Targi Salone del Mobile – kultowe święto designu

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu

Nie da się zaprzeczyć, że Mediolan jest ogólnoświatową stolicą mody. Znajdziemy tu ekskluzywne butiki, w których królują nazwiska, takie jak Prada, Gucci, Dolce & Gabbana, Armani i wiele innych. Wielu z nas zapomina, że Mediolan jest także kolebką wzornictwa branży wnętrzarskiej. To na Salone del Mobile kształtują się główne trendy w meblarstwie i architekturze, a produkty prezentowane na mediolańskich targach są znane i doceniane na całym świecie.

Salone Internazionale del Mobile to zdecydowanie największe i najpopularniejsze targi w świecie designu. Od 1961 roku pojawiają się tam najbardziej innowacyjne aranżacje i rozwiązania wyposażenia wnętrz, prezentowane przez kultowych producentów i luksusowe marki. To tutaj wchodzą na szczyt nazwiska, które zna dziś każdy.

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile

Historia Salone del Mobile

Zapoczątkowane w Mediolanie w 1961 roku jako narzędzie promocji włoskiego eksportu wyposażenia wnętrz i akcesoriów, Salone Internazionale del Mobile jest światowym punktem odniesienia dla sektora wyposażenia wnętrz i wzornictwa.

Wydarzenie odbywa się w kwietniu każdego roku, w Mediolanie wraz z odbywającą się co dwa lata wystawą Euroluce w latach nieparzystych oraz EuroCucina i International Bathroom Exhibition w latach parzystych, a także w parze z coroczną Międzynarodową Wystawą Akcesoriów Wyposażenia Wnętrz i Workplace 3.0.

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile

Obok tych wydarzeń odbywają się FTK (Technology For the Kitchen), impreza towarzysząca EuroCucina, oraz S.Project – wystawa poświęcona produktom designerskim oraz dekoracyjnym i technicznym rozwiązaniom wyposażenia wnętrz. Od 1998 roku targi uzupełnia SaloneSatellite, miejsce startu dla młodych projektantów i punkt odniesienia dla firm poszukujących nowych talentów.

Targi Salone del Mobile zajmują łącznie powierzchnię prawie 210 000 metrów kwadratowych na terenach targowych Rho Fiera Milano, prezentując co roku ponad 2300 najbardziej dynamicznych i kreatywnych firm z rynku światowego. 70% zwiedzających pochodzi ze 188 krajów. Odwiedza je ponad 5 000 krajowych i międzynarodowych dziennikarzy.

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile

Dodatkowo cała stolica Lombardii zamienia się w Fuori Salone, czyli targi zewnętrzne, znane także jako Milan Design Week. Wystawy i instalacje możemy zobaczyć wszędzie: w galeriach, muzeach, sklepach meblowych, na dziedzińcach historycznych pałaców, w podwórkach i warsztatach samochodowych.

Targi iSaloni odbywają się nie tylko w Mediolanie. Moskiewskie targi Saloni WorldWide, odbywające się co roku w październiku w pawilonach centrum wystawienniczego Crocus Expo, z udziałem około 300 firm włoskich i zagranicznych, zostały zapoczątkowane w 2005 roku. Wydarzenie przeszło zmianę nazwy w 2018 roku, stając się Salone del Mobile.

Targi Salone del Mobile

Salone del Mobile Milano Shanghai został uruchomiony w 2016 roku i odbywa się w listopadzie każdego roku w Centrum Wystawienniczym w Szanghaju, gdzie ponad 120 marek prezentuje wyróżniające się najnowocześniejsze kreatywne rozwiązania wyposażenia wnętrz.

Salone del Mobile 2021

59 edycja targów Salone del Mobile nie była pewna. Ze względu na sytuację związaną z pandemią, wydarzenie długo stało pod znakiem zapytania. Ale już dziś wiemy, że iSaloni odbędą się na pewno. Kolejna edycja najsłynniejszych na świecie targów designu odbędzie się w dniach 5–10 września. 59 mediolańskie spotkanie branży wnętrzarskiej napędzą „innowacje i wyjątkowość”, a specjalne wystawy tematyczne przedstawią efekt ostatnich 18 miesięcy pracy.

