ten sposób pojawił się główny pomysł na to wnętrze. Wszystkie skosy oraz podłoga zostały obłożone wielowarstwowymi olejowanymi deskami dębowymi w naturalnym kolorze. Było to ogromnym wyzwaniem dla architektów z Raca Architekci, gdyż połacie mają wiele załamań i drewno musiało być docinane na narożnikach pod różnymi kątami.

Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - duże łóżko, czarna ściana i drewno na suficie

Pięknie wyeksponowane drewno podkreślające geometrie dachu zestawiono z typowymi elementami męskiego stylu. Do wnętrza dodano proste, nowoczesne meble w czarnych i szarych kolorach. W jednej z lukarn zaprojektowano kącik do czytania z wygodnym fotelem projektu Hansa J. Wegnera, piękną lampką stojącą firmy Zuiver i sąsiadującymi półkami na książki we wnęce pod skosem. Natomiast w drugiej lukarnie kącik do pracy składający się z prostego fornirowanego biurka firmy Hay oraz fotela obrotowego projektu R&Ch Eames. Zgodnie z wytycznymi od inwestora część do pracy została wzbogacona o modułową sofę, służącą do komfortowego oglądania filmów z komputera.

Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - duże łóżko w sypialni

Alternatywa dla garderoby w sypialni

Ze względu na brak możliwości wykonania standardowej garderoby na wprost wejścia została zaprojektowana zabudowa stolarska na ubrania. Fronty szafy zostały wykonane z ciemnoszarego lakieru w wykończeniu na wysoki połysk, który nie tylko świetnie kontrastuje z sąsiadującym drewnem, ale również ze względu na odbicia optycznie powiększa przestrzeń poddasza. W zabudowie oprócz standardowych drążków i półek znalazło się również miejsce na wysuwane, wysokie lustro. Pomiędzy zabudowami zaprojektowano wnękę na tapicerowane, czarne łóżko firmy Desiree Divani. Boki szaf ściana oraz unoszony zagłówek zostały wykonane z matowego lakieru w kolorze czarnym.

Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - sypialnia z dużym oknem

Przeszklona klatka schodowa

Po drugiej stronie pomieszczenia znajduje się klatka schodowa. By powiększyć optycznie powierzchnię poddasza postanowiono maksymalnie przeszklić ścianę oddzielającą klatkę oraz wykonać przeszklone przesuwne drzwi. Szkło oraz okucia ze stali szczotkowanej dodały wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Całości dopełnia efektowne oświetlenie. Główne oświetlenie stanowią bezramkowe, czarne oprawy halogenowe Chors z możliwością regulacji snopu światła. Jednak największe wrażenie robią wiszące szklane kule firmy Penta w kolorze czarnym we wnęce nad łóżkiem oraz w kolorze różowego złota na klatce schodowej.

Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - sypialnia z drewnem na ścianach

Pracownia Raca Architekci

Pracownię Raca Architekci tworzą Michał Raca oraz Marta Raca. Od lat z pełnym zaangażowaniem i osobistą pasją zajmują się projektowaniem – architekturą, architekturą wnętrz, ilustracjami i grafiką. W każdym projekcie łączą ze sobą te dziedziny, aby to co powstaje było ciekawe i inspirujące. Spodobała Ci się sypialnia na poddaszu ich projektu? Zobacz stworzone przez nich nowoczesne i przytulne mieszkanie.

Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - czarna ściana i łóżko z szarą pościelą

Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - duże łóżko stojące pod ścianą Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - wisząca lampa
Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - poduszki leżące na łózku Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - stolik stojący przy łóżku
Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - widok na regał z półkami Sypialnia na poddaszu projektu pracowni Raca Architekci - drewniane krzesło stojące pod oknem

 

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter