Gra Królów, czyli szachy od wieków pełnią wiele funkcji. Mogą służyć za zwykłą rozrywkę w wolnej chwili, element skłaniający do zadumy i przemyślenia wszystkiego od nowa, jak i pretekst do dłuższej konwersacji. To, co jednocześnie najmniej, ale i najbardziej oczywiste to fakt, że mogą one być niezwykle wyszukaną ozdobą wnętrza – użytkowaną lub czekającą na ten pierwszy raz. Tworzone na wiele sposobów, od drewnianych po kamienne, dodają aranżacji elegancji i kunsztu. Szachy minimalisty projektu Zuzanny Jakubowskiej-Adamczyk ze studia Zjawa to jedne z tych, która zaskakują i fascynują już od pierwszego spojrzenia. Poprzez swoją ascetyczną formę, mają wyrażać filozofię reprezentowaną przez architektkę, polegającą na życiowym minimalizmie i eliminowaniu wszystkiego, co nie służy konkretnej potrzebie.
Szachy minimalisty – produkt na miarę XXI wieku
Do tej pory najbardziej widoczne na rynku były szachy z klasycznymi figurami, realistycznie odpowiadającymi ich nazwom. Zuzanna Jakubowska-Adamczyk postanowiła wprowadzić coś zupełnie nowego. Znużona powtarzalnością wzorów stworzyła produkt odpowiedni dla minimalistycznego wnętrza, skomponowanego z prostych linii, geometrycznych brył i ascetycznej kolorystyki.
„Gra w swej tradycyjnej formie, poddana została krytycznej analizie, po której z szachów, jakie znamy, usunęłam wszystko to, co zbędne, pozostawiając jedynie cechy absolutnie niezbędne do zachowania funkcji” – wyjaśnia architektka.
Tak właśnie powstała szachownica i figury, które raz na zawsze zerwały z dosłownością. Ich formy zostały zaprojektowane intuicyjnie i opakowane w najwyższej jakości materiały – marmur Carrara, stal i drewno olchowe. Dzięki nim Gra Inteligencji weszła na poziom sztuki konceptualnej.
Projekt intuicyjny
Szachownicę tworzy marmurowa, prostopadłościenna płyta z wyżłobieniami, w które wtopione zostały lustrzane pola. Figury natomiast, zamiast odzwierciedlać konkretne symbole, swoją funkcję sugerują jedynie poprzez intuicyjnie zaprojektowany kształt. Pionki, jako figury o najmniejszym znaczeniu i najmniejszej możliwości ruchu, otrzymały najbardziej ascetyczną z brył, czyli kulę, w celach funkcjonalnych delikatnie spłaszczoną na spodzie. Figury bazują na prostopadłościanie, którego krawędzie zostały ścięte zgodnie z zasadami, z jakimi mogą się poruszać po szachownicy. W związku z tym wieża, jako poruszająca się w poziomie i pionie, pozostała po prostu prostopadłościanem.
Goniec wyróżniony został pojedynczym cięciem po przekątnej, a skoczek, jako wykonujący niesymetryczny ruch w dwóch kierunkach, otrzymał dwa cięcia, pozwalające stworzyć wierzchołek w narożniku. Król i hetman, jako mające możliwość poruszania się w największej liczbie osi, otrzymały największą liczbę cięć, a ich funkcja została rozróżniona od siebie poprzez masywność i dynamikę brył. Całość studio Zjawa ubrało w ponadczasową kolorystykę czerni i bieli, korespondującą z delikatnym użyleniem marmuru carrara, z którego wykonana została szachownica.
Projekt wielofunkcyjny
Szachy minimalisty to projekt, który może pełnić funkcję zarówno gry, wyciąganej na specjalnie okazje, jak i stałej ozdoby pomieszczenia, który zmieni każdą okazję w tę specjalną. To element, który sprawi, że wnętrze odmieni się w oczach każdego, kto się w nim znajdzie. Według studia Zjawa, dobre projektowanie nie skupia się jedynie na walorach wizualnych. Jest przede wszystkim efektem szeregu przemyśleń dotyczących funkcjonalności i ergonomii.
Za każdą podjętą decyzją projektową, kryje się konkretny cel i potrzeba odbiorcy projektu. Tworzona architektura i produkty mają realizować prawdziwe potrzeby użytkowników: odpowiadać upodobaniom, codziennym nawykom, spełniać marzenia i kaprysy oraz decydować o komforcie użytkowania.
Zobacz również: projekt kuchnia minimal