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile

Zupełnie nowe wydarzenie

Decyzja zapadła w następstwie wydarzeń z 23 kwietnia. Ze względu na ciągłą niepewność i brak możliwości zapewnienia organizacji eventu, Claudio Luti zrezygnował w funkcji prezesa targów. W efekcie burmistrz Mediolanu – Beppe Sala, zaapelował w mediach społecznościowych do wszystkich graczy z branży meblarskiej. Chciał, aby zebrali się i poprowadzili targi zgodnie z planem, aby wesprzeć miasto i utrzymać jego status stolicy designu. W przeciwnym razie miasto mogło stracić pozycję lidera na rzecz innych miast europejskich, które lepiej radzą sobie z wyzwaniami czekającymi organizatorów imprez masowych w najbliższym czasie.

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile

Ostatecznie wrześniową edycję Salone del Mobile 2021 przyjęto jednogłośnie. Zadecydowali o tym członkowie Federlegno Arredo (włoskiej organizacji handlu drewnem, do której należy Salone). Targi odgrywają bowiem ważną rolę w ożywieniu gospodarczym kraju. Decyzja ta kończy tygodnie niepewności na temat tegorocznej edycji wydarzenia, co w efekcie, z powodu rozbieżności pomiędzy rządem a organizatorami, doprowadziło do dymisji prezesa targów. Kto go zastąpi?

Maria Porro szefową mediolańskich targów

Funkcję prezesa targów przejmie niezwykle inspirująca postać – Maria Porro.

Maria Porro to szefowa marketingu i komunikacji Porro, kultowej włoskiej marki meblowej założonej przez jej pradziadka Giulio w 1925 roku. 38-latka jest pierwszą kobietą, która objęła tę funkcję! Na stanowisko prezeski została wybrana jednogłośnie przez zarząd Federlegno Arredo Eventi. To ona odpowie za przygotowanie jubileuszowej edycji Supersalone w dniach 5–10 września 2021 roku.

Maria Porro
Maria Porro – szefowa mediolańskich targów

Kim jest Maria Porro?

Maria Porro urodziła się w 1983 roku. Mediolańską Akademię Sztuk Pięknych ukończyła z wyróżnieniem. Po studiach skupiła się zawodowo na tatrze i sztuce. Zajmowała się też organizacją licznych wydarzeń jako projektantka, koordynatorka i kuratorka. Jako prawnuczka Giulio Porro, założyciela w 1925 roku jednej z topowych włoskich marek meblarskich, przez cały czas pozostawała w bliskich kontaktach ze światem designu.

Maria Porro
Maria Porro – szefowa mediolańskich targów

We współpracy ze swoim ojcem Lorenzo oraz ze studiem Lissoni Associati opracowywała nowe produkty. W 2014 roku oficjalnie dołączyła do Porro. Dziś obejmuje tam stanowisko dyrektorki marketingu i komunikacji. Za swoją misję przyjęła wzmacnianie międzynarodowej sieci kontaktów handlowych oraz dążenie do reprezentowania przez markę idei zrównoważonego rozwoju.

W 2019 roku została członkiem zarządu Fundacji Altagamma wspierającej włoski przemysł i kulturę. Rola pierwszej kobiety w historii przypadła jej nie tylko podczas mediolańskich targów. Od września 2020 roku Maria Porro kieruje Assarredo, włoskim stowarzyszeniem branżowym producentów mebli, gdzie również była pierwszą kobietą – prezesem. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie sukcesem Pani prezes Salone del Mobile.

Ci, których znają miliony

Mamy dla Was kilka ciekawostek ze świata mediolańskiego designu!

Czyją twórczość mogliśmy poznać dzięki targom Salone del Mobile? Komu targi pomogły w promowaniu najnowszych produktów? Kogo z polskich designerów możemy spotkać w Mediolanie? Poznajcie nazwiska, które znają miliony!

Jednym z najpopularniejszych obecnie nazwisk, które rozsławiły targi Salone del Mobile, jest Tom Dixon.

Tom Dixon

Tom Dixon to brytyjski projektant, którego marka jest reprezentowana w 90 krajach i zatrudnia ponad 100 osób na całym świecie. Specjalizując się w meblach, oświetleniu i akcesoriach, Tom Dixon posiada swoje centra w Londynie, Mediolanie, Hong Kongu, Los Angeles, Nowym Jorku, Tokio i Hangzhou. Dzięki estetyce, która jest nieodłącznie inspirowana brytyjskimi korzeniami marki, produkty są rozpoznawane i cenione na całym świecie za pionierskie wykorzystanie materiałów i technik.

Tom Dixon
Tom Dixon

Założyciel i dyrektor kreatywny Tom Dixon jest niespokojnym innowatorem, który współpracując z włoskim gigantem Cappellini, zaprojektował powszechnie cenione krzesło „S”. Na targach Salone del Mobile możemy podziwiać jego dzieła od wielu lat. Jednym z kultowych projektów jest The Restaurant.

