Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA

Gotowi na zabawę konwencjami z serią DELAKTIG? Już po raz drugi Tom Dixon przeprowadzi rewolucję w naszych domach! Tym razem IKEA wraz z brytyjskim projektantem postanowiła wnieść życie do naszych sypialni, projektując mebel, który można nawet uznać za jedyny niezbędny w codziennym życiu… Ciekawi, o czym mowa? Tegoroczna odsłona DELAKTIG to rama łóżka, będąca kontynuacją serii mebli wypoczynkowych otwartych na personalizację i transformację. 

Seria DELAKTIG

Serię DELAKTIG, której nazwa po szwedzku oznacza „biorący udział”, stworzono z myślą o dostarczeniu lepiej dostosowanych do współczesnego świata rozwiązań. Jej ubiegłoroczną odsłoną była sofa – otwarta „platforma do życia”, zachęcająca do tego, aby każdy dopasował ją do swojej unikalnej codzienności.

Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA

Tym razem seria DELAKTIG skupia się na sypialni, w której niezależnie od aranżacji najważniejszym meblem jest łóżko. Wraz z Tomem Dixonem, ikoną wzornictwa przemysłowego, IKEA zaprojektowała ramę łóżka, dostępną w dużym rozmiarze typu „queen size”. Każdy może dostosować ją do indywidualnych potrzeb, dodając, usuwając i zmieniając akcesoria. Tak, aby lepiej dopasować mebel do rozrywek i czynności, jakim lubimy oddawać się za drzwiami sypialni.

Łóżko jako mebel bardzo mnie fascynuje – to rzecz podstawowa, potrzebna każdemu. Jest naprawdę niezbędne, gdyż zdecydowanie najwięcej czasu w ciągu dnia spędzamy w kontakcie z naszymi łóżkami – znacznie więcej niż z jakimkolwiek innym meblem. To zainspirowało mnie do tego, by stało się ono czymś więcej niż tylko miejscem do spania – mówi Tom Dixon.

Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA

Multifunkcjonalność sypialni

Granice domu nieustannie się zmieniają. Jak wynika z Raportu IKEA Życie w domu, na przykład aż co czwarty z nas regularnie pracuje z zacisza swoich czterech kątów. Dlatego coraz bardziej ceniona jest możliwość dostosowania mebli do indywidualnych potrzeb. Zwłaszcza w słynącej ze swojej multifunkcjonalności sypialni. To tutaj spędzamy najwięcej czasu w porównaniu do innych pomieszczeń. W niej nie tylko śpimy, ale i jemy, pracujemy, oglądamy telewizję, kochamy się. A także przeprowadzamy ważne rozmowy, relaksujemy się, czytamy książki, rozwiązujemy krzyżówki. Choć nie zawsze się do nich przyznajemy, często to te przyzwyczajenia pozwalają nam złapać oddech po ciężkim dniu.

Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA

Dlatego tak ważne jest, aby dom, a w szczególności sypialnia, dopasowały się do naszego sposobu bycia. Tak, aby żyć lepiej na co dzień. I tak, komfortowy zagłówek skradnie serca tym, którzy lubią się po prostu wygodnie oprzeć. Na przykład podczas oglądania w łóżku ulubionego serialu. Występuje on w kolorze czarnym – dla wielbicieli mebli graficznych i nowoczesnych. Jest też  wersja z rattanu, pozwalająca stworzyć wnętrze bliskie naturze o ciepłej atmosferze.

Dla zapalonych czytelników, którzy nie mogą nocami oderwać się od ulubionych autorów, nieodzowna będzie lampa podłogowa LED. Można ją ustawić lub przymocować w dowolnym miejscu. Kłótni w sypialni unikniemy, gdy każdy z partnerów będzie dysponować własnym stolikiem, zamontowanym po obu stronach platformy. Nareszcie będzie przestrzeń na drobiazgi, czasopisma lub książkę i na odłożenie kubka z herbatą.

Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA

Recykling górą

Rama łóżka DELAKTIG wykonana została w 50% z pochodzącego z recyklingu tłoczonego aluminium. Dzięki temu sprawia, że jest wyjątkowo lekka, a jednocześnie wytrzymała. Funkcjonalność, trwałość i lekkość nie są jednak jedynymi zaletami aluminium – warto wspomnieć, iż jest to tworzywo idealnie wpasowujące się w nurt nowoczesnego zrównoważonego projektowania i produkcji.

Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA

Aluminium nie tylko w 100% nadaje się do recyklingu, ale może być przetwarzane nieskończoną ilość razy bez utraty jakości. Wraz z nową ramą łóżka i zagłówkami DELAKTIG, w sprzedaży pojawią się również nowe pokrycia do już istniejącej platformy – w odcieniu brudnego różu, delikatnego beżu i kamiennej szarości. Druga odsłona serii wyróżniać się będzie także wyższą odpornością na ścieranie i blaknięcie kolorów.

Zobacz również: IKEA – historia marki i jej najciekawsze projekty | IKEA + afrykańscy twórcy = Kolekcja ÖVERALLT

Tom Dixon i kolekcja DELAKTIG w IKEA
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter