Szymon Brodziak to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów XXI wieku. Jego kariera jest przykładem tego, jak talent, konsekwencja, szczęście i wsparcie ukochanej osoby prowadzą to realizacji założonego przed laty celu.
Szymon Brodziak – pierwsze lata
Szymon Brodziak urodził się w 1979 roku i od samego początku związany był z Poznaniem. Tu chodził do szkoły podstawowej i tu mieszkał w na osiedlu Rataje. Tutaj też podejmował pierwsze próby w dziedzinie fotografii. Jak sam wspomina, jego kolega ze szkoły średniej miał własną ciemnię i to w niej powstawały pierwsze zdjęcia przyszłego mistrza. Fotografia analogowa, zapach odczynników chemicznych, cierpliwość i niepewność w procesie wywoływania zdjęć – być może było to coś, co popchnęło Brodziaka w stronę fotografii czarno-białej i artystycznej.
Ojciec artysty prowadził własny biznes i naturalne wydawało się, że syn przejmie po nim pałeczkę. Szymon Brodziak zaczął więc studiować w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, ale nie rozstał się z marzeniami o karierze fotografa. Wraz z kolegami z uczelni założyli Koło Fotograficzne „Foto Sekta”, w którym prezentowali swoje prace i dzielili się doświadczeniami. Ich mentorem był Jacek Świderski, absolwent Wydziału Fotografii słynnej szkoły filmowej FAMU z Pragi. To on nauczył ich teorii fotografii i wprowadził w jej artystyczne tajniki.
Johnnie Walker
Nagroda Johnnie Walker Keep Walking przyznawana jest osobom, które potrafią urzeczywistniać swoje pasje i realizować marzenia. Jej filozofia nawiązuje do historii Aleksandra Walkera, który stworzył słynne imperium whisky. W 2005 roku został nią uhonorowany Szymon Brodziak i było to pierwsze z wielu jego międzynarodowych wyróżnień.
W czarno-białych pracach Szymona Brodziaka dominują kobiety. Jego zdjęcia przypominają – jak sam mówi – kadry z filmów, które nie zostały nigdy nakręcone. Pierwszą i najważniejszą muzą artysty była jego żona Ania. Poznali się jeszcze w liceum i to ona namówiła fotografa do rozwijanie pasji. Brodziak tworzył w tamtym okresie zdjęcia reportażowe, podróżnicze oraz oczywiście portretowe. I to właśnie seria portretów Ani wysłana na konkurs przyniosła mu pierwszy sukces w postaci Johnnie Walker Keep Walking Award. Fotograf przyznaje, że chęć uwieczniania piękna swojej przyszłej żony była dla niego wielkim impulsem do doskonalenia sztuki fotograficznej.
Szymon Brodziak – pierwsze wyzwania
Pierwsze poważne zlecenie komercyjne Szymon Brodziak zrealizował w 2007 roku. Firma Kulczyk Tradex, dealer samochodów Porsche, poszukiwała fotografa, który zrobił by ich nowy kalendarz z tą marką samochodów. Jak wspomina sam artysta, podczas spotkania zaprezentował swój autorski, czarno-biały projekt „Eec – zniewolone kobiety wyzwolone”. Prace przekonały zleceniodawcę, a artystyczny kalendarz stał się jednym z pierwszych kamieni milowych w karierze fotografa.
Noti Girls
Rok później Szymon Brodziak rozpoczął współpracę z firmą Noti produkującą meble. Artysta został zaproszony do zrobienia serii zdjęć czterech kanap, które miały być przedstawione w sposób niedosłowny. Fotografie, które wtedy powstały, były bardzo nietypowe i odważne, jak na kampanię prasową. Nie tylko narobiły sporego szumu w mediach, ale też pozwoliły zapoznać się szerszemu audytorium ze specyficznym stylem Szymona Brodziaka.
Deszcz Nagród
Kampania Noti Girls wywarła wrażenie nie tylko na odbiorcach w Polsce. W 2010 roku zdobyła pierwsze miejsce na konkursie Prix de la Photographie w Paryżu. Na tej samej imprezie Szymon Brodziak zdobył kolejne pierwsze miejsca za kampanie Good Time Day Spa oraz Amberline Windows. Dodatkowo drugie miejsce zajął Platinium Calendar dla Orlenu, a inne projekty zdobyły cztery kolejne wyróżnienia.
W tym samym roku kolejne wyróżnienia przypadły artyście na International Photography Awards. Były to nagrody za Angels and Demons ASUS Advertorial in Playboy Magazine, Bizuu Spring-Summer Collection oraz Marmorin Prestige Collection.
W latach 2011-2012 kolejne prace Szymona Brodziaka zdobyły międzynarodowe uznanie. Paryskie Prix de la Photographie po raz kolejny okazało się bardzo gościnne – artysta zdobył tam w sumie trzy złote medale, sześć srebrnych i dwa brązowe. Nagrodzone zostały między innymi kalendarze dla Ferroli i Media Markt, kampanie do kolekcji jesień-zima oraz wiosna-lato Bizzu czy Naughty Girls Book.
