W ponadczasowym stylu Mid Century Modern

Co ma takiego w sobie, że wciąż urzeka klasyczną prostotą i niewymuszoną elegancją? Dlaczego w ponad pół wieku od powstania tego stylu wciąż inspirują się nim projektanci i miłośnicy pięknego wzornictwa? Gdy przyjrzymy się bliżej estetyce znanej jako Mid Century Modern, stanie się jasne, z czego wynika jego ponadczasowość. A w jaki sposób czerpać z tego stylu podczas kreowania współczesnych przestrzeni – podpowie ekspert Grupy Komandor.

Mid Century Modern – mocne korzenie

Jak wskazuje nazwa, szczyt popularności stylu Mid Century Modern oscylował wokół połowy ubiegłego wieku z korzeniami sięgającymi czasów dominacji estetyki Bauhausu. Powojenne realia, gwałtowny wzrost liczby ludności miast i związany z tym rozwój infrastruktury wymagał, by architektura i wzornictwo stały się maksymalnie praktyczne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

Jak tłumaczy Katarzyna Drabik, ekspert Grupy Komandor: Funkcjonalność w służbie człowiekowi nabrała realnych kształtów, powielając przedwojenne idee zerwania z dekoracyjnością dotychczasowych stylów i proponując skupienie na warstwie użytkowej. Z tego wynikła wizja nowoczesności, która w wielu względach pozostaje aktualna do dziś, bo piękno tego stylu tkwi w prostocie.

Tym samym z jednej strony Mid Century Modern jest bardzo elastyczny i z powodzeniem płynnie łączy się z innymi stylami – minimalistycznym czy skandynawskim – a jednocześnie jego wyrazisty charakter w konkretny i rozpoznawalny sposób definiuje wnętrze.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

Rdzeń stylu

Co składa się na jego ponadczasową wyjątkowość? Styl Mid Century Modern wyróżnia się geometrycznymi kształtami, organicznymi krzywiznami i czystymi liniami. Zamiast ornamentów, ozdobę stanowią w nim między innymi kolory i naturalny rysunek drewna.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

A choć za sprawą rezygnacji z dekoracyjności i nacisku położonego na ergonomię jest siłą rzeczy lekko ascetyczny i skondensowany, to nie jest sposób nazwać go minimalistycznym. Obok ponadczasowego drewna i szlachetnych materiałów, jak chromowana stal lub szkło, wykorzystuje sklejkę, niedrogi plastik, pleksiglas i winyl, które pozwalają uzyskać biomorficzne formy.

Nie tylko były one więc proste w formie, ale także niezwykle użyteczne i dostosowane do realiów otoczenia, czyli łatwo się składały i przechowywały – Katarzyna Drabik podkreśla praktyczny aspekt, tak ważny także dla marki Komandor, którą reprezentuje.

Katarzyna Drabik - Komandor

Mid Century Modern chętnie flirtuje ponadto ze zdecydowanym kolorem i wyraźną fakturą, bazując na grze kontrastów. Typowe dla tego stylu są barwy ziemi – rdzawa czerwień, szarozielony i ciemny brąz – a także turkus, nasycony pomarańcz, wyrazisty niebieski, kanarkowa żółć, jasna zieleń oraz musztardowy.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

Artyści tworzący w duchu Mid Century Modern chętnie sięgali po proste, geometryczne i bardzo kolorowe wzory. Zwykle występują one na tapetach, ale też na zasłonach, poduszkach oraz plakatach ściennych. Nigdy nie pojawiają się jednak w nadmiarze, a raczej stanowią dopełnienie wnętrza, pozostając w określonych ramach, które wyznacza uniwersalność mebla czy funkcjonalność przestrzeni. Poszanowanie tej ostatniej stanowi jeszcze jeden wyróżnik stylu.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

Typowe wnętrza z tamtego okresu są ograniczone ścianami tylko tam, gdzie jest to niezbędne, a poszczególne strefy wyznaczają meble i inne elementy wyposażenia. Za element spuścizny tamtego okresu uznaje się projektowanie salonu otwartego na kuchnie, co jest dziś szczególnie często stosowanym rozwiązaniem.

Mid Century Modern – współczesny grunt

Funkcjonalność i prostota – dwie cechy, które idealnie charakteryzują styl Mid-Century Modern, mają swoich zwolenników w każdej epoce. Design przedmiotów i mebli powinien wynikać właśnie z ich funkcji i choć nie posiadają one ozdób, ich forma sama w sobie może zostać uznana za rzeźbę. Finezja i nonszalancja pozostają więc w tyle, ustępując miejsca wyrafinowanej elegancji i prostocie. Ówcześni twórcy mocno podkreślali związek przedmiotów z prawdziwą rzemieślniczą pracą i oryginalnością, stawiając na naturalne surowce i proste kształty.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

Projektantom Komandora przyświecały te idee, gdy powstawał system Orto – ujmujący ażurową konstrukcją, funkcjonalnością uproszczonej formy i połączeniem szlachetnych materiałów. Idealnie nadaje się on też do dzielenia przestrzeni, tak cenionego rozwiązania od czasu wprowadzenia tego konceptu do projektowania wnętrz w połowie ubiegłego wieku. Widać więc, że okres panowania Mid Centrury Modern to jednocześnie moment narodzin mebli, które dzisiaj uznawane są przez wielu za kanony i ikony stylu oraz sposobów organizowania przestrzeni, będących niesłabnącą inspiracją dla młodych twórców.

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor

Marka Komandor

Komandor to światowy lider sprzedaży szaf z drzwiami przesuwnymi i producent mebli na wymiar do całego mieszkania. Producent ma w swojej ofercie wiele ciekawych produktów takich jak: garderoby typu walk-in closet czy różnego rodzaju akcesoria do szaf.

Zobacz również: Czy drewniany blat sprawdzi się w kuchni? | Dekoracje okienne do sypialni

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor
W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor
W ponadczasowym stylu Mid Century Modern - Komandor
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter