Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma

Kierunki rozwoju branży tekstylnej wyznaczane w prognozach Heimtextil Trends 2021/2022 mówią o wyzwaniach jakie przynosi nam globalny kryzys klimatyczny. Zrównoważony rozwój jest jednym z najistotniejszych obszarów innowacji w świecie tekstyliów. Aby unikać wykorzystywania plastiku, Dekoma podąża w tym kierunku proponując tkaniny z tekstylnego recyklingu: Wool i Como.

Tkaniny z tekstylnego recyklingu

Nie tylko producenci odzieży poszukują ekologicznych rozwiązań. Kierunki o których mowa w Heimtextil Trends: recykling istniejących tekstyliów i materiałów, poszukiwanie nowych, naturalnych źródeł surowców do produkcji tkanin, wydłużanie cyklu ich życia czy naprawianie coraz częściej obecne są także w sferze tkanin obiciowych i dekoracyjnych. Przyszedł czas na tkaniny z tekstylnego recyklingu!

Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Dekoma – Wool

Trzecie życie wełny

Wool łączy niezaprzeczalne walory użytkowe tkanin wełnianych z recyklingowym rodowodem i przyjaznym dla środowiska procesem produkcji z którego wyeliminowano farbowanie. 75% przędzy wełnianej wykorzystywanej do produkcji Wool pochodzi z recyklingu resztek poprzemysłowych z produkcji dzianin i tkanin odzieżowych.

Resztki te na pierwszym etapie produkcji są poddawane segregacji pod względem składu i koloru oraz oczyszczane. Pozyskany surowiec pierze się, suszy i prasuje w masywne bloki (300-500 kg). Kolejny etap to kilkukrotne rozrywanie sprasowanych włókien w celu wyrównania ich długości i ponowne prasowanie.

Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Dekoma – Wool

Następnie wełna jest kilkukrotnie gręplowana, mieszana, by uzyskać określone kolory włókien i przędzie się z niej nici. Z nich tkana jest surowa tkanina, która finalnie poddawana jest wykończeniu. W efekcie z poprzemysłowych resztek powstaje nowa tekstylna jakość: naturalna, ciepła, funkcjonalna i trwała. WOOL, mimo tego, że nie poddawany dodatkowemu barwieniu, zwraca uwagę swoją szeroką gamą kolorów: od tych klasycznych, stonowanych, po żywe i soczyste.

Wool ma wszystkie zalety tkanin wełnianych. Powstaje z odnawialnego, naturalnego surowca. Zależnie od warunków panujących w otoczeniu absorbuje lub oddaje wilgoć, co wpływa pozytywnie na mikroklimat we wnętrzu. Jest naturalnie ognioodporny – bez potrzeby stosowania dodatkowych impregnatów – i przechodzi test papierosa i zapałki według brytyjskich standardów trudnopalności.

Wreszcie chroni nasze zdrowie, gdyż wełniane tkaniny nie są przyjaznym środowiskiem dla mikroorganizmów, takich jak bakterie czy roztocza. Ta szlachetna, gęsto tkana tkanina rekomendowana jest przede wszystkim do zastosowań tapicerskich, ale istnieje też możliwość korzystania z niej jako tkaniny dekoracyjnej. Warto podkreślić, że obecnie to jedna z najpopularniejszych tkanin wełnianych w ofercie Dekomy, chętnie stosowana przez wielu producentów mebli, tapicerów i dekoratorów.

Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Dekoma – Wool

T-shirty na ratunek planecie

Podobny rodowód ma wprowadzona w 2020 roku do kolekcji Dekomy tkanina obiciowa Como o charakterystycznym, gładkim płóciennym splocie. Jest wykonana z bawełny – w jej przypadku jednak istotny jest fakt, że jest to bawełna pochodząca z odzysku – barwione włókna, pozyskane z odpadów tkanin i dzianin produkowanych na potrzeby produkcji odzieży: głównie z odpadów powstających przy szyciu bawełnianych t-shirtów. Takie wykorzystanie surowca przynosi ogromne korzyści pro-środowiskowe: proces farbowania nie należy do przyjaznych środowisku (duże zużycie wody i ryzyko jej zanieczyszczenia) i wymaga stosowania substancji pochodzenia chemicznego.

Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Como
Dekoma – Como

Ponadto tekstylne odpady (których rokrocznie powstaje na świecie miliony ton) nie trafiają na wysypiska. Rezygnacja z farbowania jest też opłacalna dla producentów i klientów – proces barwienia bawełny jest bardzo kosztowny, w tym wypadku nie ma potrzeby, żeby go stosować. Wreszcie wykorzystanie bawełnianych odpadów to znacząca oszczędność innych zasobów. Uprawa bawełny również wymaga dużej ilości wody, a także nawozów, substancji chemicznych i paliwa, ponadto – jako że producenci bawełny to kraje Dalekiego Wschodu, obu Ameryk i Egipt – ograniczamy zużycie paliwa i zanieczyszczenia z transportu morskiego.

Proces produkcji Como jest bardzo podobny do procesu produkcji Wool. Odpady tekstylne trafiają do przędzalni gdzie są segregowane ze względu na swój kolor i badane pod kątem składu. Następnie ścinki są rozrywane na włókna – jest to proces czysto mechaniczny, bez użycia jakiegokolwiek środka chemicznego. Włókna są mielone i rozdzierane, a następnie mieszane z niewielką ilością barwionego poliestru i akrylu w celu osiągnięcia właściwego odcienia oraz wytrzymałości przędzy. Następnie włókna są gręplowane, a w dalszej kolejności prasowane w bloki, które trafiają do przędzarki, gdzie zyskują formę nici.

Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Dekoma – Wool

Ogromnym atutem tej technologii jest to, że, poza położeniem większego nacisku na wstępne etapy przygotowania surowca, nie różni się niczym od przędzenia zwykłej bawełny. Potencjalnie więc wszyscy producenci tkanin bawełnianych mogą wykorzystywać bawełnę z recyklingu bez ogromnych inwestycji w park maszynowy.

Como najlepiej sprawdzi się jako tapicerka. Ze względu na swój płócienny splot polecana jest na meble o prostych kształtach i geometryczne poduchy. Paleta kolorystyczna Como to 24 kolory. Warto wśród nich zwrócić uwagę na złamane biele, kremy, beże i jasne brązy nawiązujące do aktualnych wnętrzarskich trendów. Como uosabia współczesny luksus wyrażający się w świadomym wyborze produktów, możliwości kontaktu z naturalnymi materiałami, trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Marka Dekoma

Dekoma jest jednym z największych dystrybutorów tkanin meblowych, dekoracyjnych, tapet, dywanów i dodatków tapicerskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Marka oferuje produkty do użytku domowego, kontraktowego i zastosowań specjalnych w ponad 20 krajach.

Zobacz również: Trendy w świecie tekstyliów | Tkaniny dekoracyjne

Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Tkaniny z tekstylnego recyklingu od marki Dekoma - Wool
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter