Szkolenia dla architektów i projektantów wnętrz – kursy, konsultacje, audyty

Branża architektów i projektantów wnętrz z roku na rok powiększa się i zmienia. Bardzo szybko ewoluują także sposoby docierania do potencjalnych klientów i zjednywania sobie zaufania inwestorów. Aby móc realizować wymarzone projekty w upragnionym budżecie czy charakterze, warto opracować strategie, które doprowadzą do wyznaczonych celów. Tu bardzo pomocna okazuje się szeroka oferta szkoleń dla architektów. Zarówno nowo powstające pracownie, jak i te, które chcą zmienić nieco swój profil lub mierzą się z trudnościami, mają szansę rozwinąć się, korzystając z pomocy specjalistów związanych z branżą.

Szkolenia dla architektów – kiedy warto o nich pomyśleć?

Chcesz rozwinąć swój warsztat? Zastanawiasz się, w jaki sposób dotrzeć do klientów z określonym budżetem? Nie wiesz, jak zaprezentować swoją ofertę, jak rozwijać social media lub prowadzić stronę internetową? Podjęte dotychczas działania nie przynoszą wymarzonych rezultatów? Czujesz, że to czas na zmiany, ale nie umiesz jasno wytyczyć dla siebie nowego kierunku? A może dopiero rozpoczynasz swoją drogą w zakresie projektowania? W szerokiej ofercie szkoleń dedykowanych architektom z pewnością znajdziesz coś, co Ci pomoże.

Szkolenia dla architektów i projektantów wnętrz - foto 91 magazine - Unsplash
Szkolenia dla architektów i projektantów pomagają rozwijać warsztat

Komu dedykowane są szkolenia?

Ze względu na bogatą ofertę szkoleń oraz kursów architekci i architektki na różnych etapach mają szansę z nich czerpać. Mogą się one okazać niezwykle przydatne zarówno dla architektów, jak i projektantów wnętrz stawiających pierwsze samodzielne kroki w tej branży, w której potrzebne są przecież niezwykle szerokie kompetencje. A także dla wszystkich, którzy nie są w pełni usatysfakcjonowani ze swojego obecnego miejsca, chcą popracować nad pozycją swojej pracowni lub są zwyczajnie głodni dalszego rozwoju i zdobycia nowych doświadczeń.

Otwartość – podstawa pracy architektów

W pracy architekta lub projektanta wnętrz otwartość jest niezwykle ważną cechą – otwartość na rozmowę z klientem, na jego potrzeby i marzenia, na nowe wyzwania i projekty oraz na wiedzę i doświadczenie, które można pozyskać od innych, doświadczonych osób. Otaczająca nas rzeczywistość nieustannie się zmienia, zmieniają się nasze potrzeby, styl życia, priorytety, jakość, a więc i architektura, której potrzebujemy. Zmieniają się także sposoby prowadzenia biznesu i nawiązywania relacji z klientami. Aby móc się w pełni realizować nie wystarczy mieć głowy otwartej na nowe projektowe wyzwania – trzeba także otworzyć się na nowe dziedziny.

Szkolenia dla architektów i projektantów wnętrz - foto Jo Szczepańska - Unsplash
W pracy architektów i projektantów wnętrz ważna jest otwartość

Dlaczego rozwój jest tak ważny?

Branża architektoniczna i projektowa wymaga nie tylko wrażliwości estetycznej, wyobraźni, znajomości materiałów, stylów i technik, rzetelności, wiedzy i warsztatu, ale także jest oparta na relacjach z klientem. Obecnie sposoby komunikacji z osobami potencjalnie zainteresowanymi Twoją pracą zmieniają się niezwykle dynamicznie. Aby móc w pełni rozwinąć skrzydła i realizować wymarzone projekty, często niezbędne okazuje się pozyskanie wiedzy z zakresu marketingu, PR-u, czy SEO. Kursy i szkolenia dedykowane architektom i architektkom odpowiadają także na te potrzeby i dają szansę na wszechstronny rozwój.

Szkolenia – sposób na to, by zwiększyć komfort pracy architektów

Pierwszą grupą szkoleń, organizowanych przez specjalistów, są te związane bezpośrednio z warsztatem architekta i jego pracą. Szkolenia te obejmują wiedzę niezbędną na poszczególnych etapach tworzenia i realizacji projektu. Podpowiadają, jak podnieść jakość opracowywanej dokumentacji technicznej i edukują w kwestiach prawnych związanych między innymi z prowadzeniem własnej działalności, przepisami regulującymi budownictwo czy tym, jak uzyskać pozwolenie na budowę. Niektóre z nich pozwalają zdobyć specjalistyczną wiedzę związaną z danym rodzajem projektów, materiałów i stylów, a jeszcze inne podejmują temat zrównoważonego budownictwa i ekologicznych rozwiązań.

Szkolenia dla architektów i projektantów wnętrz - foto Green Chameleon - Unsplash
Szkolenia dla architektów zwiększają zakres umiejętności i komfort pracy

Szkolenia prowadzone przez osoby z dużym doświadczeniem (takie jak Agnieszka Konieczna, ArchitektPRO, Biznes Architekta czy Przedsiębiorczy Architekt) w branży, to profesjonalna edukacja mająca na celu szerzenie potrzebnej (a często także niezbędnej) wiedzy w danym obszarze powiązanym z pracą architektów. Dedykowane są one zarówno początkującym, jak i wszystkim tym, którzy czują potrzebę poszerzenia swoich kompetencji w danym zakresie.

Nie tylko warsztat architekta

Obecnie w pracy architekta poza kompetencjami związanymi bezpośrednio z wykonywanymi projektami, istotna jest także wiedza z zakresu marketingu, dlatego szkolenia dla projektantów wnętrz coraz częściej wykraczają poza to, co jako pierwsze kojarzone jest z hasłem „warsztat architekta” i obejmują także kwestie:

  • prowadzenia social mediów,
  • przygotowania strategii PR-owej,
  • SEO, czyli optymalizacji stron internetowych i umieszczanych na nich treści pod pozycjonowanie w wyszukiwarce,
  • kampanii reklamowych,
  • tworzenia contentu (w tym także grafiki i wideo)

Ze względu na to, jakie wyzwania stawia przed projektantami nasza rzeczywistość, architekci i architektki powinni zdobywać taką wiedzę od samego początku swojej drogi, a później ją aktualizować. Otwiera ona zupełnie nowe możliwości w kontakcie z klientami. Ponadto warto wspomnieć, że często takie szkolenie obejmuje także możliwość indywidualnych konsultacji, na których ekspert pomaga przygotować strategię dostosowaną do danej pracowni, a takie wsparcie okazuje się niezwykle cenne.

Wsparcie, którego potrzebujesz – indywidualne podejście na szkoleniach Magdy Skibka z PLN Design Group

Wielu architektów i architektek ceni sobie niezależność, nieszablonowe rozwiązania i elastyczne podejście. Poszukujący szkolenia, które precyzyjnie odpowie na konkretne oczekiwania i potrzeby, z pewnością nie zawiodą się ofertą, którą przygotowała Magda Skibka z PLN Design Group – PR-owiec z 15-letnim doświadczeniem.

Magda Skibka - PLN Design Group - Komunikacja branzy wnętrzarskiej i architektów
Magda Skibka – PLN Design Group

Kursy prowadzone przez ekspertkę znającą branżę i specyfikę pracy obejmują szeroki zakres: szkolenia z budowy marki osobistej, czy współpracy z mediami, a także audyt profili Social Media – to tylko część dostępnych opcji. Oferta szkoleń i konsultacji przygotowana przez Magdę Skibka jest naprawdę różnorodna zarówno pod kątem tematów, jak i formy, co pozwala Ci wybrać kurs dostosowany do Twoich potrzeb, możliwości i dotychczasowego doświadczenia.

Kliknij: szkolenia i konsultacje PLN Design Group

Szkolenie z zakresu współpracy z mediami

Klient najczęściej szuka inspiracji w Internecie lub prasie, dlatego współpraca z mediami jest jedną z ważniejszych kwestii w pracy architekta. Wizerunek twórcy i pracowni w przestrzeni mediów, a więc publikacje, czy udostępniane informacje o realizowanych projektach, znacząco wpływają na kontakt z klientem.

ArchiDAY śniadanie - Magda Skibka
Magda Skibka podczas śniadania ArchiDAY

Magda w swoim szkoleniu dzieli się doświadczeniem i tipami, a przede wszystkim uczy krok po krok, co zrobić, aby media opublikowały Twoją realizację. Szkolenie zorganizowane jest dla niewielkiej grupy (maksymalnie 5 os.), dzięki czemu możliwe jest indywidualne podejście do potrzeb uczestników. Kurs ma także edycję dedykowaną fotografom wnętrz.

Budowa marki osobistej – szkolenie grupowe

Czterogodzinne szkolenie to konkretna i praktyczna wiedza odnośnie świadomego zarządzania swoim wizerunkiem. Magda od podstaw tłumaczy, czym jest marka osobista i jak krok po kroku przygotować strategię jej budowy. Porusza przy tym zarówno aspekty wizerunkowe, jak i biznesowe. Omawia także szczegółowo narzędzia takie jak współprace z mediami, wizytówki Google, strony internetowe, social media i content marketing.

Indywidualne konsultacje 1:1

Dla wielu twórców ceniących sobie indywidualne podejście, ta propozycja Magdy Skibka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Podczas umówionej sesji, trwającej w zależności od potrzeb 1h lub 3h, ekspertka odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości związane ze strategią i wizerunkiem marki. To najlepsza opcja dla tych, którzy prowadzą już swoje działania i chcą je zweryfikować lub mają kilka konkretnych pytań.

Aby spotkanie było konstruktywne i rzetelne architekci i architektki z wyprzedzeniem wypełniają brief, w którym określają swoje potrzeby. Na jego podstawie Magda przygotowuje rekomendacje i przeprowadza analizę prowadzonych dotychczas działań. Podczas konsultacji 1:1 nie korzysta z gotowych prezentacji ani szablonów – skupia się na indywidualnych potrzebach rozmówcy.

Audyt social media

Architekci i projektanci coraz częściej interesują się możliwościami płynącymi z promocji w social mediach. Nic dziwnego – ten kanał pozwala skutecznie i stosunkowo niskim kosztem docierać do coraz szerszego grona klientów. Indywidualne dwugodzinne konsultacje stanowią szansę na to, by przeanalizować Twoje kanały społecznościowe i wspólnie przygotować strategię ich rozwoju. Magda Skibka podpowie, co można poprawić – wizerunkowo i komunikacyjnie – a także pomoże Ci znaleźć pomysły na przyciągający odbiorców kontent i podzieli się praktycznymi wskazówkami.

Szkolenia dla architektów i projektantów wnętrz - foto Adem Ay - Unsplash
Audyt social media pomoże Ci poprawić swój wizerunek w sieci

Strategia social media i strategia marki

Dla tych, którzy chcą skorzystać z pełniejszego wsparcia w zakresie budowania marki, dostępna jest także opcja, w której ekspertka opracuje strategię marki i strategię social media. Są to dokumenty oparte na wnikliwej analizie dotychczasowych działań, rynku i branży, które zawierają konkretne wytyczne odnośnie wizerunku i komunikacji. Obejmują one wyznaczenie grupy docelowej, pozycjonowanie, komunikację, prowadzenie social mediów, zawartość stron internetowych, rekomendowane narzędzia, czy w przypadku pełnej strategii marki także wytyczne dotyczące budowania relacji z mediami. Obszerny dokument zostaje finalnie omówiony na indywidualnym spotkaniu.

Kliknij: strategia marki | strategia social media

ArchiDay 2019 - Magda Skibka
Magda Skibka podczas ArchiDay 2019

Gdzie jeszcze można szukać kursów i szkoleń? – opcje dla początkujących i doświadczonych

Szeroki wybór kursów i szkoleń oferują także portale takie jak na przykład Domestika. Portal zrzeszający społeczność ludzi kreatywnych daje możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem specjalistom z różnych dziedzin. Dzięki niemu twórcy z całego świata pozostają ze sobą w kontakcie i mogą uczestniczyć w inspirującej wymianie. Każdy kurs kończy uzyskanie certyfikatu. Niezwykle szeroka oferta szkoleń dedykowana jest jednak głównie początkującym.

Sprofilowaną i specjalistyczną wiedzę z zakresu architektury wnętrz można natomiast pozyskać za pośrednictwem portalu Educoncept. Profesjonalne kursy i szkolenia kierowane do architektów, projektantów wnętrz i homestagerów są organizowane w całej Polsce. Prowadzą je osoby, które aktywnie działają w branży, znają jej realia, więc mogą dzielić się merytoryczną i praktyczną wiedzą oraz doświadczeniem. Oferta jest szeroka i dostosowana do różnego poziomu uczestników.

Educoncept stawia przede wszystkim na wyjątkową kadrę, dla której design jest prawdziwą pasją i która jest gotowa indywidualnie podejść do potrzeb kursantów. Kursy obejmują także spotkania z coachem, historykiem sztuki, designerem czy specjalistami z różnych dziedzin. Dzięki temu autorski program Educoncept pozwala nie tylko zdobyć wiedzę, ale też rozwinąć umiejętności praktyczne.

Oferta kursów, szkoleń czy podcastów dedykowanych architektom jest niezwykle szeroka. Warto czerpać z niej, rozwijać się i poszerzać swoje umiejętności w różnych zakresach. Wybierając odpowiednie szkolenie najlepiej postawić na te, które prowadzone są przez ludzi z pasją, którzy w swoich dziedzinach są ekspertami. Osoby aktywnie działające w branży mają świadomość współczesnych realiów, trudności i potrzeb, z którymi mierzą się architekci i architektki, dzięki czemu mogą wielopłaszczyznowo i skutecznie wspierać tych, którzy pragną rozwoju.


Zobacz również: Ettore Sottsass – architekt, projektant, człowiek ikona | Le Corbusier – mistrz modernizmu

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter