Uratujmy przestrzeń kultury na warszawskiej Pradze! Premiera filmu dokumentalnego o stowarzyszeniu Pracownia Wschodnia

Pracownia Wschodnia to przestrzeń kultury, w ramach której działają cztery podmioty: przestrzeń wystawiennicza, wydawnictwo, pracownia fotografii analogowej oraz warsztat sitodruku. Kolektyw twórczy Pracownia Wschodnia został powołany do życia przez grupę artystów i artystek, entuzjastów rzemiosła artystycznego, ponad 13 lat temu.

Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia

Początkowo siedziba stowarzyszenia mieściła się w Warszawie przy ulicy Lubelskiej, w okolicach Dworca Wschodniego. Niestety, ze względu na dramatyczne okoliczności związane ze złym stanem budynku kolektyw został wyeksmitowany z poprzedniej lokalizacji i rozpoczął poszukiwania nowego lokum dla siebie. Tak Pracownia Wschodnia trafiła na plac Hallera. Dalsze losy stowarzyszenia wciąż są jednak niepewne. Umowa najmu lokalu z Pracownią Wschodnią kończy się bowiem w grudniu bieżącego roku i nie ma gwarancji, że zostanie przedłużona. Codzienne starania i ogromny remont przestrzeni, który członkowie kolektywu zrealizowali częściowo z własnej kieszeni, a częściowo ze środków zebranych w ramach akcji crowdfundingowej, mogą więc pójść na marne.

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Karo Lewandowska
Foto Karo Lewandowska

„Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” – projekcja filmu o Pracowni Wschodniej 

24 września br. o godzinie 16:00 w przestrzeni wystawienniczej Pracowni Wschodniej odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Wejdź i porozmawiajmy o sztuce”. To film, który przybliża historię Pracowni Wschodniej, jej założycieli oraz osób, które ją tworzą. 

Pracownia Wschodnia - Wejdź i porozmawiajmy o sztuce
Wejdź i porozmawiajmy o sztuce

Produkcja „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” opowiada o tym, z jakimi wyzwaniami w codziennej działalności mierzą się samofinansujące się, oddolne przedsięwzięcia. Prezentuje, jak na co dzień wygląda promocja rzemiosła artystycznego i sztuki. Ukazuje rzeczywistość artystów i artystek, aktywistów i aktywistek, którzy poświęcają własne środki, czas i energię dla większej idei. Pokazuje również edukacyjny wymiar takich miejsc i ich wagę dla lokalnej społeczności oraz tkanki miejskiej. 

– Działając w Pracowni Wschodniej, czerpiemy garściami z energii i potencjału, jakie daje oddolne, niezależne życie artystyczne – deklaruje Michał Chojecki, członek stowarzyszenia Pracownia Wschodnia i siła napędowa Oficyny Peryferie, która działa w przestrzeni przy placu Hallera. – Możemy realizować tu nasze pasje i marzenia. Jednocześnie uczymy się stawiać czoła problemom wykraczającym daleko poza strefę twórczości. Dlatego doświadczenie organizowania przestrzeni przy placu Hallera to niezwykła mieszanka radości i trudności – dodaje.

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Radek Zawadzki
Foto Radek Zawadzki

Projekt Pracownie

Za realizację filmu jest odpowiedzialny Projekt Pracownie, który również jest samofinansującą się inicjatywą. Grupa od blisko 6 lat opowiada historie polskich wytwórców i rzemieślników. Zespół podjął decyzję o produkcji filmu o Pracowni Wschodniej ze względu na ideały, które łączą obydwa przedsięwzięcia. 

– Początkowo mieliśmy zrealizować w Pracowni Wschodniej tradycyjny materiał – wywiad, fotoreportaż i krótki zajawkowy film. Niemniej po kilku godzinach spędzonych z ekipą stowarzyszenia Pracownia Wschodnia byliśmy pewni, że tym razem chcemy zrobić coś więcej – wspomina Małgorzata Herman, inicjatorka Projektu Pracownie i jego prowadząca.

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Karo Lewandowska
Foto Karo Lewandowska

– Historia Pracowni Wschodniej i to, z iloma przeciwnościami losu poradziła sobie ta niezwykła grupa artystów i artystek, budzi nasz ogromny zachwyt. Ich misja, zaangażowanie i otwartość są godne podziwu, a wkład w edukację artystyczną lokalnej społeczności jest bezcenny – dodaje. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że działalność Pracowni Wschodniej przy placu Hallera może się zakończyć w grudniu bieżącego roku, postanowiliśmy działać. To był emocjonalny impuls, że tym razem potrzebujemy innej, bardziej rozbudowanej formy wyrazu, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców i pokazać, jaką wartość mają takie miejsca jak Pracownia Wschodnia – podsumowuje.

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Karo Lewandowska
Foto Karo Lewandowska

– Pracownia Wschodnia, podobnie jak Projekt Pracownie, to oddolne przedsięwzięcie, które polega przede wszystkim na samodzielnym finansowaniu. Tak jak my, zespół Pracowni Wschodniej chce zachować niezależność twórczą, ale wszystko, co robi, ma wymiar społeczny. Pomysł na realizację filmu dokumentalnego o nich bez żadnego finansowania zewnętrznego był absolutnie zwariowany. Mimo wszystko jestem ogromnie dumna, że to się stało. Od początku przyświecała nam wyższa idea. Bo kto, jeśli nie przedstawiciele innej oddolnej i samofinansującej się inicjatywy, może być na tyle szalony, żeby zrobić coś takiego? – żartuje Herman.

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Karo Lewandowska
Foto Karo Lewandowska

– Mimo że ten film skupia się na historii jednego stowarzyszenia, to myślę, że inne osoby działające w ramach swoich stowarzyszeń i kolektywów mogą się w nim przejrzeć i dostrzec wiele elementów wspólnych – podkreśla Natalia Łajszczak, jedna z członkiń Pracowni Wschodniej.

Promocję wydarzenia postanowiła wesprzeć agencja Jet Line poprzez bezpłatne udostępnienie swoich nośników na potrzeby promocji premiery.

– Lata temu powiedzieliśmy sobie, że to, co robimy w Jet Line, jest tworzeniem przestrzeni do komunikacji. Łączymy więc światy i ludzi, dajemy miejsce do przedstawiania różnych historii. A że działamy głównie w mieście i że miasta, ich historię i atmosferę tworzą ludzie z pomysłami, to chcemy i lubimy je pokazywać. Wtedy żyją, inspirują. Kiedy Małgosia Herman napisała do mnie z historią Pracowni Wschodniej, pomyślałam, że tyle pomysłów, tyle samodzielności, inicjatywy, motywacji i animacji, ile dają od siebie innym ludzie z Pracowni, zasługuje na wsparcie i podziękowanie – komentuje udział Jet Line w promocji przedsięwzięcia Agnieszka Maszewska, szefowa marketingu i komunikacji Jet Line. 

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Karo Lewandowska
Foto Karo Lewandowska

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły także Notes na 6 Tygodni oraz Fundacja „Puszka”. 

– W Pracowni Wschodniej zawsze czuję się na miejscu. „Robienie rzeczy” wytwarza tu sytuacje spotkania i wymiany z innymi. Wiedza, umiejętności, pomysłowość i różne punkty widzenia zgromadzone wokół Pracowni to zasób, z którego można czerpać, ale też do którego można dodawać coś od siebie. Warto wspierać takie miejsca i wchodzić z nimi w relacje także dlatego, że kolektywna energia, na której są fundowane, co rusz styka nas z czymś bezinteresownym, niespodziewanym czy eksperymentalnym, co warto wpuszczać do swojej codzienności, ale też dbać o to, żeby mogło „dziać się” w przestrzeni miejskiej – podsumowuje Aleksandra Litorowicz, prezeska Fundacji „Puszka”. 

Backstage filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” - Pracownia Wschodnia - foto Radek Zawadzki
Foto Radek Zawadzki

Wydarzenia towarzyszące – panel i wystawy 

Po projekcji filmu odbędzie się panel dyskusyjny „O pracowniach – fakty i mity o miejscu dla wytwórczości w przestrzeni miejskiej”. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Pracowni Wschodniej oraz zespół Projektu Pracownie, odpowiedzialny za produkcję filmu. Do dyskusji zostaną zaproszeni także warszawscy rzemieślnicy. Panel poprowadzi Paula Makowska ze Stowarzyszenia „Z siedzibą w Warszawie”. To jednak jeszcze nie wszystko. Wydarzeniem towarzyszącym premierze filmu będzie otwarcie kolejnej już wystawy Projektu Pracownie. Tym razem ekspozycja nosząca tytuł „Rękodiaryści” zaprezentuje 16 zdjęć rzemieślników przy pracy. Wśród prezentowanych sylwetek znajdą się m.in. wytwórcy działający na terenie Warszawy, których warsztaty inicjatywa odwiedziła w ciągu ostatnich 3 lat. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”. 

Pracownia Wschodnia - Wystawa Rękodiaryści
Wystawa Rękodiaryści

24 września będzie także ostatnią okazją do obejrzenia wystawy „Sklep spożywczy”, która od 7 września jest dostępna w głównej przestrzeni wystawienniczej Pracowni Wschodniej.

– Pracownia Wschodnia to ciekawa zabawa w demokrację. Jest dla mnie ważna, ponieważ sprawdza, czy instytucja może być zarządzana inaczej. Obecna wystawa opowiada o sklepie spożywczym, który wcześniej, przed nami, tu działał, ale też sklepie spożywczym, który każdemu daje pokarm do życia. Zaprosiłem na wystawę artystów i artystki, którzy są w różnym wieku, mają bardzo różny background, różne pozycje w art Wordzie i w różny sposób to definiuje ich życie. Wystawa jest próbą zobaczenia różnymi oczami przestrzeni wspólnej, która ukształtowała się w sklepie spożywczym – wyjaśnia Natan Kryszk, opiekun ekspozycji.

Projekcja filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” rozpocznie się o godzinie 16:00 w niedzielę 24 września w przestrzeni wystawienniczej Pracowni Wschodniej.


Stowarzyszenie: Pracownia Wschodnia | pracowniawschodnia.pl
Foto: Karo Lewandowska – Radek Zawadzki

Zobacz również: TRŁ FRESH! x PRINT podbiją Warszawę – zobacz 250 topowych wystawców z całej Polski | Instalacje Izabeli Bołoz częścią wyjątkowej „Mediacji’ na dziedzińcu paryskiego Hôtel-Dieu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter