Studio NEUHÄUSL HUNAL stworzyło projekt nowoczesnego bistra, w którym sztuka kulinarna przeniesie Cię w zupełnie nowy wymiar. Przed Tobą projekt The Eatery.
Czeskie bistro The Eatery
Praskie bistro The Eatery to ciekawe podejście do tematyki kulinarnej. Architektura tworzy tu scenę dla spektaklu, w którym główną rolę gra wykwintna kuchnia. Kluczowe zasady sztuki architektonicznej – racjonalność, kontrast, umiar, przejrzystość i nowoczesna interpretacja czeskiej klasyki idą w parze z gastronomiczną filozofią tego eleganckiego lokalu.
Układ i obsługa
Niewielką przestrzeń restauracji wypełniają ciągi tapicerowanych ławek. Serce lokalu stanowi otwarta kuchnia otoczona wysokimi siedzeniami. Goście mogą z nich obserwować proces przygotowania posiłków i rozmawiać z kucharzami. Tuż przed wejściem znajduje się wydzielona strefa, w której pracują kelnerzy. Półprzezroczysta ściana oddziela piwniczkę z winami od szatni. Układ pomieszczenia pozwala na dobrą organizację obsługi klientów.
Materiały
Nietypowe wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów tworzy w lokalu niekonwencjonalny kontekst. Wyeksponowane żelbetowe konstrukcje nośne są najbardziej rzucającym się w oczy, dominującym elementem wnętrza. Starannie dobrane meble sąsiadują z niewykończonymi płytami z surowej wełny drzewnej. Te ostatnie nawiązują do kamiennej okładziny na elewacji frontowej budynku, a jednocześnie poprawiają akustykę pomieszczenia.
Zwykłe, betonowe pustaki ułożone w pionowe stosy tworzą siatkę ścianek działowych. Białe płytki ceramiczne i stal nierdzewna w części kuchennej kontrastują z prostą surowością miejsc dla gości. Celowo niewykończone ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych w korytarzu stanowią nieco szokujące przejście do czarno-białego minimalizmu toalet.
Oświetlenie
W lokalu kilka rodzajów oświetlenia tworzy różnego rodzaju strefy. Nad stołami dla gości światło zapewniają lampy o ciepłej barwie. Obszar kuchni oświetla mocne i zimne światło podkreślając higieniczny i techniczny charakter tego miejsca. Korytarze i toalety oświetlone są rozproszonym światłem kontrastującym z fakturą powierzchni. W winiarni światło jest bardziej łagodne i kolorowe, ozdabiając i ożywiając tamtejszą przestrzeń.
Podsumowanie
Bistro znajduje się na parterze budynku administracyjnego z lat 90-tych. Co zabawne, pierwotnie w tym lokalu mieścił się sklep z dekoracjami wnętrz. W trakcie projektowania studio skupiło się na zachowaniu ścisłej prostoty tego miejsca. Idealna współpraca z przyszłymi użytkownikami The Eatery zaowocowała wspaniałym rezultatem.
Pracownia NEUHÄUSL HUNAL
NEUHÄUSL HUNAL to studio założone przez dwóch architektów – Davida Neuhausla i Mateja Hunala. W swojej pracy kierują się nieskrępowaną wyobraźnią, wykraczając poza formalne ramy architektury. Pracują nad projektami wnętrz, budynków i przestrzeni miejskich, wszędzie starając się odcisnąć indywidualne piętno.
Zdjęcia: Studio Flusser
Zobacz również: Loving Bistro Letná | Hikari KOI Sushi na Sadybie