Vaku-Dsgn – obrazy drukowane na płótnie

Jak najprościej odświeżyć wnętrze swojego mieszkania? Jednym z dobrych sposobów jest powieszenie ładnej dekoracji na ścianie. Może to być kolaż zdjęć, ciekawa grafika, plakat lub obraz. W przypadku obrazów większość firm oferuje stockowe wzory. A jeśli szukamy oryginalnych prac? Tutaj z pomocą przychodzi nam Vaku-Dsgn!

Zdradzicie nam, kto stoi za marką Vaku-Dsgn?

Vaku-Dsgn stworzyła grupa przyjaciół, których pasją jest sztuka i design. Marka powstała w 2014 roku we Wrocławiu. Pomysł na urzeczywistnienie tego przedsięwzięcia kiełkował jednak około dwóch lat, zanim dojrzał do poziomu realizacji. Postanowiliśmy przełożyć naszą wiedzę i umiejętności na projekt, którego owocem jest pracownia Vaku-Dsgn.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z wilkiem

Grupa przyjaciół łącząca siły?

Każdy z nas miał w swoim zawodowym życiu styczność z konkretnym elementem, który stał się przyczynkiem do stworzenia Vaku-Dsgn. Jedna część naszego zespołu obracała się w kręgu szeroko pojmowanej kultury, form sztuki oraz projektowania, druga zaś miała doświadczenie w technicznej stronie funkcjonowania biznesu w sferze e-commerce. Można więc powiedzieć, że jesteśmy symbiozą charakterów i kompetencji, która szczęśliwie odnalazła ujście swojej energii w tym oto właśnie projekcie.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z kobietą z rozpuszczonymi włosami

Dlaczego postawiliście akurat na obrazy drukowane na płótnie?

Specyficzna forma sztuki, jaką jest projektowanie obrazów na płótnie, daje szerokie pole do wyrazu twórczej ekspresji, czego nie dają inne, bardziej określone rodzaje dekoracji. Mnogość stylów oraz właściwie nieograniczona możliwość tworzenia nowych wzorów skusiła nas na tyle, że stało się to naszym sposobem na życie. Da się zauważyć na rynku sporą lukę w tym typie działalności. Większość firm oferuje powtarzalne, stockowe wzory, które nie wnoszą artystycznego wyrazu do nowoczesnych wnętrz. Postawiliśmy na autorskie projekty, których potencjalny odbiorca nie znajdzie nigdzie indziej!

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z widokiem

Czyli już na starcie postanowiliście łamać utarte schematy?

Owszem! Naszym sprawdzonym sposobem na sukces w Vaku-Dsgn jest zasada tzw. „thinking outside the box”. Do każdego obrazu staramy się podchodzić indywidualnie, by był na swój sposób nowatorski, jedyny w swoim rodzaju. Kluczem jest również systematyczność w śledzeniu aktualnych trendów wnętrzarskich w obszarze kolorów, stylów oraz motywów. Oprócz powyższego stawiamy na różnorodność – pragniemy dotrzeć do różnych osobowości, które reprezentują szeroki wachlarz wrażliwości artystycznej. W naszej kolekcji można znaleźć zarówno wystawne abstrakcje, jak i proste w przekazie formy nurtu street-art.

Nasze obrazy na płótnie to  to połączenie nowoczesnej technologii druku wraz ze sztuką uwikłaną w utarte od wieków konwencje. Idea skrajnie klasycznego medium – jakim jest malarstwo. W starciu ze współczesnym podejściem do poligrafii tworzy synergię, która – jak widać, sprawdza się całkiem dobrze.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z kształtami geometrycznymi

Jak opisalibyście dobrze zaprojektowany obraz na płótnie?

Sekret tkwi w tym, aby każdy z obrazów był zarówno uniwersalny, jak i unikalny. Ten paradoks ma jednak swoją rację bytu. Obraz musi być na tyle wszechstronny, aby można go było dobrać do praktycznie każdego typu wnętrza, lecz jednocześnie musi być na tyle określony, by można go było przypisać do jakiegoś konkretnego stylu, ponieważ zwyczajowo według tego kryterium dobieramy dodatki wnętrzarskie. Złoty środek, którym to osiągniemy, może być kwestią kolorystyki, wzoru lub techniki wykonania.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z czaplami

Kontynuujmy wątek złotego środka. Jak Waszym zdaniem można połączyć jakość i cenę?