Podczas mediolańskiego Salone del Mobile Tom Dixon w kooperacji z Caesarstone zaprezentował ponad 500 opraw świetlnych i tysiące przedmiotów, które wypełniły koncepcje czterech kuchni inspirowanym czterema żywiołami – earth, air, water, fire. W Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia (MOST) znajduje się natomiast stała ekspozycja marki Tom Dixon.

Więcej na temat Toma Dixona dowiesz się TUTAJ.

Patricia Urquiola

Kolejną osobą, którą chcemy Ci przedstawić, jest Patricia Urquiola. Projektantka jest nazywana przez światową prasę jedną najwybitniejszych przedstawicielek współczesnego wzornictwa. Jest rozchwytywana przez największych producentów nowoczesnego wyposażenia wnętrz.

Patricia Urquiola urodziła się w mieście Oviedo, położonym na terenach autonomicznej wspólnoty i prowincji Asturii w północnej Hiszpanii. Rozpoczęła studia na wydziale architektury w Madrycie i ukończyła je w Mediolanie. Uczyła się u boku Achille Castilioniego.

Patricia Urquiola
Patricia Urquiola

Na początku lat 90. rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze firmy De Padova, a następnie współpracę z włoskim mistrzem wzornictwa – Vico Magistrettim. Pozwoliło jej to na rozwój i dopracowywanie umiejętności w projektowaniu form użytkowych. W 1998 otrzymała posadę dyrektora artystycznego w firmie Moroso.

Trzy lata później założyła własną pracownię w Mediolanie. Zajmuje się architekturą, wzornictwem i instalacjami. Od tamtej pory stworzyła projekty dla marek takich jak Alessi, Bizassa, Foscarini, Louis Vuitton, Axor, Mutina, Agape, czy B&B Italia. Na targach Salone del Mobile mogliśmy podziwiać jej projekty we współpracy z Moroso.

Polacy na Salone del Mobile

Nie zapominamy też o polskich twórcach, dla których również znalazło się miejsce na mediolańskich targach Salone del Mobile. Każdego roku możemy spotkać przynajmniej kilkunastu polskich projektantów, których dzieła są podziwiane i doceniane przez przybywających z całego świata. Wśród słynnych nazwisk pojawili się m. in. Aleksandra Gaca, Maria Jeglińska, Kosmos Project, Kristoff, Lorens, Malafor, Paged oraz wielokrotny laureat Red Dot Awards Oskar Zieta.

Paged na targach Salone del Mobile
Paged na targach Salone del Mobile

Wydarzenia towarzyszące

Salone del Mobile to niejedyne atrakcje związane ze światem designu, których możemy doświadczyć w tym czasie. Mediolańskie organizacje znane jako Fuorisalone organizują w tych samych dniach Milan Design Week. Na ulicach miasta zostaną wydzielone dystrykty, w których będzie można wejść w świat designu. Wśród nich znajdują się Brera Design District i Tortona Design District. Jak same nazwy mówią, wystawy te zlokalizowane są w dzielnicach Brera i Tortona.

Brera Design District
Brera Design District 2018

Brera to historyczne centrum Mediolanu. Od czasu swojej pierwszej edycji w 2010 roku rozrosła się do 497 wystawców, przyciągając około 400 000 odwiedzających. W ciągu tygodnia sklepy, salony wystawowe, studia, a nawet mieszkania w dzielnicy są przejmowane przez wystawców, a lokalne firmy organizują specjalne wydarzenia i pokazy.

Wystawy będą celebrować design jako promotora innowacji, wynik ciągłych badań w celu pogodzenia w inteligentny i zrównoważony sposób interakcji między rzeczami, ludźmi i przestrzeniami (zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi) oraz z licznymi powtarzającymi się wartościami, w tym zobowiązaniem do stosowania innowacyjnych materiałów, wykorzystania sztucznej inteligencji, poszanowania środowiska z rozwojem i badaniami nad systemem dla coraz bardziej okrągłej gospodarki.

Zona Tortona - wystawa marki Moooi
Zona Tortona – wystawa marki Moooi

Serdecznie zapraszamy na targi Salone del Mobile po niepowtarzalne emocje! Gwarantujemy, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie designu będzie niezwykłym doświadczeniem.


Zobacz również:

Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu
Targi Salone del Mobile - kultowe święto designu