W tym samym okresie Szymona Brodziaka doceniono też licznymi wyróżnieniami na London International Creative Campetition i International Photography Awards.
Rok 2013 przyniósł kolejny wielki sukces – Szymon Brodziak zdobył tytuł „Najlepszego fotografa kampanii reklamowych” podczas odbywającego się w Cannes FashionTV Photographers Awards.
Fundacja Helmuta Newtona
W roku 2014 pojawiła się pierwsza książka dokumentująca dorobek Szymona Brodziaka. Nosi ona tytuł „ONE” i zawiera osobistą dedykację June Newton – żony legendarnego fotografika Helmuta Newtona.
Rok później prace artysty zostały zaprezentowane w ramach wystawy „Newton.Horvat.Brodziak” w Fundacji Helmuta Newtona. Tym samym Szymon Brodziak stał się najmłodszym artystą, którego prace zostały pokazane w tym berlińskim Muzeum Fotografii.
Fotograf roku
Rok 2016 przyniósł fotografowi kolejną porcję międzynarodowych wyróżnień zdobytych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Najważniejsze z nich to tytuł „Fotografa roku kampanii reklamowych” z amerykańskiego Black&White Spider Awards oraz „Najlepszego fotografa reklamowego” na paryskim Prix de la Photographie.
Oprócz tych zaszczytnych tytułów Brodziak zdobył liczne złote, srebrne i brązowe medale we wspomnianych konkursach. Do tego dołożyć należy pierwsze miejsce w kategorii reklamy i dwanaście wyróżnień na International Photography Awards w USA.
What You See Is Who You Are
„Jesteś tym, co widzisz” to drugi album autorstwa Szymona Brodziaka. Na ponad 500 stronach zaprezentowano w nim czarno-białe prace artysty z okresu 20 lat. Ale nie tylko. Książka pełna jest też ciekawych opisów w językach polskim i angielskim.
W pracy zaprezentowano nie tylko gotowe fotografie, ale także zdjęcia z dawnych sesji i niepublikowane prace. Dużo w niej anegdot i materiałów zza kulis prezentujących od kuchni warsztat pracy. Nie zabrakło oczywiście opowieści o źródłach inspiracji, zespole pomagającym w pracy i oczywiście najważniejszej muzie artysty – żonie Ani.
Książka otrzymała jeden złoty i dwa brązowe medale w paryskim konkursie Prix de la Photographie, a także wyróżnienie w kategorii „Książka” na International Photography Awards w Stanach Zjednoczonych.
Swoją światową premierę album miał podczas targów The Other Art Fair odbywających się w Londynie. Impreza odbywa się pod auspicjami renomowanej galerii Saatchi Art. Szymon Brodziak, jako jedyny Polak, znalazł się w 2020 roku w katalogu tej galerii.
Mirror & Rolls-Royce
Wśród fotografików krąży powiedzenie, że sprzęt nie jest najważniejszy, ważniejszy jest ten, kto go obsługuje. Najlepszą ilustracją tego powiedzenia jest zdjęcie „Mirror” przedstawiające żonę artysty. Praca zdobyła pierwsze miejsce na amerykańskim International Photography Awards. I nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że została zrobiona… telefonem komórkowym. Sam Brodziak mówi zresztą, że przestał już gonić za technicznymi nowinkami w dziedzinie sprzętu. Używa tego sprzed dziesięciu lat i jak widać przynosi to znakomite efekty.
Jednym z najnowszych projektów fotografa jest sesja dla firmy Rolls-Royce. W głównej roli wystąpił w niej model luksusowego SUV-a – Cullinan, nazwany tak na cześć największego diamentu odnalezionego w Afryce. Sesja odbyła się w kamieniołomach w Alpach i jak zwykle nie brakowało podczas niej pięknych kobiet w oryginalnych aranżacjach. Podczas pracy artysta współpracował z paryskim stylistą Fredericiem Blanciem.
Na efekty nie trzeba było długo czekać – już w 2021 roku zdjęcia dla Rolls-Royca zdobyły brązowy medal na Prix de la Photographie. Kolejny przypadł w udziale Brodziakowi za portret muzyka Peji.
Plany na przyszłość
Na co dzień Szymona Brodziaka można spotkać w poznańskim studio, w którym tworzy swoje projekty. Wystawia je w galeriach w Poznaniu i Warszawie, jak również w galerii wirtualnej.
Jednym z głównych celów działalności artysty jest rozbudowa galerii on-line, wzbogacenie jej o wiele przełomowych, interaktywnych elementów, na przykład filmów z wypowiedziami samego twórcy.
Kolejny projekt to Brodziak Academy mająca na celu dotarcie do młodych twórców, podzielenie się wiedzą, szkolenie i inspirowanie. Na razie główną rolę odgrywa w niej kanał na Youtube Brodziak Power, ale to dopiero pierwszy krok na długiej i pełnej pomysłów drodze.
Zobacz również: