Każdy dom to unikalna historia przestrzeni towarzyszącej mieszkańcom przez lata, a nierzadko i pokolenia. Wraz z upływem czasu potrzeby właścicieli ulegają jednak pewnym zmianom. Czy budynek może za nimi nadążyć? Projekt zrealizowany przez OSOM group dowodzi, że tak! Dzięki zespołowi pod kierownictwem Katarzyny Miller dom w Łodzi zyskał nowe życie. Kompleksowa metamorfoza objęła zarówno wnętrza, jak i samą bryłę. Dziś budynek harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością. Efekty sfotografował Adam Dziąg.
Przebudowa istniejących przestrzeni – ekologia, tożsamość i poczucie ciągłości
Coraz częściej w dyskusjach dotyczących przyszłości architektury pojawia się pytanie, czy w obliczu kryzysu klimatycznego, powinniśmy wciąż stawiać nowe budynki. Jedną z rozważanych alternatyw jest adaptacja istniejących przestrzeni do nowych potrzeb. O zmianie myślenia świadczy fakt, że w 2021 roku jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych – Nagrodę Pritzkera – otrzymał duet Lacaton i Vassal – właśnie za przebudowę jednego z francuskich osiedli. Idea, aby zamiast burzyć i stawiać od nowa, nadawać drugie życie istniejącym budynkom, jest również bliska pracowni OSOM group.
Dom w Łodzi przeszedł kompleksową metamorfozę, zrealizowaną pod kierownictwem Katarzyny Miller. Jak podkreśla architektka, decyzja o przebudowie to nie tylko sposób na zmniejszenie kosztu ekologicznego, ale też droga do tego, aby zachować ciągłość historii i tożsamości. Proces modernizacji sprawił, że dom, który towarzyszył właścicielom przez wiele lat, wciąż ma szansę skutecznie odpowiadać na ich potrzeby. Jednocześnie udało się ocalić urok i charakter budynku, z którym związanych jest mnóstwo wspomnień. A nowy rozdział pozwoli inwestorom stworzyć w tym miejscu kolejne piękne doświadczenia.
Dom w Łodzi – dialog tradycji z nowoczesnością
Praca nad metamorfozą domu w Łodzi obejmowała przebudowę wraz z projektem i realizacją wnętrz oraz elewacji. Kompleksowe zlecenie pozwoliło pracowni OSOM group stworzyć spójną i nowoczesną całość, która harmonijnie łączy przeszłość z innowacyjnością. Charakterystyczną bryłę domu uzupełniono o ażurowe zadaszenie okalające całość. Drapieżny akcent horyzontalny nadał budynkowi nowoczesnego sznytu, podobnie jak odświeżenie elewacji, na której spotkały się dwa kontrastujące ze sobą materiały.
Przebudowa pomogła wizualnie uporządkować całą bryłę i nadać jej minimalistycznego charakteru. Osiągnięcie takiego efektu udało się m.in. dzięki zastąpieniu niewielkiego balkonu przemyślaną aranżacją stref przydomowych. Jednym z założeń metamorfozy było również powiększenie okien. W rezultacie powstał nowoczesny budynek z rozległymi przeszkleniami, które pozwalają domownikom w pełni cieszyć się zielonym otoczeniem domu. Nasycone światłem wnętrza zostały urządzone w duchu ciepłej, subtelnej i nowoczesnej elegancji.
Metamorfoza domu w konstrukcji drewnianej – logistyka inwestycji
Dzięki temu, że dom został wykonany w konstrukcji drewnianej, cały proces przebudowy przebiegał wyjątkowo szybko. Specyfika surowca pozwalała na dynamiczną reakcję na wyzwania konstrukcyjne, a także efektywne zarządzanie poszczególnymi etapami pracy. Dobra logistyka oraz duże zaangażowanie wszystkich wykonawców sprawiły, że mimo skali i złożoności projektu, realizację udało się ukończyć w niecałe dwa lata.
Przeprowadzane przez OSOM group metamorfozy to coś więcej niż techniczna modernizacja. To wieloaspektowy proces, który pozwala odzyskać harmonię, spokój i wygodę, bez straty na poczuciu ciągłości i zakorzenienia. W efekcie mieszkańcy mogą cieszyć się dobrostanem, jaki daje życie w przestrzeni idealnie dostosowanej do indywidualnych potrzeb i wymagań. Podobnie jak dom w Łodzi, każdy budynek ma potencjał na drugie życie – wystarczy go dostrzec i umiejętnie wykorzystać.
Projekt: OSOM group
Zdjęcia: Adam Dziąg
Zobacz również:
- Widoki, które zapierają dech! Dom Loop – mieszkać w harmonii z naturą
- 270-metrowy dom przy bagnach. Dlaczego tak wyjątkowy projekt powstanie w Kukułowie?