Warszawska piekarnia Picador projektu Ggrupa projektowa

Niewielka przestrzeń lokalu w jednej z przedwojennych warszawskich kamienic to prawdziwy raj dla smakoszy wypiekanych z najwyższą starannością chlebów, świeżo mielonej kawy oraz…dobrze zaprojektowanych wnętrz! Oto realizacja pracowni Ggrupa Projektowa – wnętrze warszawskiej piekarni Picador!

Autorska koncepcja

Poranne wyjście po świeże, pachnące pieczywo wydawałoby się prozaiczne, gdyby nie to, że wnętrze piekarni Picador przenosi nas w czasie do atmosfery przedwojennej Warszawy pełnej gwarnych ulic i roześmianych przechodniów. Niewielki, położony na warszawskim Mokotowie lokal na parterze przedwojennej kamienicy to miejsce jak ze starej fotografii. Wizerunek niewielkiej sieci piekarni rzemieślniczych nawiązuje do stylu awangardowych wnętrz sprzed wojny.

Wnętrza warszawskiej piekarni Picador autorstwa Ggrupa projektowa
Wnętrze warszawskiej piekarni Picador

Projekt pracowni architektonicznej Ggrupa Projektowa doskonale wpisuje się w ten klimat. Wnętrze piekarni Picador to doskonały przykład przedwojennego modernizmu osadzonego we współczesnej Warszawie. Prace projektowe obejmowały pełną koncepcję stylistyczną, jak i całość projektów wykonawczych oraz warsztatowych. Wszystko, co mieści się w tym oryginalnym wnętrzu, zostało wykonane według autorskich pomysłów pracowni.

Piekarnia projektu Ggrupa Projektowa

Już po przekroczeniu progu można tu poczuć ducha starej architektury. Przez obszerne przeszklone witryny wpada dużo światła dziennego, które rozświetla wnętrze. Podłogę zdobi zabytkowa posadzka, złożona z beżowo-pomarańczowych kafli cementowych. Dla projektantów z pracowni Ggrupa Projektowa oczywistym był fakt, że należy pozostawić oryginalną podłogę, odświeżając nieco jej pierwotny wygląd. Wszelkie ubytki uzupełniono współczesnymi płytkami polskiej produkcji serii Paradyż Modernizm, ułożonymi w charakterystyczny wzór szachownicy.

Zielony marmur Verde Guatemala we wnętrzach piekarni Picador
Zielony marmur Verde Guatemala w projekcie piekarni Picador

Centralnym punktem i jednocześnie sercem lokalu jest oryginalna lada, wykonana z zielonego marmuru Verde Guatemala, którą od góry oświetla duża, mosiężna lampa. Witryny i regały przeznaczone na ekspozycję produktów zostały wykonane z drewna wędzonego dębu, co jeszcze dobitniej podkreśla rzemieślniczy charakter wnętrza. Z kolei materiał czerwono-brązowego blatu szafki kuchennej to marmur Emperador Dark.

Ściany we wnętrzu piekarni Picador pokrywa farba wapienna oraz beżowe płytki cementowe. Lokal piekarni Picador to dobrze zorganizowana przestrzeń – praktyczną półkę umieszczono nad blatem roboczym oraz przy ladzie od strony wejścia.

Mosiężne akcenty we wnętrzu piekarni Picador

Warszawska piekarnia to miejsce, które zdobi bogata paleta barw i różnorodność zastosowanych materiałów. Niebanalne połączenia kolorystyczne w stylu retro, jak i styl panujący wewnątrz sprawia, że przestrzeń ta jest nad wyraz minimalistyczna, a dzięki temu tak nowoczesna.

Warszawska piekarnia Picador projektu Ggrupa projektowa
Warszawska piekarnia projektu Ggrupa projektowa

Wyrazisty rysunek i ciemna barwa drewna idealnie współgra tu z subtelnymi detalami w postaci dodatkowego oświetlenia nad ladą, kranów przy zlewie, czy uchwytami szafek. Charakterystyczny, miodowy odcień pokrywa także ciężką, grubą zasłonę. Mnogość kolorów we wnętrzu Picador została zrównoważona prostymi, a jednocześnie niezwykle funkcjonalnymi bryłami mebli. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że powstał bardzo przemyślany i spójny projekt.


Miejsce: Piekarnia Picador
Projekt: Ggrupa projektowa | ggrupa.pl
Zdjęcia: Ignacy Matuszewski | Wiktoria Włoczewska

Zobacz również: Manufaktura Chleba Le Four | Wnętrza piekarni BreadBlok

Lada z zielonego marmuru Verde Guatemala we wnętrzach piekarni Picador
Lada z zielonego marmuru we wnętrzach piekarni Picador
Warszawska piekarnia projektu pracowni Ggrupa projektowa
Mosiężne lampy we wnętrzach projektu Ggrupa projektowa
Warszawska piekarnia Picador projektu Ggrupa projektowa
Projekt warszawskiej piekarni autorstwa Ggrupa projektowa
Warszawska piekarnia Picador projektu Ggrupa projektowa
Warszawska piekarnia Picador projektu Ggrupa projektowa
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter