Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm

Co będzie modne w 2021 roku? Jakie oświetlenie warto wziąć pod uwagę, projektując przestrzeń, aby czuć się dobrze i pracować wydajnie? Pewne trendy w oświetleniu z ubiegłego roku z pewnością pozostaną w modzie, jednak nie zabraknie całkowicie nowych rozwiązań. Bazując na obserwacjach rynku oraz trendach zakupowych w ostatnich miesiącach, projektanci z AQForm wytypowali kilka nurtów, które ich zdaniem będą wieść prym w 2021.

Trendy w oświetleniu 2021

Rosnąca świadomość roli światła w codziennym życiu sprawiła, że obecnie oświetlenie nie tylko zaskakuje estetyką, ale także wygodą. Oprócz odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu coraz częściej zwraca się uwagę na jego jakość: odwzorowanie barwy oświetlanych obiektów czy brak olśnienia, za którym idzie komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Jakie trendy w oświetleniu będą królowały w 2021 roku? Na pewno na popularności zyskają nowoczesne rozwiązania, takie jak hybrydowa optyka, przesłona mikropryzmatyczna, czy powiększony kąt ochrony, które dbają o komfort oczu użytkowników – oświetlają, ale nie olśniewają.

Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Trendy w oświetleniu w 2021 roku

Przykładem opraw spełniających taką funkcję jest PET next. Ozdobny pierścień w tej oprawie pełni podwójną rolę – pozwala na zabawę wykończeniem produktu, dzięki czemu jeszcze lepiej podkreśla indywidualny charakter wnętrza oraz chroni wzrok przez nieprzyjemnym olśnieniem, gwarantując komfort wizualny.

Szklane, kuliste oprawy i oświetlenie wielofunkcyjne

Od pewnego czasu do wnętrz nieśmiało wracają szklane klosze w postaci kuli. Proste, geometryczne oprawy są ponadczasowe i doskonale komponują się z większością wnętrz. Projektanci z AQForm przewidują, że trend ten pozostanie na dłużej. Przykładem kulistych opraw łączących prostotę z funkcjonalnością jest oświetlenie MODERN BALL, którego mleczne szkło delikatnie rozprasza światło, zapewniając komfort dla wzroku. To propozycja, która świetnie sprawdzi się, jako ozdobne, a zarazem niezwykle wydajne oświetlenie ogólne lub jako stylowy kinkiet.

Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
MODERN BALL – AQForm

To, co w ostatnim czasie ulega zmianie, to postrzeganie roli produktów oświetleniowych. Wynika to z coraz większej świadomości Klientów, którzy zwracają uwagę także na wielofunkcyjność oświetlenia. Dlatego w tym roku będzie ona szczególnie doceniana, a oprawami łączącymi w sobie kilka funkcji są np.: RAFTER mix, który za sprawą głęboko osadzonych modułów, z jednej strony skutecznie podnosi natężenie światła na powierzchni roboczej czy podłodze, z drugiej natomiast, dzięki zgrabnym walcom PET mini, efektownie akcentuje światłem. Podobne możliwości prezentuje oświetlenie systemowe MIXLINE, które można łączyć na prosto, kątowo lub w położeniu ściana-sufit, co daje jeszcze więcej opcji w aranżacji wnętrza.

Detale aranżacji

Nic tak nie dodaje charakteru we wnętrzu, jak detale, które warto podkreślić. W jaki sposób? Odpowiednim akcentem światła. Do tego typu zadań świetnie sprawdzają się serie opraw z asymetryczną optyką, jak na przykład RAFTER wall washer. Oprawy zamocowane na suficie emitują światło w stronę ściany i subtelnie nadają blasku ulubionym detalom. Innym rozwiązaniem są reflektory na szynoprzewodach, które umożliwiają dostosowanie rozmieszczenia opraw w ramach szyny już po zakończeniu prac wykończeniowych. Reflektory takie jak 1000 PRO świetnie sprawdzają się jako oświetlenie akcentujące w dużych przestrzeniach domowych, salonach, jadalni, kuchni lub nawet mniejszym sklepie.

Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
AQForm – RAFTER

Trendy w oświetleniu 2021 – sterowanie światłem

Jak się okazuje, światło może być również dostosowane do rytmu dnia – pobudzać lub relaksować! Wszystko za sprawą inteligentnych systemów sterowania. Oświetlenie wyposażone w sterowanie w prosty sposób umożliwia regulację natężenia światła od półmroku do pełnej jasności. Oprawy ze sterowaniem bezprzewodowym pozwalają zaprogramować sekwencję scen świetlnych, dostosowanych do rytmu domowników lub natężenia ruchu w hotelu czy restauracji z poziomu smartfona. Dzięki temu, rozwiązanie to jest nie tylko komfortowe i ekonomiczne, ale również ekologiczne – zużywamy tyle światła, ile naprawdę potrzebujemy.

Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm

Bez względu na to, czy urządzamy mieszkanie w stylu glamour, industrialnym czy bardziej minimalistycznym warto bliżej przyjrzeć się trendom związanym z poprawą komfortu wizualnego, włączaniem nowoczesnych technologii do codziennego oświetlenia oraz wielofunkcyjnym oprawom, które równocześnie mogą oświetlić podłogę i szafkę. Modny styl, inteligentne rozwiązania systemowe oraz wielofunkcyjność pozwolą stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się po prostu dobrze.

Marka AQForm

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

Kliknij i zobacz showroom marki, który został nagrodzony w konkursie iF DESIGN AWARD 2020.

Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter