Szukając słów – wystawa Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv

Szukając słów to wspólna wystawa dwóch ukraińskich artystek – Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv. Pierwsza z nich zaprezentuje powstały po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r. cykl fotografii Kvity, druga pokaże swoją najnowszą pracę MAK 450 inspirowaną współpracą z medyczką wojenną i psycholożką opiekującą się między innymi osobami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego. Oba projekty dotyczą komunikacji międzyludzkiej w kontekście wojny i traumy.

Anastasiia Mikhno

W 2014 roku, w odpowiedzi na zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ukraińska artystka wizualna Anastasiia Mikhno wykonała serię fotografii oddających jej gorące pragnienie pokoju. Zdjęcia prezentują popiersia kobiet, mężczyzn i dzieci, których usta wypełnione są kwiatami. Czy Kvity to wyraz naiwności artystki? Czyżby wierzyła, że wroga można przekonać do odwrotu pięknymi słowami? Zanim odpowiemy, spróbujmy postawić to pytanie inaczej, w jaki sposób, jeśli nie przez słowa, język, komunikację realizować najważniejsze i najbardziej skompromitowane hasło naszej współczesności zawarte w krótkim „nigdy więcej”?

Szukając słów - wystawa Anastasii Mikhno
Praca Anastasii Mikhno

Irena Mykoliv

W 2022 r. Irena Mykoliv obroniła dyplom na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie pracą, którą pozostając projektem artystycznym, była równocześnie w pełni użytkowym zleceniem realizowanym we współpracy z medyczką wojenną i psycholożką w Ukrainie. Polegała na wykonaniu serii kart graficznych służących do terapii osób cierpiących na zespół stresu pourazowego. Obrazy za pomocą skojarzeń pomagały pacjentom opowiedzieć, opisać ich własne przeżycia. Odblokowując język, dawały szansę na wypowiedzenie tego, czego nie mieści głowa. Doświadczenie, które wyniosła z pracy dyplomowej artystka rozwija w kolejnym projekcie dotyczącym języka i wojny.

Szukając słów - wystawa Ireny Mykoliv
Praca Ireny Mykoliv

Wydarzenie: Wystawa „Szukając słów”
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, korytarz
Kiedy: 27 października 2022 r. – 30 listopada 2022 r. w godz. 10.00-17.00 (od poniedziałku do piątku) – ekspozycja
Bilety: Wstęp wolny

Zobacz również: Wystawa „Jej portret” w Galerii Stalowa | Targi Jedyne w Swoim Rodzaju! Już 5-6 listopada design wraca do Katowic

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter