Tom Dixon – sylwetka brytyjskego projektanta i wizjonera

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Beat Pendant

Rozpoczynał od poszukiwań niecodziennych elementów na skupiskach złomu. Hobbystycznie tworzył z nich meble, które od samego początku zachwycały szerokie grono odbiorców. Dziś jego minimalistyczną formę i futurystyczne spojrzenie na wzornictwo możemy podziwiać w takich miejscach jak: Victoria and Albert Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Centre Georges Pompidou w Paryżu. Przed Tobą jedyny i niepowtarzalny – Tom Dixon.

Tom Dixon – genialny samouk

Tom Dixon urodził się w Tunezji. W 1963 roku wyemigrował do Anglii, aby móc rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach z ceramiki i malarstwa w londyńskiej szkole Chelsea of Art. Po roku jednak niespełniony artysta porzucił naukę, aby oddać się grze na basie w zespole rockowym Funkapolitan. W ten sposób zarabiał na życie, ale zainteresowanie designem nie opuściło Dixona.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner
Tom Dixon – brytyjski projektant i wizjoner

W wolnych chwilach przeszukiwał skupiska złomu i znajdował tam materiały do swoich eksperymentów. Początkowo były to proste konstrukcje z drobnych elementów, takich jak łyżki i patelnie. Naprawiał również silniki samochodowe, dzięki czemu uczył się spawania metalowych części – stało się to później jego znakiem rozpoznawczym.

Projekty Toma Dixona cieszyły się dużym uznaniem w jego undergroundowym środowisku. Znajomi zachwycali się projektami i coraz częściej wyrażali chęć ich nabycia. Artysta wykorzystał tę sytuację, zakładając sklep i studio Space – miejsce, w którym projektanci mogli współpracować i motywować się wzajemnie. Sam Dixon inspirację czerpał od największych inżynierów, między innymi Gustave Eiffela i Buckministera Fullera.

Sukces siedział na krześle

Pod koniec lat 80-tych zgłosiła się do niego włoska Marka Cappellini z propozycją kupienia dwóch – dziś już kultowych – projektów krzeseł Dixona. S Chair, krzesło stworzone na podstawie rysunku kurczaka i wyplatane ze słomy oraz Pylon Chair, zespawane ze stalowych drutów, dały mu sławę. Świat luksusowego wzornictwa stanął przed artystą otworem. Dziś krzesło S stanowi jeden ze stałych elementów kolekcji MoMa w Nowym Jorku.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - S Chair
S Chair

Talent, o którym usłyszał świat

W 1998 roku Tom Dixon otrzymał ofertę od firmy Habitat, produkującej meble i akcesoria domowe. Został szefem zespołu projektowego, a następnie dyrektorem kreatywnym. Jego zadaniem było unowocześnienie marki.

Kierując się swoim nowatorskim i niecodziennym spojrzeniem na design, zaprosił do współpracy braci Bouroullec i Marca Newsona. Wznowili razem produkcję ikonicznych mebli Vernera Pantona i Ettore’a Sottsasa. Niedługo później designer podjął współpracę z marką Alvaro Alto Artek. Nie poprzestawał jednak na pracy grupowej.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Bird Chaise
Bird Chaise

Tom Dixon – wizja, design, przyszłość

W tym samym czasie projektował także pod własnym szyldem. W 2001 roku założył markę Tom Dixon z siedzibą w Londynie. Do dziś specjalizuje się w projektowaniu oświetlenia, mebli i akcesoriów do wnętrz. Jego projekty podbijają wnętrza najmodniejszych barów i hoteli na całym świecie.

Artysta regularnie prezentuje je na targach Salone Internationale del Mobile w Mediolanie, na London Design Festiwal i Maison et Objet w Paryżu. Nowoczesne technologie Dixona, eksperymenty z materiałami i niecodziennie wzornictwo zostało docenione w 2000 roku, gdy projektant otrzymał Order Imperium Brytyjskiego nadany przez Królową Elżbietę II.

Oświetlenie projektu Toma Dixona

Kolekcje lamp Toma Dixona są niewątpliwie jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Nietuzinkowe kształty, oryginalne materiały, inspiracja kulturą wschodnią – to tylko niektóre wyrażenia, których możemy użyć, opowiadając o osiągnięciach projektanta. Jedno jest pewne – Tom Dixon oświetlił sobie drogę na szczyt ikon światowego designu.

Mirror Ball

Kolekcja Mirror Ball jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji autorstwa Toma Dixona. Wykonane z metalu lampy zostały zainspirowane kształtem i błyskiem kul dyskotekowych oraz hełmów kosmicznych. Trzeba przyznać, że połączenie to jest dość nietypowe. Zaczynamy je rozumieć, dopiero gdy zobaczymy, jak lampy prezentują się we wnętrzu.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Mirror Ball
Mirror Ball

Copper Shade

Kolekcja miedzianych lamp Copper Shade zapoczątkowała modę na połączenie miedzi i złota we wnętrzach. Jest to odwołanie do artystycznych „korzeni” projektanta i początków jego kariery.

Void

Seria lamp Void nawiązuje swoim kształtem i kolorystyką do medali olimpijskich. Stworzone są z trzech rodzajów metalu – miedzi, mosiądzu i stali. Co ciekawe, proces polerowania w projektach Toma Dixona zawsze odbywa się ręcznie.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Stone Wall Light
Stone Wall Light

Beat Light

Zdecydowanie jedna z najciekawszych serii Toma Dixona. Lampy inspirowane mosiężnymi garnkami i dzbankami, wykonywane są przez lokalnych rzemieślników z północy Indii. Do złudzenia przypominają naczynia do nabierania wody. Są jedną z najbardziej ikonicznych kolekcji oświetleniowych na skalę światową.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Beat Pendant
Beat Pendant

Meble projektu Toma Dixona

Tom Dixon zyskał sławę dzięki dwóm nietypowym projektom krzeseł. Jego meble stanowią wizjonerską podstawę dla wielu twórców, są inspiracją dla artystów w każdej dziedzinie. Projektant zaskakuje swoich odbiorców każdym nowym dziełem. Poznajcie kilka z nich, według nas najbardziej niecodziennych I spektakularnych.

Szezlong Bird

To jeden z pierwszych projektów w roku 1990 ze stali ocynkowanej, który znalazł się w sklepie Toma Dixona. Dzięki szynie poprowadzonej przez całą długość mebla, na krześle można się kołysać.

Wieszak Peg Coat

Wieszak o zdecydowanie niecodziennym designie, zamiast tradycyjnych haków ma okrągłe, płaskie dyski w 4 różnych rozmiarach. Cała kolekcja Peg została zainspirowana minimalistyczną japońską architekturą.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Peg Coat
Peg Coat

Stół Pylon

Jeden z najpopularniejszych projektów Toma Dixona we współpracy z marką Cappellini. Obecnie produkowany na skalę masową stół Pylon jest doskonałym dowodem na innowacyjność i wszechstronność projektanta. Wykonany jest z połączenia miedzi, stali i szkła – z pewnością dopasuje się do większości wnętrz.

Krzesło Fresh Fat

Kultowy, niepowtarzalny, jeden z najlepiej rozpoznawalnych projektów Toma Dixona – krzesło Fresh Fat należy do serii eksperymentalnych mebli z plastiku stworzonej w 2001 roku. Projekty powstałe z materiałów z recyklingu są wizytówką designera. Te wykonane zostały z drutu z tworzywa sztucznego, a niezwykłe wykończenie zapewniło meblom ręczne malowanie na gorąco.

Dixon manifestuje niezgodę na masowo powielane tanie i identyczne meble z plastiku. Na temat fotela Fresh Fat możemy przeczytać więcej w książce „Design XX wieku” Lakshmi Bhaskaran.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Peg Chair
Peg Chair

Jack Light

Jack określany jest jako mebel wielofunkcyjny – służy zarówno jako siedzisko, jak i lampa. Tom Dixon połączył w tym projekcie dwa meble, które przyniosły mu światową sławę. To z pewnością najbardziej oryginalny pomysł designera.

Został on kupiony przez firmę Eurolounge, której obecnie Dixon jest współwłaścicielem. Jack Light projektowany jest masowo i stanowi ciekawy element wystroju wielu ekskluzywnych barów, kawiarni i hoteli. Jack Light został, ponadto wykorzystany jako element w kolekcji akcesoriów domowych Toma Dixona.

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Pylon Small Table
Pylon Small Table

Restauracja The Royal Academy w Londynie

Warto wspomnieć również o wszechstronności w działaniu projektanta. 18 stycznia 2011 roku została otwarta restauracja w The Royal Academy w Londynie. Tom Dixon kierował zespołem Design Research Studio, który ją zaprojektował. Wystrój wnętrza nawiązuje do historii Akademii Królewskiej, wykorzystując materiały, takie jak marmur, mosiądz czy aksamit.

Są w nim umieszczone projekty wielu artystów w tym także Dixona. Razem ze studiem stworzyli, między innymi bar z kamienia wulkanicznego Etna i ręcznie wykonanej glazurowanej cegły.


Zobacz również:

Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - restauracja The Royal Academy w Londynie
Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - restauracja The Royal Academy w Londynie
Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Void
Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner
Tom Dixon - brytyjski projektant i wizjoner - Beat Waist Light