Sama idea obrazów drukowanych na płótnie burzy w pewnym stopniu wizję sztuki „zza muzealnych barierek”, niedostępnej dla przeciętnego odbiorcy. W Vaku-Dsgn dzięki technologii możemy zaproponować Klientowi małe dzieło sztuki w przystępnej cenie. Nie oznacza to jednak, że idzie to w parze ze złą jakością. Uważamy, że w tej materii nie ma miejsca na kompromisy. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu pozwala zaoferować nam design na najwyższym poziomie.

Przedmioty dekoracyjne, jakimi są obrazy na płótnie, wymagają pieczołowitości i oddania swojego serca na każdym etapie ich produkowania, od etapu projektu, przez wykonanie, po wykończenie. Wszelkie niedociągnięcia związane z obniżeniem jakości tego typu produktu są łatwo widoczne nawet dla przeciętnego odbiorcy, który nie jest znawcą sztuki i rzemiosła tworzenia obrazów.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z górami

Czy obrazy oferowane przez Was powstają w Polsce?

Jednym z elementów wyjątkowości produktów oferowanych przez Vaku-Dsgn jest fakt, że oferowane przez nas produkty to nie chińskie masowe wyroby. Każda sztuka jest przez nas wykonywana ręcznie i na zamówienie. Tworzymy obrazy jedynie z polskich materiałów: drewna sosnowego i jakościowego płótna. Oprócz tego zaletą naszych obrazów jest z pewnością trwałość druku – używamy ekologicznych, bezwonnych tuszy, które nie blakną i są odporne na wieloletnią ekspozycję na światło. Kwestia wzornictwa należy już do oceny naszych Klientów.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z kwiatem

W waszej ofercie można znaleźć obrazy z kwiatami, geometryczne, z postaciami, dla dzieci, a nawet obrazy do łazienki czy sypialni. Skąd czerpiecie inspiracje do tworzenia Waszych prac?

To pytanie to studnia bez dna, ponieważ inspiracje czerpiemy z bardzo wielu źródeł. Czasem bodźcem do zaprojektowania obrazu może być wrażenie, jakie wywarła na nas nowoczesna architektura. Innym razem natchnąć nas może spacer romantyczną aleją w parku. Wiele grafik tworzymy, opierając się na aktualnych trendach wnętrzarskich. Wenę odnajdujemy również w świecie mody – branży bogatej we wzory i faktury. Oczywiście dużo pomysłów rodzi się także spontanicznie w naszych głowach.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z kobiecymi oczami

Wyobraźmy sobie, że zgłasza się do Was osoba, która szuka obrazu na płótnie do salonu. Co byście jej doradzili?

Naszą radą jest przede wszystkim opieranie się na własnych odczuciach estetycznych oraz niepodążanie ślepo za obowiązującą modą. To, co w danym sezonie lansują producenci dekoracji wnętrzarskich, nie zawsze jest zgodne z naszymi upodobaniami. Wybierajmy dekoracje w kolorystyce i formie, która najbardziej do nas przemawia. Oczywiście, dekoracja ma to do siebie, że można ją łatwo wymienić na nową, dlatego też filarem każdej aranżacji powinien być neutralny wystrój, oparty w dużej mierze na naturalnych materiałach takich jak drewno, kamień. Na ścianach powinny zagościć naturalne barwy, tj. biele, beże lub szarości. Mając taką bazę, z większą śmiałością można zaszaleć w kwestii formy i wzornictwa wybieranej przez nas ozdoby.

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z żółtymi drzewami

Czy braliście udział w projekcie, z którego jesteście wyjątkowo dumni?

Vaku-Dsgn ma na koncie udział w kilku przedsięwzięciach komercyjnych, lecz szczególnie cenimy sobie te projekty, które mają charakter charytatywny. Co roku wspieramy świąteczną zbiórkę w podwrocławskiej Oławie ofiarując nasze produkty na rzecz licytacji, z której zebrane środki zostają przekazywane potrzebującym. Uważamy, że takie doświadczenia są bardzo ważne, ponieważ jest to forma ukłonu sztuki w stronę drugiego człowieka.

Jakie są Wasze najbliższe plany?

Zacieramy ręce przed pojawieniem się nowego, dominującego stylu wnętrzarskiego, który będzie dla nas inspiracją do stworzenia nowej, dedykowanej mu kolekcji obrazów na płótnie.

Zobacz również: Tamara Łempicka – królowa art deco i królowa życia | Vintage Print Seekers – historia o poszukiwaczach piękna przeszłości

Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z żaglówkami
Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z naturą
Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z zielono-złotymi liściami
Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz do pokoju dziecięcego
Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z zielonym liściem
Vaku-dsgn obrazy drukowane na płótnie - obraz z całującą się parą
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter