Ikona Nowego Jorku – Times Square, to miejsce, znane z widzenia przez większość ludzi na całym świecie. Nawet jeżeli nie byli tam osobiście, to widzieli ten plac w jednym z setek filmów czy serwisów informacyjnych. W dzisiejszym artykule proponujemy spacer po tym fascynującym miejscu.
Nowy Jork – “Wielkie Jabłko” czy “Miasto, które nigdy nie śpi” – jest z pewnością jedną z najbardziej znanych i znaczących metropolii świata. Swoimi zabytkami i miejscami wartymi odwiedzenia to miejsce mogłoby obdzielić kilka mniejszych państw. Kiedy wyobrażamy sobie słynne Gotham na myśl przychodzi nam Statua Wolności, Empire State Building, Central Park i oczywiście leżąca w sercu Nowego Jorku Times Square.
Historia Times Square
Historia Times Square zaczyna się wraz z przybyciem pierwszych osadników holenderskich, którzy zasiedlali wyspę Manhattan. W miejscu dzisiejszego placu zbiegały się trzy strumienie, przy których powstała osada Grote Kil. Jej mieszkańcy znani byli z produkcji powozów konnych.
Na koń!
Wraz z upływem czasu miejsce zmieniało właścicieli. W okresie Rewolucji Amerykańskiej teren należał do Johna Morina Scotta, generała nowojorskiej milicji, który służył pod dowództwem Jerzego Waszyngtona, potem przeszedł w ręce Johna Jakoba Astora (znanego przedsiębiorcy na rynku nieruchomości), aż wreszcie trafił do Williama Henry’ego Vanderbilta – kolejnego z pionierów amerykańskiego kapitalizmu.
W tym czasie teren obecnego Times Square słynął już jako centrum produkcji powozów. Z tego też powodu został nazwany LongAcre Square – na cześć swojego londyńskiego odpowiednika, w którym produkowano te pojazdy. Vanderbilt stworzył tu również Amerykańską Giełdę Koni, która przetrwała do roku 1910.
Wraz z rozwojem miasta zmieniała się też okolica Long Acre. Powstawał transport publiczny, pojawiła się elektryczność. Pojawił się pierwszy teatr (Olympia), restauracje i zasilane prądem reklamy.
Nadchodzi The New York Times
W 1905 roku zaczyna się prawdziwa historia nowożytna tego miejsca. Wydawca gazety The New York Times – Adolph S. Ochs – zakupił wąski budynek leżący przy placu, gdzie przeniósł swoją siedzibę. Jednocześnie przekonał władze miasta do budowy stacji metra w pobliżu. Od tamtego momentu plac zyskał nowe miano – stał się znany jako Times Square.
„Dobry adres” i świat teatru
Po Pierwszej Wojnie Światowej Times Square przeżywała gwałtowny rozwój przyciągając kolejne teatry, kawiarnie i restauracje. Jednocześnie na budynkach przy placu pojawiało się coraz więcej reklam. Ceny nieruchomości szybowały, mieszkanie tu stało się oznaką prestiżu – rozumieli to Charlie Chaplin czy Fred Astaire.
W latach Wielkiego Kryzysu miejsce, jak wiele innych, bardzo podupadło. Miejsce drogich teatrów zajęły tanie wodewile i domy publiczne, a okolica stała się niebezpieczna. Zakończenie Drugiej Wojny Światowej jest ważną datą w historii placu – w tym dniu na Times Square zebrał się dwumilionowy tłum świętujący zwycięstwo.
Powojenny kryzys…
Niestety, kolejny kryzys nadszedł w latach 1960-1990. Miasto stało się bardzo niebezpiecznym miejscem, a na Times Square ponownie gromadzili się wszelkiego rodzaju przestępcy i tłumy bezrobotnych. Kwitł handel narkotykami i prostytucja, plac zapełniły tanie spelunki i kina porno. Rocznie na samym tylko Times Square popełniano ponad 2300 przestępstw.
…i odrodzenie
Na szczęście połowa lat dziewięćdziesiątych przyniosła kolejne odrodzenie. Burmistrz Rudolph Giuliani wprowadził szereg zmian, które zmniejszyły przestępczość i rozkręciły gospodarkę. Od tamtego czasu Times Square odzyskał blask i ponownie zapełnił się hotelami, restauracjami, ekskluzywnymi sklepami i oczywiście setkami elektronicznych reklam generującymi miliony dolarów zysk.
Czym żyje Times Square?
Nowojorczycy nadali Times Square “skromny” przydomek Głównego Skrzyżowania Świata (Crossroad of the World). Nie ma w tym zbyt wiele przesady – dziennie to miejsce odwiedza około 360 tysięcy gości, więcej niż wynosi liczba mieszkańców Bydgoszczy. W ciągu roku daje to imponujący wynik 131 milionów turystów i mieszkańców miasta i plasuje Times Square na drugim miejscu (po Las Vegas Strip) wśród najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych.
Znając Times Square tylko ze zdjęć i filmów wydawać by się mogło, że nie jest to rozległe miejsce. Nic bardziej mylnego. Plac ma kształt dwóch połączonych trójkątów i zajmuje powierzchnię pięciu przecznic na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej Alei. Wokół niego wznoszą się słynne wieżowce wypełnione sklepami, teatrami i hotelami. A to, co przyciąga turystów najbardziej, to setki kolorowych, elektronicznych reklam umieszczonych na ścianach i tworzących klimat tego miejsca.
Reklamowy raj
Pisząc o reklamach, nie sposób wspomnieć o najsłynniejszych z nich. Chyba najbardziej znaną jest tablica reklamowa Coca-Coli umieszczona na budynku przy Two Times Square. Jej obecna wersja ma ponad 20 metrów wysokości i 13 szerokości. Obecna wersja powstała w 2017 roku, jest oczywiście całkowicie skomputeryzowana, a dodatkowo znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa. Warto dodać, że Coca-Cola wynajmuje to miejsce reklamowe od lat 20-tych XX wieku.
Kolejna charakterystyczna tablica reklamowa należy do NASDAQ, ma zakrzywiony kształt i wysokość siedmiu pięter. Jej wyprodukowanie kosztowało ponad 37 milionów dolarów. Rywalizuje z nią ogromna powierzchnia reklamowa Samsunga umieszczona pod tablicą Coca-Coli. W najbardziej rozpoznawalnej części Times Square, wprost pod słynną kulą sygnalizującą nadejście Nowego Roku, swoją reklamę umieściła Toshiba.
Przychody z reklam na Times Square są ogromne, liczone w miliardach dolarów rocznie. Warto wspomnieć, że dawny budynek redakcji The New York Times stoi obecnie w większości pusty. Jego właściciel traktuje go jako słup reklamowy i to nie byle jaki – dochód z tablic reklamowych umieszczonych na jego ścianach osiąga ćwierć miliona dolarów miesięcznie. Jeżeli ktoś miałby jednak ochotę zareklamować swój produkt na najsłynniejszym placu Nowego Jorku, to może to zrobić już za około 170 dolarów na godzinę.
Miasto Nowy Jork do tego stopnia dba o wizerunek Times Square, że wydało specjalne prawo budowlane. Zgodnie z nim właściciele budynków na placu mają obowiązek zainstalować na nich odpowiednią liczbę świecących tablic reklamowych. Przynosi to odpowiedni skutek – światła budynków z tego obszaru widoczne są nawet z kosmosu.
Do jedzenia, do kupienia…
W otaczających plac wieżowcach mieści się wiele kultowych kawiarni, sklepów i oferujących nocleg hoteli. Samych restauracji jest w okolicy ponad sto, w tym Hard Rock Cafe, Planet Hollywood czy obracający się lokal Marriott Marquis, z którego można podziwiać zmieniającą się panoramę miasta. Z kolei restauracja o swojsko brzmiącej nazwie Smith&Wolensky przynosi rocznie wielkie pieniądze – ponad 25 milionów dolarów dochodu i plasuje się na trzecim miejscu w USA.
Wśród najbardziej znanych sklepów znajduje się gigantyczny ToysRUs z zabawkami. W lokalu umieszczono osiemnastometrowy diabelski młyn i dwupiętrowy dom dla lalek. Ze względu na ogromną liczbę atrakcji do obejrzenia, klienci mogą wykupić tu wycieczki z przewodnikiem.
Legendarną atrakcją Times Square jest kiosk TKTS o bardzo charakterystycznym kształcie. Można w nim kupić bilety w obniżonej cenie na spektakle w dziesiątkach teatrów z Broadwayu i reszty Nowego Jorku.
Dodatkowe atrakcje
Na Times Square znajdują się również siedziby kompanii telewizyjnych. Swoje studio ma tutaj MTV, NBC, a także ABC News, skąd emitowany na żywo jest bardzo popularny program “Good Morning America”.
Wśród setek kolejnych atrakcji warto wymienić instalację artystyczną audio autorstwa kompozytora Maxa Neuhausa. Emituje ona charakterystyczny dźwięk, który zdaje się dobiegać z każdego miejsca. Stanowi on tło dla występów licznych artystów ulicznych, w tym słynnego, ubranego w same majtki “Nagiego Kowboja” (naked cowboy).
Nowy Rok na Times Square
Jednak tym, co przyciąga najwięcej turystów z całego świata i samych nowojorczyków jest Sylwester, zegar zapowiadający nadejście Nowego Roku i Noworoczna Kula. Każdego 31 grudnia kula umieszczona na słupie na wieżowcu opada odliczając czas do rozpoczęcia kolejnego roku. Wydarzenie ogląda na żywo średnio milion zgromadzonych ludzi, a dalsze 100 milionów śledzi je w mediach. Każdy z nich czeka w napięciu na wybicie północy i tradycyjne fajerwerki.
Kula zbudowana jest z małych kryształków podświetlonych 32 tysiącami diód LED. Może emitować światło w 16 milionach kolorów, a jej producentem jest firma Waterford Crystal. Co ciekawe, nie pochodzi ona z Ameryki lecz z Irlandii.
Ceremonia noworocznego opuszczania kuli (New Year’s Eve Ball Drop) po raz pierwszy miała miejsce w 1907 roku i do tej pory nie odbyła się tylko dwa razy. Było to w czasie wojny, w latach 1942-1943 i wiązało się z koniecznością zaciemnienia miasta. W roku 2020 kulę opuszczono bez udziału widzów ze względu na panującą pandemię covid-19.
To tylko mały wycinek atrakcji jakie czekają na każdego turystę odwiedzającego słynną Times Square. Jeżeli odwiedzicie USA i będziecie chcieli podziwiać nocny, rozświetlony Nowy Jork, to nie zapomnijcie skierować swoich kroków do tego legendarnego miejsca.
Zobacz również: