Wybierając nowy telewizor, jedną z najważniejszych kwestii, którym należy się uważnie przyjrzeć, jest jakość obrazu. Zależy ona od kilku czynników, z których kluczowe to rodzaj matrycy oraz technologie optymalizacji obrazu. Mówiąc o matrycy, musimy rozumieć dokładnie, jaki mamy wybór. Na rynku najwięcej jest telewizorów LED, pojawiają się jednak też inne sformułowania, takie jak QLED, NanoCell, OLED. To zwykle droższe, bardziej zaawansowane modele. Dlaczego OLED to najdroższe rozwiązanie, a użytkownicy często dokonują wyboru między QLED a NanoCell? Pora odpowiedzieć na te pytania!
Telewizor z dobrym obrazem: LED, QLED, NanoCell, OLED
Nie można precyzyjnie wyjaśnić, czym jest NanoCell, jeśli nie rozpatrzymy tej technologii w kontekście innych. Zaczynając od początku: jednym z najważniejszych elementów telewizora jest matryca – to ona wpływa na to, co widzimy na ekranie. W zależności od jej typu wyróżniamy telewizory LED i OLED, a także telewizory zwane LED premium, czyli QLED i NanoCell. Czym się różnią?
W telewizorach LED (LED – light emitting diode) za podświetlenie matrycy odpowiadają diody emitujące światło. Tę obecną od lat na rynku technologię czołowi producenci postanowili dopracować. I tak powstały telewizory QLED (Samsung) i NanoCell (LG). Dlaczego? To wyjście naprzeciw najbardziej wymagającym użytkownikom, dla których jakość barw i odwzorowanie detali mają ogromne znaczenie. Wraz z tym, jak przekątna telewizorów rosła, rosły również oczekiwania co do jakości obrazu i naturalności kolorów. Nic dziwnego, że telewizory QLED i NanoCell są chętnie wybierane! Zanim przyjrzymy się bliżej NanoCell, pora jeszcze wspomnieć o OLED.
W odróżnieniu od QLED i NanoCell, zwanych również „LED na sterydach”, OLED to rewolucja! Matryca składa się z diod będących źródłem światła – samoświecących pikseli (OLED – orgnic light emitting diode), nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Telewizory OLED są najdroższe, ale oferują przy tym doskonałą, głęboką czerń, przejrzystą biel i nieskończony kontrast, precyzyjnie oddający wszystkie półtony barw.
QLED i NanoCell to rozwiązania tańsze – zwłaszcza jeśli mówimy o większych telewizorach.
Co to jest NanoCell i czy warto wybrać taki telewizor?
Gdy wiemy już, co kryje się za konkretnymi pojęciami pojawiającymi się w specyfikacjach technicznych, pora przyjrzeć się technologii NanoCell. To autorskie rozwiązanie marki LG, konkurujące z QLED Samsunga. NanoCell wykorzystuje nanocząsteczki różnej wielkości do filtrowania i oczyszczania wiązki światła, by otrzymać jasne, nasycone, czyste kolory.
Warto również wspomnieć, że w telewizorach NanoCell mamy większą swobodę postrzegania kolorów nawet wtedy, gdy nie siedzimy naprzeciw ekranu. Sprawdza się to zwłaszcza przy wspólnym oglądaniu filmów lub meczów z rodziną, lub przyjaciółmi. Odpowiada za to technologia Nano Accuracy.
Jaki budżet trzeba założyć, by kupić telewizor NanoCell? Model 50- lub 55- calowy kupimy w przedziale między 2000 a 3000 zł. Jak na tak dopracowaną technologie, jest to inwestycja warta uwagi! Dla porównania, ceny telewizorów OLED o podobnej przekątnej mogą wynosić nawet dwa razy tyle.
Telewizory LG w sklepie MediaMarkt cieszą się dużą popularnością i zbierają pozytywne recenzje. Szukając nowego sprzętu, warto postawić na urządzenia NanoCell. To dopracowane sprzęty z szeregiem zastosowanych technologii optymalizacji obrazu, które pozwolą cieszyć się feerią barw za każdym razem, gdy włączamy ulubiony film, program lub transmisję sportową.
Zobacz również: Falectra – pierwszy polski motocykl elektryczny | Loca Bikes, czyli stwórz swój własny rower