Dania słynie z wyjątkowej architektury, z resztą duński design jest coraz bardziej doceniany na arenie międzynarodowej. Wracając jednak do architektury – w Vejle powstał wyjątkowy budynek. Swoim kształtem przypomina w dzień białe fale, które odbijają się w wodzie, a w nocy charakterystyczny profil jest jak podświetlane wielobarwne góry.
Projekt pracowni Henning Larsen Studio
Za projektem stoi duńskie biuro architektoniczne Henning Larsen Studio. Ta pracownia jest jedną z najbardziej postępowych na całym świecie, w swoim dorobku mają wiele wyjątkowych realizacji, a co za tym idzie wiele z nich zdobyło europejskie nagrody. Architekci rozwijają sposób projektowania architektonicznego w ciągle zmieniającym się procesie, który nieustannie przekracza granice przede wszystkim naszej wyobraźni, ale też możliwości. Pracownia architektoniczna została założona w 1959 roku!
Budowa
Budowa o powierzchni 14 000 m² rozpoczęła się w 2006 r., ale z powodu globalnego kryzysu finansowego w 2008 r. projekt został przerwany i ostatecznie obejmował jedenastoletni okres budowy. Międzynarodowy zespół, który pracował nad tym projektem inspirował się przede wszystkim krajobrazem i otoczeniem wokół inwestycji. Nie ma co ukrywać, że również miasto było niemałą inspirację – charakter, czy też klimat. Na cały budynek składa się pięć kolejnych falowatych form, które otaczają wodę wzdłuż fiordu Véle.
Po wznowieniu prac budowlanych w 2015 r. ukończono budowę trzech ostatnich wież – spełniając pierwotną wizję architekta i stając się architektonicznym hołdem dla lokalnego dziedzictwa i geografii.
„Zaprojektowaliśmy falę jako nowy, wyróżniający się w panoramie Véle obiekt, który odzwierciedla i ucieleśnia okolicę. Czujemy, że łączy on nasze własne współczesne projektowanie z silnym poczuciem lokalnej tożsamości” mówi Søren Øllgaard, partner i dyrektor ds. projektowania w Henning Larsen. „The Wave jest budowanym przedłużeniem naturalnego otoczenia, architektonicznym hołdem dla lokalnej tożsamości” – dodaje.
Ostatnie trzy wieże są teraz kompletne, kończąc oryginalną wizję.
Nagrody dla Henning Larsen
Niejedna nagroda została przyznana tej realizacji. Wieże zostały nazwane „budynkiem mieszkalnym roku” przez duński magazyn branżowy w 2009 r., a następnie nagroda za innowacyjną architekturę w 2012 r. i prestiżowe wyróżnienie „zaufania obywatelskiego” w 2013 r. – po raz pierwszy duńska pracownia architektoniczna zwyciężyła w 51 lat.
Foto: Jacob Due
Zobacz również: Projekt domu z widokiem na wzgórza | Nowoczesny i inteligentny dom dla młodej rodziny